Skocz do zawartości

Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku C


KRD

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich serdecznie,

mam pytanko odnośnie szkoleń z programowania mikrokontrolerów. Czy takie szkolenia są odpowiednie dla kogoś kto nigdy się tym nie zajmował ? Czy pracodawcy zwracają uwagę na certyfikaty z takich szkoleń ? Jak jest szansa, że zostanę "pro" w programowaniu AVR-ów jeśli moja obecna wiedza z języka C jest na poziomie podstawowym (potrafię napisać najprostszy program typu kalkulator). Szkodzi mi o konkretne szkolenie, więcej tu: Szkolenie

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
KRD

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy to żart czy reklama. Za 1800zł to możesz kupić sobie kilka książek plus kilka płytek testowych albo jedną bardzo dużą i biorąc pod uwagę liczbę kursów na necie uczysz się sam. W 3 dni nikt nie nauczy cię pisania programów w jakimkolwiek języku w takim stopniu aby to miało znaczenie przy szukaniu pracy. A nawet jeśli taki certyfikat przeważy o przyjęciu kogokolwiek do pracy to rzeczywistość i pracodawca bardzo szybko zweryfikują twoją wiedzę i umiejętności programowania mikrokontrolerów, które po 3 dniach nie ukrywajmy tego będą mizerne.

Link do komentarza
Share on other sites

Żeby programować mikrokontrolery trzeba znać ich architekturę, co bez podstaw z dziedziny elektroniki jest ciężkie do zrozumienia. Gdy do tego dojdą peryferia i różne interfejsy i protokoły komunikacji to robi się jeszcze gorzej. Komputerowy kalkulator polegający na pisaniu i czytaniu linia po linii nie ma nic wspólnego z samodzielnym urządzeniem, którego budowa opiera się o mikrokontroler. Jeśli chodzi o samą cenę kursu, 1800zł to dla niejednej osoby miesięczna pensja, a sam kurs trwa jedynie 3 dni. Można by to porównać do próby nauki wyścigowej jazdy motorem osoby, która jeździła co najwyżej na rowerze - nawet mając przygotowany motocykl, tor i kadrę, większość na pewnym etapie nie ogarnie tempa i zaliczy glebę... Niektórych etapów nauki po prostu nie da się przeskoczyć 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie dlatego wolałem zapytać ekspertów zanim się na coś takiego zapisałem. Faktem jest, że cena kursu jest kosmiczna doliczając do tego zakwaterowanie i przeżycie w jakimś hotelu. Co prawda certyfikatów nigdy nie jest za wiele no i kolejna pozycja w CV, ale po Waszej opinii jednak zrezygnuje.

Czy mógłbym prosić o jakieś rady od czego najlepiej zacząć ? Jakie książki przerobić lub skąd wziąć przykładowe płytki testowe ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli chcesz się nauczyć C to na początek kup sobie płytkę ewaluacyjną mikrokontrolerem np. z ATmega8 lub jakimś ATtiny. Ewentualnie jak myślisz przyszłościowo to możesz zainwestować w bardziej rozbudowaną płytkę z prockiem ATmega16/32 z czytnikiem kart SD, modułem bluetooth czy innymi elementami, które przydadzą Ci się w późniejszym stopniu "wtajemniczenia", aby nie ponosić później dodatkowych kosztów związanych z zakupem nowych płytek. Decyzja należy do Ciebie.

Treści na temat budowy i działania mikrokontrolerów znajdziesz tutaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/

Ja się uczę programować w C z kursu na Forbot.pl 😉 POLECAM ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mogę polecić książkę "Mikrokontrolery AVR. Język C. Podstawy programowania" Mirosława Kardasia. Znajdziesz ją na www.atnel.pl i jest tam praktycznie wszystko od architektury przez opis składni języka po przykłady i wszystko fajnie wytłumaczone. Dodatkowo niektóre przykłady przydadzą ci się później jak już będziesz bardziej zaawansowany np obsługa stosu TCP/IP. Jeżeli jesteś kompletnie zielony z elektroniki to potrzebujesz do tego na początku jakąś płytkę uruchomieniową np coś takiego: http://kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=658 musisz tylko dokupić do tego elementy i polutować, jeszcze potrzebny ci będzie programator - najlepiej usbasp. Generalnie każda płytka uruchomieniowa i programator pod usb się sprawdzą, nie ma większego znaczenia co wybierzesz.

Inna droga to płytka stykowa, przewody i zakupy w sklepie elektronicznym, zamiast książki możesz też korzystać z darmowych kursów na necie jak ten: http://hobby.abxyz.bplaced.net/index.php?pid=4&cid=1 Sam zaczynałem właśnie od płytki stykowej i tego kursu.

W każdym razie szkolenie to najgorszy pomysł. Chyba ze wszystkimi jest podobnie - to nie jest nauka rozwiązywania problemu tylko płacenie ogromnej kasy za jakiś wpis i certyfikat nie otrzymując żadnych praktycznych umiejętności.

Aha i takie myślenie typu "zaczynaj od Attiny a później dopiero przejdź na bardziej zaawansowaną Atmegę16 lub 32" jest błędne. Atmegi nie są w żaden sposób trudniejsze a mają więcej peryferiów i zaczynając od nich nauczysz się tego samego co na attiny a nie będziesz musiał zaraz dokupować nowych dlatego że masz za mało portów albo brakuje czegoś tam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Na pewno skorzystam z jakiś kursów przez Was załączonych. Teraz czeka mnie wyszukiwanie dokładnie jakich elementów będę potrzebował i złożenie zamówienia =)

Ktoś mi kiedyś powiedział, że programowanie mikrokontrolerów różnych rodzin jest do siebie zbliżone i jak się nauczę programować jedne to nie będę miał większych problemów z programowaniem drugich. Moje pytanko, czy jeżeli w pracy będę się zajmował programowaniem mikrokontrolera typu STM8L to czy warto, abym w domu ćwiczył na Atmegach ? Będzie mi się to jakoś zazębiało, czy to zupełnie inne bajki ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki AVRom nauczysz się takich podstaw jak sam język, korzystanie z datasheeta i konfigurowanie z jego pomocą peryferiów. Między różnymi rodzinami na pewno są jakieś podobieństwa i będzie ci łatwiej jak programowałeś w innej ale na pewno nie jest tak, że się niczym nie różnią. Przy zmianie rodziny chyba najgorszą rzeczą jest przyzwyczajanie się do innych środowisk programistycznych, programatorów itp.

Link do komentarza
Share on other sites

programator - najlepiej usbasp

USBasp jest dobry do AVR, ale nie działa z Windows 7 (chyba, że już wyszła jakaś aktualizacja). Polecam STK500v2, który kosztuje na Allegro praktycznie tyle samo, działa z każdym OS (w tym Win 7) i nieraz jest wyposażony w funkcję HID, która nie wymaga nawet dodatkowych sterowników (odpadają te wszystkie dziwne, 'kosmiczne' problemy początkujących z konfiguracją).

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam ten programator: http://allegro.pl/nowosc-programator-isp-avr-usb-rohs-atmel-fv-i1916427474.html użytkownik Protech-Micro "NOWOŚĆ! PROGRAMATOR ISP AVR - USB RoHS ATMEL FV"

Używam go pod Windows 7 i dobrze się spisuje 😉 . Musiałem tylko ściągnąć jakieś sterowniki, ale to chwila roboty bo są ogólnodostępne. Jedyna uwaga, że nie działa z SinaProg (przynajmniej u mnie), toteż używam eXtreme Burner - AVR.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Aha i takie myślenie typu "zaczynaj od Attiny a później dopiero przejdź na bardziej zaawansowaną Atmegę16 lub 32" jest błędne.

Zgadzam się. Jak już pisałem wcześniej:

Jeśli chcesz się nauczyć C to na początek kup sobie płytkę ewaluacyjną mikrokontrolerem np. z ATmega8 lub jakimś ATtiny. Ewentualnie jak myślisz przyszłościowo to możesz zainwestować w bardziej rozbudowaną płytkę z prockiem ATmega16/32 z czytnikiem kart SD, modułem bluetooth czy innymi elementami, które przydadzą Ci się w późniejszym stopniu "wtajemniczenia", aby nie ponosić później dodatkowych kosztów związanych z zakupem nowych płytek. Decyzja należy do Ciebie.

Ja mam STK500v2 + JTAG w jednym .

Link do komentarza
Share on other sites

A ja mam i polecam

http://allegro.pl/multitool-programator-avr-usb-stk500v2-rs232-i2c-i1898890162.html

użytkownik -SFAR- aukcja MultiTool programator AVR USB STK500v2+RS232+i2c

Działa jako programator STK500v2, ale może równie dobrze działać jako woltomierz, wyjścia cyfrowe...

Ot, takie ułatwienie.

A cena jest dość przystępna.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.