Skocz do zawartości

Czujnik Odbiciowy


Tolo

Pomocna odpowiedź

Witam !

Zbudowałem prosty czujnik odbiciowy według schematu:

schemat

Użyłem scalonego odbiornika podczerwieni TSOP 1738 tranzystora BC546 Oraz diody nadawczej IR

Z tego co przeczytałem w nocie katalogowej to odbiornik ten dziła na częstotliwości 38khz i jeśli wykryje taki sygnał to na wyjściu pojawia się stan wysoki

Mój problem polega na tym że nie wiem jak wygenerowac taką częstotliwość

PWM-em ?

Szukałem na elektrodzie i w sumie nic nie znalazłem

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

michal, samo rc5 w sobie nie ma żadnej nośnej czestotliwości, ot po prostu kodowanie jak każde inne, a tu chodzi właśnie o wygenerowanie tejże. Bascomowa instrukcja sendrc5 z tego co wiem też nie generuje nośnej 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja używam CTC, daje zawsze wypełnienie (duty) 50%. PWM'em prawdę mówiąc nie próbowałem jeszcze.

Morzesz powiedzieć coś więcej ? Bo nie spotkałem się jeszcze z CTC może jakiś wycinek kodu ? 😅

Z góry dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

Tolo, lektura datasheeta + tego:

http://impuls.elektroda.eu/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=58&Itemid=135

Rejestry timera, TCCRxa i TCCRxb, gdzie x to numer timera. Wybierasz tryb CTC, jak mają pracować wyjścia OCxA i OCxB, prescaler. To tak w dużym skrócie, dokładne tabelki dla ustawień bitów są w pełnych datasheetach, szukaj w spisie rozdziałów o timerach, pod koniec jest opis rejestrów.. Podejrzyj sobie ewentualnie projekt czujnika optycznego na SFH5110 w dziale projekty, tam użyłem trybu CTC, w Bascomie co prawda ale rejestr is rejestr

😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.