Skocz do zawartości

Sprawdzenie schematu - Mega8 i Moduł Silników


bartekwr1335

Pomocna odpowiedź

Jeśli robiłeś na podstawie dobrych schematów to przecież Eagle Cie pilnował. Sprawdź błędy z DRC i będzie ok 🙂 Duże to wszystko trochę, ale może tak jest dla Ciebie wygodniej.

Link do komentarza
Share on other sites

1.Procesor:

a) Przysuń stabilizator do procesora - czym krótsze ścieżki tym lepiej

b) Pogrub VCC od 7805 i rozlej masę

2.Silniki:

a) Pogrub ścieżki do silników (i/lub zalej cyną)

b) Pogrub ścieżki zasilania silników (i/lub zalej cyną)

c) Rozlej masę

3.Czujniki:

a) Rozlej masę

Link do komentarza
Share on other sites

Hey

Nie wykorzystałeś wolnej powierzchni pod Megą, np. ścieżkę z dławikiem z pin20 bez problemu można puścić pod nią. Pin22 ma iść do GND a wisi w powietrzu. Lub pod nią puść i połącz wszystkie te ścieżki które mają iść do GND.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wykorzystałeś wolnej powierzchni pod Megą, np. ścieżkę z dławikiem z pin20 bez problemu można puścić pod nią.

Nie zupełnie. Wręcz jest to niewskazane.

Zapewne autor stosuje dławik na zasilaniu części analogowej, by tanio mieć możliwie najdokładniejsze pomiary z ADC. W związku z tym powinien pod mikrokontrolerem mieć rozlaną masę, a nie ścieżki zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dondu, ty uparty uparciuszku.... Że też Ci się chce wytłukiwać klawiaturę. Krętaczu, arcymistrzu w wyciąganiu wątków z kontekstu by "udowadniać" stawiane przez siebie tezy. Jak widać, nigdy Ci nie przejdzie ochota się kompromitować, mógłbyś pomyśleć o jakimś leczeniu. Bo tego co napisałem kilka cm dalej, by pod puścić GND tj. masę to już nie doczytałeś ?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dondu, ty uparty uparciuszku.... Że też Ci się chce wytłukiwać klawiaturę. Krętaczu, arcymistrzu w wyciąganiu wątków z kontekstu by "udowadniać" stawiane przez siebie tezy. Jak widać, nigdy Ci nie przejdzie ochota się kompromitować, mógłbyś pomyśleć o jakimś leczeniu. Bo tego co napisałem kilka cm dalej, by pod puścić GND tj. masę to już nie doczytałeś ?

Dziękuję za te zdrobnienia - naprawdę fajne 🙂

Zacytuję całość by nie było wątpliwości.

Hey

Nie wykorzystałeś wolnej powierzchni pod Megą, np. ścieżkę z dławikiem z pin20 bez problemu można puścić pod nią.

Pin22 ma iść do GND a wisi w powietrzu. Lub pod nią puść i połącz wszystkie te ścieżki które mają iść do GND.

Jeżeli ta wypowiedź oznacza: NIE DAWAJ ZASILANIA POD ATMEGĄ TYLKO DAJ TAM MASĘ

to ja muszę wrócić do podstawówki, by rozumienia pisanego słowa się nauczyć 🙂

Jeżeli jednak sugerujesz wykorzystanie powierzchni pod ATmegą do prowadzenia zasilania, to jak pisałem wyżej zła droga.

I mały apelik 🙂

Nie postrzegaj mnie jako osoby która chce udowadniać Tobie, "że się nie znasz". Absolutnie nie jest to moim celem.

Jeżeli mam coś do powiedzenia, a wynika to z posiadanej wiedzy, to piszę.

Jeżeli nie mam takiej wiedzy, to czytam i weryfikuję, bo po mimo 4,5 dekady, która jest poza mną, nadal się uczę i będę uczył do końca moich dni 🙂

A osoba z rangą Expert (zaznaczoną na czerwono, by podnieść rangę jej wypowiedzi) powinna w szczególności uważać, co doradza i jak formułuje zdania, by były prawidłowo i jednakowo zrozumiane przez "prawie staruszka" jak ja, czy gmnajlalistę 🙂

Mniej kompleksów - więcej otwartości i dokładniejszego formułowania myśli w Nowym Roku życzę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dondu, cierpisz na jakąś obsesję maniakalną. Nie interesuje Cię pomaganie, tu: zadanie sobie trudu porównania SCH i PCB i wyłapanie błędów, tylko czepianie się mych odpowiedzi. Robisz to regularnie, jeden jedyny na tym forum Ty, poddajesz je drobiazgowej obróbce i wypaczaniu. Nie wiem dlaczego, są różne zboczenia, najwyraźniej zżera Cię zazdrość, urażona ambicja a kierują Tobą aspiracje na Experta.

Ta ścieżka "pod" może sobie tam iść spokojnie. Ma za zadanie podać oczyszczone Uz na pin20. Ten pin jest uziemiony za pomocą C a zakłócenia wyłapuje dławik który będzie poza Megą. Jedyne co, to takie jej poprowadzenie utrudni spięcie do jednej, wspólnej szyny wszystkich pinów mających iść na masę o czym wspomniałem w następnym zdaniu. Ale ty, z wielką pewnością siebie twierdzisz, że tak nie można, robisz z siebie experta. Chcesz mi i innym wmówić, że w ramach przebogatych doświadczeń praktycznych wykonałeś dwie wersje PCB, z tą ścieżką "pod" i obok - i ta z "pod" Ci się biesiła ? Jeżeli będziesz tak twierdził to napiszę jasno - bezczelne kłamiesz. Jeżeli nie, to kolejny raz piszesz bzdury nie wynikłe z nabytego doświadczenia ale - jak pisałem - są różne zboczenia i skoro musisz...

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dondu, cierpisz na jakąś obsesję maniakalną. Nie interesuje Cię pomaganie, tu: zadanie sobie trudu porównania SCH i PCB i wyłapanie błędów, tylko czepianie się mych odpowiedzi. Robisz to regularnie, jeden jedyny na tym forum Ty, poddajesz je drobiazgowej obróbce i wypaczaniu.

Diabeł tkwi w szczegółach ... jeżeli autor schematu dąży do tego, aby mieć porządne wyniki z ADC i stosuje zgodnie z zaleceniami Atmela dławik i kondensator na AVcc możliwie najbliżej pinów uC, a z drugiej strony otrzymuje niweczącą jego wysiłki radę od Experta, iż:

Nie wykorzystałeś wolnej powierzchni pod Megą, np. ścieżkę z dławikiem z pin20 bez problemu można puścić pod nią.

to kolego Expercie, ja się z tym nie zgadzam, tak jak nie zgadzają się z tym inżynierowie Atmela, którzy jasno pokazali jak należy projektować PCB w takim przypadku. Co więcej tak samo doradzają inny producenci mikrokontrolerów, ponieważ jest oczywistym że fizyki nie da się oszukać pobożnymi życzeniami.

Jeżeli więc doprowadza Ciebie do szału, że ktoś uważnie czyta większość istotnych wypowiedzi na tym forum (nie tylko Twoich), to może warto odpocząć w zaciszu domowym i sięgnąć po lekturę, by wiedzę odnowić czy nabyć, tym bardziej, że to Ty masz rangę Experta, a ja do niej nawet nie kandyduję.

Zawsze możesz zapytać kol. bartekwr1335 skąd tę wiedzę ma i samemu ją zgłębić.

Nikt nie jest nieomylny - ja także popełniam błędy, ale potrafię się do nich przyznać, czego Tobie brakuje.

Ta ścieżka "pod" może sobie tam iść spokojnie. Ma za zadanie podać oczyszczone Uz na pin20. Ten pin jest uziemiony za pomocą C a zakłócenia wyłapuje dławik który będzie poza Megą.

I tutaj wychodzi brak wiedzy i/lub doświadczenia, lub nawet chęci zastanowienia się nad tym co generuje zakłócenia. Otóż kolego, zakłócenia nie pochodzą tylko i wyłącznie z zewnątrz, i eliminuje je skutecznie dławik i kondensator, i od tych dwóch elementów ścieżką do pinu AVcc (20) jest już sielanka i równiutki poziom napięcia zasilania jak promień lasera.

Niestety ten cudowny mikrokontroler sam zakłóca sobie zasilanie i jest skutecznym generatorem wszelkiej maści emisji EMI. Tak, sam sobie zakłóca, czyli pin AVcc jest generatorem zakłóceń(!), które generuje na fragmencie ścieżki, którą proponujesz puścić pod ATmegą:

Digital circuitry inside and outside the device generates EMI which might affect the accuracy of analog measurements.

Dlatego właśnie Atmel pokazuje w swoich datasheetach jak prowadzić PCB:

ADC_PCB_01.gif

oraz podaje kilka podstawowych porad, co robić by zwiększyć dokładność.

I wszędzie w każdym datasheecie, dowolnego producenta znajdziesz jedną podstawową zasadę:

Filtry mają być JAK NAJBLIŻEJ PINÓW FILTROWWNYCH,

do której autor bartekwr1335 pięknie się zastosował (brawo!), w przeciwieństwie do Twojej rady.

Dlatego także, by dodatkowo eliminować nawet te zakłócenia, Atmel wprowadził w swoich AVRach tryb usypiania ADC Noise Reduction. Czyli tryb w którym wyłącza CPU, by mikrokontroler generował jak najmniej zakłóceń swojemu przetwornikowi ADC.

A dla tych co nie wiedzą, w tym mikrokontrolerze AVcc służy także do zasilania części cyfrowej portu PC, a dokładnie:

AVCC is the supply voltage pin for the A/D Converter, Port C (3:0), and ADC (7:6).

która dodatkowo jest emiterem zakłóceń.

Poza tym kolego Expercie:

Ten pin jest uziemiony za pomocą C a zakłócenia wyłapuje dławik który będzie poza Megą.

Kondensator nie uziemia niczego, a dławik sam z siebie także nie zlikwiduje zakłóceń.

Dopiero razem tworzą filtr LC, który odpowiednio dobrany stanowi jeden z wielu elementów które wpływają na dokładność pomiarów ADC.

Więcej na ten temat można poczytać tutaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/avr-adc-podlaczenie.html

Co do reszty Twojej wypowiedzi mogę jedynie życzyć Ci ponownie mniej emocji i więcej pokory dla swojej wiedzy, sposobu formułowania zdań i poziomu kultury, której wybitnie Ci brakuje.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wiecie, bawi mnie cała ta dyskusja dlatego właśnie ogólnie się nie udzielam bo jest wiele miejsc w których pojawiają się spory i każdy ma swoją rację a nie mam ochoty na takie coś. Mnie nauczyło odpowiedniego prowadzenia ścieżek upalenie procków za 300zł... dziękuję.

Propozycja do was Panowie. Obydwaj macie rację, jeden mniej drugi bardziej. Ale o co chodzi, w tak prostym układzie to jak on sobie to zasilanie(rozleje masę,) poprowadzi niema większego znaczenia. Co innego w układach gdzie ten procesor faktycznie musi ogarniać wiele spraw naraz, komunikacja, adc i inne. Wtedy każda ścieżka jest na wagę złota. Dobra zaraz i mi się oberwie że nie mam racji ale mam to gdzieś. Chodzi mi o to w tym poście żebyście skończyli obrzucać się nawzajem błotem bo każdy z nas powinien mieć troszkę pokory w sobie i zamiast się denerwować to pogadać. Tytuły tytułami, wieloma z nich można by sobie tyłek podcierać. Dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Nie całkiem skorzystam z rady gdyż byłoby to z mej strony niejako przyznanie się do współudziału, do winy. To nie ja atakuję Dondu, nie wydziwiam, kombinuję jakby tu postawić na swoim tj. zdeprecjonować go. To on od pewnego czasu maniakalnie śledzi tematy w których coś podpowiadam, przekręca każde zdanie, przeinacza i je podważa. Po prostu ma takie hobby. Choćby powyżej, tak zdurniał w swym zacietrzewieniu że swe teorie z Megi THT "udowadnia" zaleceniami do całkiem innej bo SMD. Przykłady można by mnożyć.

Co do ścieżek pod THT zapewniam forumowiczy, że można je tam spokojnie prowadzić. Jakiś czas temu dokładnie na takiej samej Medze zaprojektowałem PCB, wykonałem i uruchomiłem moduł sterowania via telefon GSM. Pod, z jednej strony przechodziły / wychodziły ze 3 a z drugiej 4-ry ścieżki i działał bez żadnych zastrzeżeń.

Nie mniej, Decado, dzięki za głos rozsądku. Ja oprę się o mądrości narodowe jakimi są przysłowia. Tu, że mądry ustępuje głupiemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja oprę się o mądrości narodowe jakimi są przysłowia. Tu, że mądry ustępuje głupiemu.

No i po, co te dalsze gry słowne 🙂?

Każdy ma swoje racje, forum jest od tego, aby je porównać. W innych tematach jakoś to dobrze szło, jednak faktycznie zawsze między Wami ma to troszkę inny przebieg 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie całkiem skorzystam z rady gdyż byłoby to z mej strony niejako przyznanie się do współudziału, do winy.
Jeżeli popełniłeś błąd to przyznając się do tego pokazujesz swoją dojrzałość. Jeżeli nie popełniłeś błędu, stój przy swoim i wytłumacz drugiej stronie dlaczego sądzisz tak a nie inaczej.

Nie wierzę w to, że dondu Cię śledzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiecie, bawi mnie cała ta dyskusja dlatego właśnie ogólnie się nie udzielam bo jest wiele miejsc w których pojawiają się spory i każdy ma swoją rację a nie mam ochoty na takie coś. Mnie nauczyło odpowiedniego prowadzenia ścieżek upalenie procków za 300zł... dziękuję.

Oj tak, mnie 25-30 lat temu także wiele dymu poszło i to z elementów, które wtedy tylko na bazarze można było dostać i za straszne pieniądze jak na temte czasy 🙂

Mnie chodzi o to, że jeżeli autor zaprojektował PCB poprawnie (w części dot ścieżek zasilania przy mikrokontrolerze), postarał się elementy filtrujące, to nie można mu doradzać, żeby zniweczył te wysiłki, puszczając ścieżki zasilające jak proponuje kolega Xweldog. Nie można tak doradzać tym bardziej, że pyta osoba początkująca, i która czytając poradę Experta staje przed dylematem - wierzyć jemu, czy datasheetom?

Skoro dążycie, do podnoszenia jakości forum, to zacznijcie od podnoszenia jakości informacji przekazywanych przez Expertów. Bo cały wysiłek Damiana, który chce z Forbota zrobić bardzo wartościową stronę, niweczony jest treścią na niskim poziomie.

Chodzi mi o to w tym poście żebyście skończyli obrzucać się nawzajem błotem bo każdy z nas powinien mieć troszkę pokory w sobie i zamiast się denerwować to pogadać.

Z mojej strony błota niema za stary jestem na takie podejście, a puls nadal mam niski. Poza tym rodzice dobrze mnie wychowali, a ja przekazuję to moim córkom 🙂

Niestety kol. Xweldog jest bardzo porywczy, gdy ktoś zarzuci mu jako Expertowi doradzanie wątpliwych rozwiązań w taki stonowany i nieagresywny sposób:

Nie wykorzystałeś wolnej powierzchni pod Megą, np. ścieżkę z dławikiem z pin20 bez problemu można puścić pod nią.

Nie zupełnie. Wręcz jest to niewskazane.

Zapewne autor stosuje dławik na zasilaniu części analogowej, by tanio mieć możliwie najdokładniejsze pomiary z ADC. W związku z tym powinien pod mikrokontrolerem mieć rozlaną masę, a nie ścieżki zasilania.

Mogłem przecież napisać tak na poziomie kol. Xweldog:

Nie wykorzystałeś wolnej powierzchni pod Megą, np. ścieżkę z dławikiem z pin20 bez problemu można puścić pod nią.

BZDURA!!! Gdzieś ty się chłopie tego uczył? Datasheety czytaj a nie głupoty doradzaj.

.... i tak dalej ....

... a jednak tak nie zrobiłem 🙂

A co w zamian otrzymuje?

O ile takie odpowiedzi traktuję z humorem:

Dondu, ty uparty uparciuszku.... Że też Ci się chce wytłukiwać klawiaturę. Krętaczu, arcymistrzu w wyciąganiu wątków z kontekstu by "udowadniać" stawiane przez siebie tezy.

o tyle te, już nie:

... mógłbyś pomyśleć o jakimś leczeniu.

...

Nie wiem dlaczego, są różne zboczenia, najwyraźniej zżera Cię zazdrość, urażona ambicja a kierują Tobą aspiracje na Experta.

...

Jeżeli będziesz tak twierdził to napiszę jasno - bezczelne kłamiesz. Jeżeli nie, to kolejny raz piszesz bzdury nie wynikłe z nabytego doświadczenia ale - jak pisałem - są różne zboczenia i skoro musisz...

..

Ja oprę się o mądrości narodowe jakimi są przysłowia. Tu, że mądry ustępuje głupiemu.

Niestety młodemu człowiekowi puszczają nerwy, bo trudno mu zrozumieć, że to forum nie jest dla niego, ale przede wszystkim dla tych co je czytają i wierzą w przedstawione tutaj informacje. Dlatego nie można dopuszczać, by niewłaściwe porady nie zostały zdementowane, na czym Wam wszystkim powinno zależeć, a na pewno zależy Damianowi.

Można dyskutować merytorycznie, tak jak sugeruje kol. ProeXtreme, pokazując co z czego wynika, i tak właśnie ja to robię - spokojnie rzeczowo i kulturalnie.

Ale niestety są takie osoby, jak kol. Xweldog, który nie mając argumentów próbują w niekulturalny sposób wywalczyć swoje stanowisko. Nie tędy droga, kolego Xweldog 🙂

Prawdziwym Expertem zostaniesz wtedy, gdy zrozumiesz, że Twoja wiedza jest zbyt mała żeby nim być, tak jak ja to zrozumiałem, wiele lat temu, pomimo ciągłej nauki do dnia dzisiejszego. Bo Expert to odpowiedzialność za swoje słowa i czyny, bo na nich inni opierają swoje konstrukcje, nie tylko robotów, ale innych projektów, które robią lub będą robić w przyszłości. I okaże się nagle, że porada Xweldoga jest destruktywna, bo ADC mierzy poprawnie tylko do 8 bitu, a pozostałe to szumy. I co wtedy ten ktoś będzie miał zrobić? Przecież Expert powiedział, że to nie ma znaczenia!

Uczcie najlepszych możliwych zasad, bo nie wiecie, kto i do czego je wykorzystuje czytając to forum.

Teraz zajmuje się robotami, a za chwilę będzie budował jakieś urządzenie pomiarowe lub robota, w którym będzie to bardzo istotne.

Co do ścieżek pod THT zapewniam forumowiczy ...

Prawa fizyki i zasady tworzenia PCB są te same niezależnie od rodzaju obudowy THT czy SMD, a jeżeli chcesz robić układy, według swoich teorii to rób, ale nie ucz innych złych rozwiązań i nawyków.

Elektronika to sztuka kompromisów i często musimy godzić różne problemy, i wybierać rozwiązania pośrednie. Jednakże w tym przypadku puszczanie ścieżek tak jak proponuje Xweldog, i pogarszanie dobrze zaprojektowanej pod tym względem tej części płytki, nie jest kompromisem, tylko zbędnym pogorszeniem projektu.

To forum, ma uczyć według najlepszych możliwych standardów, tak by Damian nie musiał się wstydzić jeżdżąc po naszym pięknym kraju na kolejne zawody, czego Wam i jemu życzę w tym Nowym Roku 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

dondu w gwoli ścisłości: Najpierw napisałeś Daniel, a potem Damian 😉

Ach, bo pisząc powyżej o latach w których elektroniki się uczyłem przypomniał mi się mój serdeczny kolega z którym sporo projektów robiliśmy, a miał na imię Daniel 🙂 Już poprawiam - przepraszam Damian za pomyłkę.

A w tym o co chodzi?:

Post wygaśnie za 2 dni...
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.