Skocz do zawartości

[eagle] Sprawdzenie poprawnosci schematu


kingofspace

Pomocna odpowiedź

Jest związany z tematyką... Wytrawiarka będzie służyła do trawienia Pcb pod roboty:D Czyli jest to narzędzie a to dział warsztat. Podsumowując Proszę moderatorów o nie usuwanie. A użytkowników o rzetelną pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. W jakim celu ten skomplikowany układ do przycisków? Eliminacji drgań styków? Nie żartuj - to się robi programowo. Podepnij je bezpośrednio między pin mikrokontrolera a GND i włącz pull-upy w mikrokontrolerze.

2. Po co Ci do wytrawiarki klawiatura zgłaszająca się w przerwaniu? To żaden newralgiczny punkt Twojego projektu, żeby aż takie wymagania mu stawiać. Ustawisz sobie timer który będzie wywoływał skanowanie klawiatury co kilka milisekund i w ten sposób wykryjesz naciśnięcie przycisku i dodatkowo zrealizujesz eliminację drgań styków.

3. Nie łącz zasilania z programatora z zasilaniem ze stabilizatora! Zrób co najmniej jumper ze zworką abyś mógł je rozdzielić.

4. Układ resetu - tak duży kondensator prawdopodobnie nie pozwoli Ci zaprogramować tego układu. Najbezpieczniej jest wyłączać kondensator na czas programowania za pomocą jumpera ze zworką.

5. Na wyjściu regulatora napięcia potrzebny jest jeszcze kondensator elektrolityczny 10-470µF.

6. R22,R23 i R24 są niepotrzebne. Zastanów się jakie napięcie będzie na bazie tranzystorów, gdy na wyjściach mikrokontrolera będą zera i co się stanie?

7. Zasilanie przekaźników i sterowania z tego samego regulatora jest ryzykowne. Jeżeli już tak chcesz zrobić, to na PCB oddziel tę gałąź zasilania zaraz za stabilizatorem, a blisko tranzystorów daj spory kondensator (lub trzy mniejsze dla każdego osobno jak najbliżej tranzystorów). Dodaj tam także kondensatory 100nF.

Drobna uwaga:

Nie wyciągaj kondensatorów "odsprzęgających" na osobny moduł schematu, bo nie wiadomo do jakich elementów są one przeznaczone. Jeżeli już tak chcesz je pokazywać, to rozdziel je na każdy moduł, w którym faktycznie będą wykorzystane.

Link do komentarza
Share on other sites

dondu, ale co za różnica czy zrobisz debouncing programowo czy sprzętowo? Przecież to tylko 2 elementy - R i C. Sam jeśli tylko mam miejsce to wolę to zrobić sprzętowo, potem program jest prostszy i bardziej przejrzysty, szybciej i przyjemniej się pisze.

kingofspace, wrzuć widok schematu i pcb w formie graficznej do postu - tak, aby było zgodnie z regulaminem. Teraz ja nawet nie mam możliwości obejrzeć twoich schematów, bo nie mam eagla na tym komputerze.

Link do komentarza
Share on other sites

dondu, ale co za różnica czy zrobisz debouncing programowo czy sprzętowo? Przecież to tylko 2 elementy - R i C. Sam jeśli tylko mam miejsce to wolę to zrobić sprzętowo, potem program jest prostszy i bardziej przejrzysty, szybciej i przyjemniej się pisze.

Po pierwsze autor nie zrobił tego tylko o R i C - czasami warto zaglądnąć w schemat zanim się coś napisze.

Po drugie: Robota także możesz zbudować bez użycie mikrokontrolera tylko na bramkach logicznych, czemu tak nie robisz? Chcesz budować dodatkowe układy i montować dodatkowe elementy, to tak rób - nic mi do tego. Ale coś mi się wydaje, że nie odpowiadałem na Twoje pytanie ...

Po trzecie: debouncing programowy to kilka linijek kodu.

Po czwarte: Najpierw dokładnie przeczytaj, co napisałem, bo debouncing to nie jedyna związana z tym funkcjonalność, do której się odniosłem.

Link do komentarza
Share on other sites

1. W jakim celu ten skomplikowany układ do przycisków? Eliminacji drgań styków? Nie żartuj - to się robi programowo.

Wyraźnie napisałeś, że eliminację drgań styków robi się programowo, i nie odniosłeś się do schematu kingofspace, tylko ogólnie. Tak samo ogólnie odpisał Ci Bobby:

dondu, ale co za różnica czy zrobisz debouncing programowo czy sprzętowo? Przecież to tylko 2 elementy - R i C.

A zważając na to, że:

Teraz ja nawet nie mam możliwości obejrzeć twoich schematów, bo nie mam eagla na tym komputerze.

oraz że schematy i pcb są zamieszczone w sposób niezgodny z regulaminem (więc wina, że Bobby nie obejrzał schematu nie leży po jego stronie) Zatem wcale nie musiał wiedzieć, że:

autor nie zrobił tego tylko o R i C

W takim wypadku tekst w stylu:

czasami warto zaglądnąć w schemat zanim się coś napisze

Nie powinien się pojawić.

Chcesz budować dodatkowe układy i montować dodatkowe elementy, to tak rób - nic mi do tego.

To co Ci do tego, że kingofspace chce zrobić tak samo? Póki projekt jest dobry i będzie działać to jest jego wybór jaką eliminację drgań wybierze. Nie wiem czy jest dobry (nie przejrzałem schematu), ale nie napisałeś że nie.

debouncing programowy to kilka linijek kodu

A na przykład w Bascomie kilka linijek co kilka linijek, co przy obsłudze menu wytrawiarki stwarza problemy, bo przycisków i sprawdzania ich stanów jest dużo. Może to nie stanowić problemu, kiedy używasz 2 przycisków sprawdzanych tylko w określonym momencie. Jak dla mnie w takiej klawiaturze sprzętowa eliminacja drgań ma jak najbardziej sens i uzasadnienie.

Wiesz dlaczego ten elaborat? Ponieważ znowu zarzucasz komuś, że nie czyta uważnie Twoich wypowiedzi.

Najpierw dokładnie przeczytaj, co napisałem, bo debouncing to nie jedyna związana z tym funkcjonalność, do której się odniosłem.

No racja, coś tam bąknąłeś o dodatkowym timerze, ale nie do końca z sensem w tym przypadku, bo skanowanie przycisków co kilka milisekund to jak strzelanie z miniguna do krów na pastwisku.

[ Dodano: 13-12-2011, 20:14 ]

kingofspace, moja rada: nowsze AVR mają inty na prawie każdym pinie, dobierz sobie jakiś procek do swoich wymagań i możesz się pozbyć tego 74AC14N. Do tego sprzętowa eliminacja drgań na R + C i będzie ci się dużo łatwiej pisać program (nie wiem w czym piszesz).

Link do komentarza
Share on other sites

OO widzę że temat się rozwinął ponad moje najśmielsze oczekiwania. Jutro z rana zamieszczę nowszą wersję schematów w sposób zgodny z regulaminem działu. A co do języka to będę mierzył się z C.

Do tej pory sporo pisałem w php/mysql przesiadka na c będzie trudna ale zdolny jestem 😃

Przesiadka z php strukturalnego na obiektowe zajęła mi 3 noce i 3 litry Mocnej czarnej:D

Link do komentarza
Share on other sites

Po dłuższej przerwie odpisuję. Zastosowałem się częściowo do rad dodnu.

Układu klawiatury nie będę modyfikował wolę utrudnić elektronikę a nie program zważywszy że to będzie mój pierwszy program pod uC.

Dodatkowo wszystkie obudowy zmieniłem na przewlekane. I usunąłem 4 młodsze linie danych z wyświetlacza lcd.

Zamieszczam schemat i proszę o kolejny raz sprawdzenie. I dodanie uwag.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.