Skocz do zawartości

Sharp 340k + grzejący się stabilizator


mati 6

Pomocna odpowiedź

Witam.

Podłączyłem czujnik wraz z rezystorem 1ohm, elektrolitem 1uf ( powinien być chyba 0,1uf)

oraz elektrolitem 10uf i ceramicznym 100nf do filtrowania zasilania - wartości takie, jak doradza botland - więc pewnie dobre. (Te boczne grube nóżki połączyłem do masy).

wszystko wg schematu

Efekt był taki, że stabilizator bardzo szybko się nagrzewał.

Wskazuje to (chyba) na zwarcie.

Podłączyłem bezpośrednio ~5,7V do "modułu" ze sharpem ( jest oddzielony od płytki głównej)

i przegrzały się elektrolity ( podłączylem na 99% dobrze). Odlutowałem kolejno uszkodzone kondensatory, a na końcu zworkę, która zasila vcc sharpa i dopiero to ostatnie zapobiegło grzaniu się stabilizatora. Po ponownym wlutowaniu tej zworki stabilizator znów się grzeje.

Jak inaczej sprawdzić sprawność sharpa ?

Użyłem oczywiście wyszukiwarki w pierwszej kolejności, ale nic konkretnego nie znazłem.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

🙂

Link do komentarza
Share on other sites

R przy LED_FB powinien mieć 1ohm, C przy Reg powinien mieć 0,1-1uF, czyli 100nF. Zasilanie powinno być na poziomie 5V. Jak spojrzysz na działającego sharpa 340K, to nawet gołym okiem widać, ze w jednej z soczewek coś świeci na czerwono. Raczej ciężko jest je uszkodzić, jeden mi kiedyś nawet zaczął puszczać znaki dymne a mimo to, po poprawnym podłączeniu zasilania (było odwrotnie) działał nadal 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Główne uchybienie to chyba elektrolit zamiast ceramicznego 100nf, ale to by dalo aż takie efekty ?

Aż się zacząłem zastanawiać, czy nóżki od dobrej strony liczę

Jutro sprawdzę jeszcze raz na płytce stykowej ( boczne grube nózki mogą wisieć w tym czasie ?)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Gadu gadu, a multimetru nie masz, żeby w szereg z linią zasilania podłączyć i sprawdzić prąd? To od razu Tobie powie czy jest za wysoki czy nie.

Jak brak multimetru czas kupić - będzie to najlepiej wydane 20zł - pomijając zakup 4 piw miodowych 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jedyne co mogę powiedzieć: przepraszam za głupotę i zabranie wam czasu na próbę pomocy mi :/

No i oczywiście dziękuję za szczere chęci.

Połączyłem wszystko na płytce stykowej i działa ( problem był w przewodach między płytką główną ,a "modułem" z sharpem ( vcc i gnd były źle doprowadzone do goldpinów w module - nawet zmęczenie późną godziną i ciągłe obracanie płytki do góry nogami nie usprawiedliwia mojej głupoty i niechlujstwa.

Jedną ważną rzeczą, której sie nauczyłem, to to, że sharpy są wytrzymalsze, niż sądziłem.

Temat chyba do kosza.

Co do pytania KD93 to stabilizator to ldo 5v tht w obudowie jak 7805( nie wiem jaki dokładnie model) a na plytce jest też atmega8 i l298. Ale to już nie ma znaczenia, skoro wszystko działa.

Jeszcze raz sorki

A wracając do multimetru, to jeśli ktoś jeszcze nie ma, to w Carrefour widziałem ostatnio po 9zł 🙂

__________

Komentarz dodany przez: Bobby

A tam do kosza - przyda się innym ludziom, z podobnym problemem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.