Skocz do zawartości

Podstawowe wartości rezystorów do kupienia.


Manadrake

Pomocna odpowiedź

Witam. Chciałbym zacząć robić coś z elektroniką poważniej i stąd moje pytanie. Jakie wartości rezystorów kupić? Miałem kupować cały zestaw jednak zastanawiałem się nad opłacalnością tego, do momentu aż w sklepie w którym zamawiam wycofana ofertę tych zestawów. Mógłbym kupować po 10-20-30-40-50 wartości każdego z rezystorów. Byłbym niesamowicie wdzięczny jeśli ktoś mógłby napisać jakie rezystory są najbardziej potrzebne, jakie trochę mniej ale jednak mogą się przydać. Nie chcę kupować w ślepo. Pozdrawiam.

Ps. Miałbym podobną prośbę jeśli chodzi o kondesatory.

Link do komentarza
Share on other sites

Poczytaj o szeregach rezystorów. Z podstawowych wartości:

100, 220, 330, 470 ohm

1, 2.2, 3.3, 4.7, 10 kohm

Mogą się przydać 68 ohm do podciągania usb, warto też kupić kilka 1Mohm, osobiście nigdy w robotyce nie stosowałem, ale kilka sztuk powinno być.

Kondesnatory:

ceramiczne 100nF, 22pF do rezonatorów

elektrolity 10uF, 47uF, 100uF, 220uF, kilka 1000uF

Ogólnie poruszaj się wśród tych wielokrotności.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja polecam zainteresować się gotowymi zestawami, np. z Lispolu. Są tam najpopularniejsze wartości zarówno rezystorów jak i kondensatów. W THT i SMD. Jeżeli nie ma na stronie rozmiaru to można napisać, mi złożyli taki zestaw w żądanym rozmiarze.

Potem tylko patrzysz co najszybciej schodzi i takie dokupujesz;) Ja tak zrobiłem i w sumie nigdy jeszcze nie borykałem się z brakiem potrzebnego rezystora. A i mniej klikania jest;d

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie w Lispolu miałem zamawiać ale im brakło teraz i nie mają w ofercie 🙂 Poza tym dość duży ten zestaw tam oferują, nie wiem czy jest mi potrzebne aż tyle rodzajów rezystorów. Dzięki za odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Poza tym dość duży ten zestaw tam oferują, nie wiem czy jest mi potrzebne aż tyle rodzajów rezystorów.

Tego zestawu co jest tam 4 tysiące sztuk rezystorów THT radzę nie zamawiać. Zamów takie jak podali koledzy + podobne i kupuj po 10szt. (1szt. to 10 rezystorów), czyli łącznie po 100 sztuk - wtedy za rezystor zapłacisz 1gr. 😉 .

Dlaczego radzę aż tyle nie zamawiać? Bo THT przydaje się głównie na początku przy lutowaniu i potem na płytce stykowej. Po jakimś czasie przejdziesz na SMD. (ja właśnie będę przechodził, lutownica już w drodze 😃 ).

Link do komentarza
Share on other sites

Doszedłem do podobnego wniosku. Z lutowaniem jakieś obycie mam, dużo naprawiałem słuchawek, mp3 itp. więc może smd to wcale nie taki strasznie odległy termin i nie ma co robić zapasów. Mam jeszcze jedno pytanie.. 1/4W 1/8W czy 2W ?

Link do komentarza
Share on other sites

To są wartości rezystorów które bym na daną chwilę zamówił:

20 sztuk: 1R, 4,7R,10R,30R,47R

50 sztuk: 100R,220R,330R, 470R

1k,2.2K,3.3K, 4.7k,10k

10 sztuk: 1M, 2M, 3M, 10m.

Kondesatory:

ceramiczne 20 sztuk: 100nF, 22pF

elektrolity 10 sztuk :10uF, 47uF, 100uF, 220uF,1000uF

Zmienilibyście coś w tej liście? Dodali/usunęli inna ilość? Dzięki za pomoc i odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Kondensatory - przydają sie do niektórych kwarców: 33pF, 27pF

Rezystory dodaj jeszcze 10k, 47k i takie podobne, bo jak napisałem na płytkę stykową są dobre (bierz 100 szt. wyjdzie po 1gr.) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

W rezultacie nie wiem, czy te z wykazu chcesz kupić THT czy SMD. Jeżeli THT to radziłbym małoomowe kupować metalizowane. Kosztują trochę drożej ale przy tych samych wymiarach mają dużo większą moc niż węglowe. Lub kupować węglowe ale większej mocy.

Kiedyś z braku 0,25W nabyłem 56 / 100 i 220Ω 0,125W i odruchowo posługiwałem się nimi jak tamtymi. Kilka spaliłem i teraz muszę sprawdzać i przeliczać, czy mogę je dać w jakieś tam miejsca układów.

Przypuszczam, że najczęściej będziesz stosował 5V więc z mocą będzie inaczej ale radzę: małoomowe większej mocy.

Link do komentarza
Share on other sites

SMD polecam zestaw 0603 z Lispolu. Oprócz tego zestawy w TYR Elektronik są fajne, ale już trochę duże. A tak poza tym to generalnie cały szereg warto kupić, tylko pytanie czy ze skokiem 1.5 (1, 1.5, 2.2, 3.3, 4.7 itd.) czy 1.2 (1, 1.2, 1.5, 1.8, 2.2 itd.). Poza tym warto mieć (w przypadku SMD) jakieś <1Ohm, przydają się do pomiaru prądu, a nawet jako przelotki do ścieżek sygnałowych jeśli nie mamy 0Ohm. Oprócz tego 100R, 330R/470R, 1k, 10k w większej ilości.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.