Skocz do zawartości

Podstawowe wartości rezystorów do kupienia.


Manadrake

Pomocna odpowiedź

Też tak jak piotreks-89, przerzucałem się najpierw z pełnego THT do rezystorów i kondów SMD1206, później pełne SMD z rezystorami/kondami 805, uważam że mają dobry stosunek wymiarów do prostoty lutowania, co nie znaczy że nie będę lutował 603, ale póki co nie mam takiej potrzeby. 805 lutuje się wygodnie, o ile ma się dobrą pęsetę.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja powiem, że nie należy stawiać na jeden typ rezystorków/kondensatorków bo w praktyce (przynajmniej ja) kożystam z różnych rozmiarów.

tht do wykonania prototypu, albo jak potrzeba coś na szybko to na uniwersalnej

a wszelakie smd od 1206 do 0603 w projektach na które przeznaczam więcej czasu (na wykonanie płytki) a to jaką wielkość wybiorę zależy już praktycznie wyłącznie od założeń dt. rozmiarów projektu i wybieram możliwie największe (no może większych od 1206 nie 🙂 ) Sam nigdy nie kupowałem zestawów. Tylko kupowałem na sztuki w elektronicznym, który mijam codzinnie jadąc do/ze szkoły. Teraz jak mi brakuje jakiejś wartości biorę po kilkadziesiąt szt. i mam na zapas, polecam wspomniany już wyżej sklep lispol.

Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam, że odświeżam. Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Natrafiłem na mały problem, już złożyłem prawie całe zamówienie, na koniec zostawiłem rezystory i kondesatory. Co mówią te oznaczenia? Np. 100uf 16v,25v,400v,66v ? Nie mam pojęcia jakie zamówić (rozchodzi mi się o te V, bo to chyba nie volty?)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bez przesady, są na 10V, 16V, 25V, za dużo nie szkodzi, ale kondensatory na wyższe napięcie są droższe i większe.

Chyba że mówisz o ceramikach, to one rzeczywiście są raczej na 50V i więcej.

Link do komentarza
Share on other sites

Kup jakiekolwiek, byle napięcie oznaczone na kondensatorze było większe niż to w jakim będą pracować.

Bywa, że małe kondensatory o napięciu 50v stosuje się w aplikacjach 5v i jest to całkiem normalne.

Przy elektrolitach większe napięcie może być równoznaczne z większymi rozmiarami i masą, przy ceramikach i foliowych są niewielkie różnice.

Link do komentarza
Share on other sites

Po zgromadzeniu elementów SMD każdy stanie przed problemem ich magazynowania. Można to robić np. w pudełeczkach po elementach mechanicznych f-my Hamex mających każde 10 przegródek. W 6-ciu boxach o objętości 6x7x14cm mam zgromadzony praktycznie cały typoszereg oporków ( oczywiście tylko po kilka szt ). Podobnie z pojemnościami.

Ze względu na brak napisów kupuję kondziorki SMD ( dokładnie to zakupiłem raz i mam z głowy na lata 22pF / 100pF / 10nF / 100nF ). Oporki kupuję sporadycznie, większość pozyskuję jako wyluty. Znoszą to doskonale. Małe tantale rzędu 1 - 100uF pozyskuję z telefonów GSM.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o kupno elementów to swego czasu (na początek zabawy z elektroniką) kupiłem zestawy AVT z różnymi elementami. Tanio to może nie wyszło, ale na początek bardzo dobre zestawy - wszystkie podstawowe wartości są 😉

Osobiście elementy takie jak rezystory i kondensatory przechowuję w szafeczkach zrobionych z pudełek po zapałkach. Świetna sprawa jeśli ma się sporo elementów. Szybko można wszystko znaleźć 😉 Większe elementy (lub gdy mam ich za dużo na szafeczki z pudełek po zapałkach) przechowuję w organizerach firmy Patrol, które kupuję w sklepie/hurtowni Makro. Za ~2,80zł można kupić jeden taki organizer. Bardzo dobra sprawa, bo jest tanio, a elementów można schować setki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Imo to jest Hamex, tak jak pisze na dekielku z tym że to "a" ma nad kółeczko ( umlaut ). Są białawe lub czerwone, co jakiś czas dostaję od znajomego po jednej / dwie szt. Przy okazji znów się go zapytam skąd je mają.

Posklejane pudełka od zapałek też mam, z większą częścią typoszeregu THT stabilnych R metalizowanych.

PS. To są pudełeczka na wkładki do głowic tokarskich. Nie wiem czy można je kupić luzem ale są do zdobycia w narzędziowniach każdego większego zakładu mechanicznego praktycznie za free.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.