Skocz do zawartości

Światłolub Bzyczek


Vense

Pomocna odpowiedź

Witam! Oto mój pierwszy robot - światłolub Bzyczek. Swoją nazwę zawdzięcza odgłosowi, który wydawał jak był prototypem. Przedstawię się. Jestem Dawid i mam 14 lat. Robotyką interesuję się od dłuższego czasu. Jednak do niedawna nie miałem chęci i czasu, aby kupić części i złożyć robota.

Pierwszy projekt nie jest zbyt ambitny. Elektronikę światłoluba wykonałem na podstawie tego tematu. Dziękuję bardzo autorowi. Pierwszy układ nie wyszedł dobrze i nie udało mi się go naprawić. Po drugiej próbie nowa płytka działała w sam raz. Jeśli chodzi o działanie robota, to podpowiem, że wykorzystanie diod na podczerwień nie jest niewygodnym pomysłem

Dla sprawdzenia robota w terenie wykorzystałem tymczasowy korpus z... kartonika po czekoladzie. Jak na parę godzin prowizorka sprawiła się całkiem nieźle 😉

Później trzeba było zastanowić się nad bardziej porządną obudową. Po główkowaniu wpadłem na pomysł wykorzystania do tego celu blachy z obudowy komputera. Bingo! Rozrysowałem projekt, wyciąłem go i delikatnie ustylizowałem.

Po złożeniu tego w całość wyszło coś, co w jakimś stopniu przypominało moje przypuszczenia co do tego robota.

Później w robocie wymieniłem przednie kółko na takie, które można lepiej skonfigurować (np. wysokość i kąt padania do ziemi). Zmieniłem odstający koszyk na baterie na płaski. Poza tym dodałem włącznik. Teraz Bzyczek prezentuje się tak:

Oto filmik prezentujący Bzyczka:

Całość zbudowałem w 2 dni przy wykorzystaniu elektroniki ze znanego serwisu aukcyjnego

Proszę o ocenę robota i ewentualne uwagi co do niego. Z chęcią odpowiem na pytania 😉

Jaki -Waszym zdaniem- projekt warto byłoby wykonać w przyszłym czasie? Proszę o podpowiedź.

Pozdrawiam, vense

Link do komentarza
Share on other sites

Jak zobaczyłem pierwsze zdjęcia (pudełko po czekoladzie) to moja głowa przywitała się z klawiaturą i balem się czytać dalej 😃 Ale jak na 1 rozwiązanie ok ja chcąc zobaczyć czy 1 robot działa posklejałem taśmą klejącą 😃 Konstrukcja fajna. Dużo czytaj o AVR-kach i programowaniu ich najlepiej wszystko co jest na tym forum, przeglądaj konstrukcje i analizuj jak one działają. Jeżeli posiądziesz tą wiedzę to robot który Ci się podoba, no może z wyjątkiem micromouse i kilkunastu serowych pająków 🙂 na początek coś prostszego. Ja właśnie jestem w trakcie budowy swojego MS - niby mój 2 robot ale wyczytałem i wiem o nim wszystko. Jeszcze jedno dużo projektuj "upychaj na kartce" jeżeli twoje roboty mają być dopracowane 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Podzielam uwagę poprzednika. Gdy zobaczyłem te pudełko po czekoladkach to ręka sama poleciała w czoło 🤣 Jednak po zobaczeniu wersji drugiej nie było wcale tak źle 😉

kamil-s nie możesz pisać, że wiesz o nim wszystko, bo założę się, że nie. Nie da się wiedzieć wszystkiego, bo co to by było, gdyby były granice. Ludzka pomysłowość i wiedza nie zna granic, dlatego takie stwierdzenie jest błędne.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiedziałem że padną komentarze na temat pudełka. W sumie się nie dziwię 🤣 Jeśli chodzi samo sprawdzenie, czy mechanika i układ współgrają, to każda prowizorka przyda się jako stelaż. Dzięki za podpowiedzi. Na pewno będę czytał o AVR i pouczę się bascoma. Swoją drogą, to czy znajomość języka pascal pomoże w nauce bascoma?

Co trudniejszego polecilibyście mi zbudować?

Dzięki i pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A mi się pomysł podoba 🙂 Widać, że kolega potrafi wykorzystać to, co ma pod ręką i taką sztukę improwizacji warto rozwijać oprócz czysto inżynierskich umiejętności (tylko w odpowiednich proporcjach 😉 ). Najważniejsze, że mimo przeciwności losu robota zbudowałeś, konstrukcja działa i nie zraziłeś się do dalszej nauki. Jako następny krok mogę Ci polecić kolejny mój artykuł:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm

Sporo osób na forum zbudowało to jako drugą konstrukcję i do dzisiaj dostaję emaile i PW ze zdjęciami gotowych konstrukcji - dla chcącego nic trudnego, choć programowanie to już poważny krok.

Dziękuję bardzo autorowi.

Proszę bardzo 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za miłe słowa 🙂

Widziałem ten temat - bardzo fajny i dobrze opisany linefollower.

Jednak nie wiem czy dobrze byłoby się za nie go zabierać. Zasady działania znam(światłoluba), zostały dobrze przez Ciebie opisane. Otóż mam problem. Światłolub został złożony, ponieważ miałem wgląd do Twojego schematu. Jednak nie rozumiem za bardzo, w jaki sposób dobiera się rezystory (co to ma do czułości robota), na czym polegają dzielniki napięcia, itp. Czy muszę rozumieć wszystko, co robię? 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Poczytaj Oślą Łączkę Piotra Góreckiego to zgłębisz tajniki samej elektroniki 😉 (cóż za tym). Potem będzie ci dużo łatwiej przyswoić sobie inne wiadomości. Osobiście jej nie czytałem, ale wiele osób tak zaczynało i polecało takie początki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89, chodziło o to że wiem o mojej konstrukcji wszystko a przy budowie pierwszego robota mostek l293d to była "taka magiczna kostka która robi..." 😃

Link do komentarza
Share on other sites

kamil-s tak czy siak wszystkiego o nim zapewne nie wiesz, ale tak ci się wydaje 😉 Jakbyś wiedział o nim wszystko to DS-y miałbyś w głowie, wiedziałbyś czy będą błędy i jak się ich ustrzec. Osoba mająca ogromne doświadczenie nie przewidzi każdej możliwości, bo nie da się tego zrobić. Podsumowując to człowiek uczy się na błędach i na nich najszybciej powiększy swoją wiedzę w danym zakresie.

Link do komentarza
Share on other sites

spokojnie nie mówię że jestem magiem 😃 wiem "jak działją" czujniki mostki itp. a nie są to dla mnie "magiczne kosteczki" jak na początku. W tamtym poście chciałem pokazać żeby się nie przejmować skomplikowaną konstrukcją robota bo zapoznaniu się z tematem robotyki, na pierwszy rzut oka wiadomo o co chodzi. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Vense, generalnie tak, ale mogą być problemy ze znalezieniem kompilatora. Zresztą C99 załatwia naprawdę sporo rzeczy, które w czystym C są niewygodne - aczkolwiek wielu udogodnień i możliwości i tak nie ma.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie. Czy tym programatorem można programować w C?

http://allegro.pl/programator-usbasp-atmel-avr-isp-tasma-idc-i2092975049.html
Tytuł:"Programator USBasp ATMEL AVR ISP + Taśma ID" Sprzedawca:"szumi_85"

__________

Komentarz dodany przez: Bobby

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.