Skocz do zawartości

Minisumo -pomoc w doborze części


tomciu1

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich forumowiczów,
Na wstępie chcę zaznaczyć, że używałem opcji szukaj i wielokrotnie przeglądałem forum szukając jakichś wskazówek . Rezultatem moich poszukiwań są pewne założenia projektowe i wybór silników i kół jakie chce zastosować. Z racji jednak, że będzie to mój pierwszy robot tego typu, z resztą w ogóle pierwszy(nie licząc światłoluba, który działał ale nie był zbyt reprezentacyjny) chciałbym aby ktos ocenił czy te silniki i koła to dobry wybór i coś doradził w kwestii baterii i iładowarki.

A więc do rzeczy.

Silniki :Micro Metal 210:1 HP

koła:koła POLOLU

Tak jak pisałem wcześniej nie za bardzo wiem jaką baterie (na pewno li- pol) i ładowarkę wybrać. Wiem , że na forum jest temat o lipolach i ładowarkach, czytałem. Mam jednak główny problem ze znalezieniem dość pojemnego pakietu w odpowiednich wymiarach gł. cechą pakietu musi być napięcie od 9 - 12 v.

Mam jeszcze jedno pytanie związane z napędem robota bo planuje zrobić drugi egzemplarz na gąsienicach. Wiem , że ktoś na forum stosował te

gąsienice

Jak się sprawdziły, warto? Czy silniki , które podałem wcześniej byłyby do nich dobrym wyborem?

Ostatnia informacja, na robota mogę przeznaczyć ok 350 zł +- 20 zł.

Wszystkim, którzy pomogą z góry wielkie dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

No z silnikami to troszkę przesadziłeś 😋 większość jeździ na pololu 50:1 tak to będzie strasznie wolny. Pooglądaj jeszcze raz konstrukcje kolegów i zobaczysz że koła są najczęściej silikonowe. Napisz coś więcej jakie czujniki i ile czy samoróbki wchodzą w grę.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie to mnie zastanawia te dość małe przełożenia robot z przekładnia 50:1 nie jest znowu zbyt słaby(moment)? Czujniki to 3 analogowe czujniki odległości i 4 czujniki podłoża. O elektronikę się nie martwię bo robot będzie startował na zawodach na UTP Bydgoszcz więc elektronikę dostałem. Czy lepsze byłyby te koła : http://botland.com.pl/pozostale/24-kola-solarbotics-rw2i.html ?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie są zasłabe kiedyś mm jeździły na 2x30:1 pamiętaj jeszcze że moment to nie wszystko bo jeszcze ważna jest prędkość której brakuje w silnikach proponowanych przez ciebie. A czujniki to sharpy czy samoróbki?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pewności nie mam czy sharpy ale na pewno nie samoróbki. Co z kołami te drugie lepsze? Jakie przełożenie byś polecił ?Jaką pojemność baterii wybrać?

Link do komentarza
Share on other sites

Koła chyba te drógie. bateria myślę że 500mAh starczy (jak coś to proszę o poprawienie). Ja bym tam obrazu nie skreślał samoróbek bo są znacznie tańsze a wyniki można uzyskać podobne. A przełożenie to 50:1.

Link do komentarza
Share on other sites

tomciu1 kolega wyżej dobrze ci radził. Pololu 50:1 HP będą idealne do robota, który będzie używał 2 silników. Gdybyś stosował 4 (i więcej) to wtedy 50:1 HP będą miały za małą prędkość.

Jeśli chodzi o koła to na pewno lepsze będą odlewane silikonem/poliuretanem. Wprawdzie problem może sprawić załatwienie sobie wytoczenia felg. Odlewania silikonu można się nauczyć 😉

Pojemność akumulatora (baterie to co innego niż akumulator 😉 ) dobierasz w miarę proporcjonalnie do pobieranego przez robota prądu. Przeczytaj artykuł o akumulatorach Li-Pol autorstwa KD93 to dowiesz się wielu istotnych faktów.

Link do komentarza
Share on other sites

Samoróbek nie skreślam po prostu nie dodałem , że czujniki też dostałem. A co do baterii to nie mam pojęcia, myślałem raczej o czymś w okolicach 1000 mAh al nie wiem ile prądu pobierają te silnik bo prąd średni to 100 mA to nie wiem ile mogą pobierać pod obciążeniem w trakcie walki.

Wytoczenie kół nie powinno stanowić problemu bo zrobili by mi to w szkole na warsztatach a gdzie można poczytać a tym oblewaniu sylikonem(swoja droga chyba nie jest to takie proste bo musi być dosyć równo)?

Ps. Z tą baterią to faktycznie drobna pomyłka, przywilej początkujących 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Co do odlewania to za bardzo się nie nauczysz tego z poradników. Odlewa się do gotowej formy, więc nie martwisz się czy będzie równo. Ważne, żeby felga i forma były na jednej osi. Ja miałem jedynie problemy z proporcjami podczas mieszania katalizatora i silikonu. Po kilku nieudanych próbach zaczęło coś wychodzić. Teraz bez żadnych problemów potrafię odlewać opony 😉 Każdemu się kiedyś uda.

Link do komentarza
Share on other sites

No dobrze, poiedzmy ze wezmę pololu 50:1 hp i te kola rw2i .Co z akumulatorem?

Odnośnie gąsienic ma ktos z nimi doświadczenia, czy nadawały by się do nich te same silniki bo w gąsienicach są troche większe opory.?

Link do komentarza
Share on other sites

Carpe Diem ja kupowałem silikon od użytkownika allegro, dokładnie tutaj:

http://allegro.pl/najlepszy-silikon-do-form-0-25kg-standardowy-i2179935362.html

(NAJLEPSZY SILIKON DO FORM 0,25KG - STANDARDOWY sprzedający: progmar_1)

Jestem z niego zadowolony choć mógłby mieć większą twardość. Na początku miałem z nim problemy. Dam ci rade - nie oszczędzaj sobie katalizatora 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Taka pojemność przy 2 silnikach nie ma większego sensu. Lepiej kupić dwa mniejsze akumulatory niż jeden większy. Takiemu robotowi w zupełności wystarczy pakiet 2S 500mAh. Jesli myślisz o zawodach to jak pisałem warto zakupić dwa akumulatory, które będziesz wymieniał (jeden pracuje, a drugi się ładuje).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.