Skocz do zawartości

Minisumo -pomoc w doborze części


tomciu1

Pomocna odpowiedź

Tak oczywiście 😋 chodzi mi o to że jak mówimy o przyczepności możemy o tym mówić też o tym że materiał jest klejący. Oczywiście wszyscy wiemy że jeżeli opony będą klejące to nie przejdziemy testu z kartką papieru. Otóż w robotach sumo chodzi o to żeby opona miała jak największy współczynnik tarcia czyli żeby pomiędzy nią a podłożem występowała duża siła tarcia która nie jest spowodowana przyklejeniem się opon. Tyle ode mnie. Jeśli ktoś by się z tym co napisałem nie zgadzał no to oczywiście można to wyjaśnić bo przecież nikt nie wie wszystkiego 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro większość to samoróbki, to chyba odpowiedź na twoje pytanie jest oczywista 😉 Te Tamiyie się całkiem nie nadają. Jeśli już miałbyś coś brać z gotowców, to raczej celowałbym w lego, ale te z serii "racers", pneumatyczne, slicki.

Link do komentarza
Share on other sites

Pamiętaj, że nawet jeśli jest napisane w opisie płytki o tym, że działa od 9 - 12V to wcale nie musi być to prawdą i gwarantuję ci, że nie jest. Janpisane jest tak, ponieważ większość akumulatorów, które są na rynku mają powyżej 9V, mówię tutaj o takich ogólno dostępnych (zawody na UTP są dla początkującuch). Opis tej płytki prawdopodobnie ma za zadanie jak najbardziej ułatwić zbudowanie robota i dobranie do niego materiałów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No dobrze a co powiecie na tamat minisumo Ivan. Z tego co czytałem to on tez miał elektronikę zUTP i akumulator na 11.1 v tylko , że mniejszej pojemności.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak posiadacz takiego zestawu się wypowiem. Robiłem testy z tą i elektroniką i nie bez powodu jest napisane że działa w przedziale napisane że działa w takim zakresie napięć. Jest to spowodowane zastosowaniem nietypowej elektronik. Zastosowano w niej układy logiczne które właśnie działają tylko w tym zakresie napięć. Dlatego niektórzy robią własną płytkę z mostkami aby zmniejszyć wymagane napięcie.

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie płytka wymaga takiego napięcia i taki aku chyba lepiej zastosować niż się później dziwić , że nie działa. Co do silników to możesz powiedzieć pawcio jakich używałeś? Pololki , które planuje zastosować niby mogą pracować na 9 v ale dla żywotności chyba lepsze będzie 6 v.Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłyby stabilizatory regulowane dla silników.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz co nie stosuj żadnych stabilizatorów do silników. Strata energii i brak możliwości zmiany kierunku obrotu silnika to niezbyt dobry pomysł. Lepiej zwolnić go przez PWM dzięki temu nie zużyjesz tak mocno silników i na przykład zamontować do wolnych pinów w procku podłączyć włączniki krańcowe dzięki temu jak tylko dojdzie do zwarcia robotów to włączysz bez PWM stan wysoki i wypchniesz z całą prędkością przeciwnika. Ale nic ci to nie da jak nie będziesz maił dobrej przyczepności.

Link do komentarza
Share on other sites

No dobrze ale wyjścia silników są podłączone pod odpowiednie piny?

A swoją drogą to na płytce nie ma zbyt wielu wolnych pinów jest tylko jedno złącze od czujnika odległości bo w zestawie są 3 a podłączyć można 4

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.