Skocz do zawarto┼Ťci

[Platforma] Crusher - Worklog

Pomocna odpowied┼║

Witam . ­čśâ

Na wst─Öpie pragn─Ö wszystkich powita─ç.

Na forum jestem od długiego czasu ale bardziej jako obserwator .

Przejd┼║my do projektu:

Platforma- mobilna 4 kołowa

Napęd- każde koło niezależne

Obudowa- aluminium lekka a zarazem mocna i prosta w obr├│bce.

Og├│lne za┼éo┼╝enia: ­čśő

Silniki wszystkim bardzo dobrze znane HL149.6.10(przerobione na 6.21 wszystkie z─Öbatki metalowe ,kupi┼éem 12 sztuk na allegro za grosze i rozebra┼éem co do ┼Ťrubki. Z 2 przek┼éadni 6.10 idzie z┼éo┼╝y─ç 6.21 na metalowych trybach wystarczy odwr├│ci─ç z─Öbatk─Ö atakuj─ůc─ů na wale silnika ,plastikowa z─Öbatk─Ö wymieni─ç na metalowa i do┼éo┼╝y─ç jeszcze 1 stopie┼ä przek┼éadni zamiast nylonowego dystansu , (wszystkie z─Öbatki w tych przek┼éadniach maja identyczna ilo┼Ť─ç z─Öb├│w ).

4 szt HC-SR04 (1 po bokach miedzy kołami , 2 z przodu, tanie 20zł sztuka, zasięg około 3m ,proste w obsłudze )

Akcelerometr (jeszcze nie wybrałem modelu analogowy lub cyfrowy I2C lub SPI )

GPS (jeszcze nie wybrałem modelu rozważam 3 z ElektroParku)

Bluetooth - BTM-222 +zewn─Ötrzna antena

Kamera bezprzewodowa(9V) 1,2GHz lub 2,4GHz z odbiornikiem (brak konkretnego modelu)lub IP i dołożenie karty WI-FI

Obudowa :

Podwozie, G├│ra- 3mm aluminium z odzysku z jakiej┼Ť starej centrali telefonicznej (gotowe otwory)

Boki -k─ůtowniki 30x30x2mm z Castoramy (pasuj─ů do nich przek┼éadnie HL149)

Koła:

Poliamid toczone u znajomego

Opony 100mm na kolcach (przypominaj─ů opony od Traxa )

Elektronika :

Tutaj mia┼éem najwi─Ökszy problem z wyborem bo pe┼éno pomys┼é├│w (kolorowy LCD od S65 , uSD , odtwarzacz WAV, en kodery, pomiar pr─ůdu pobieranego przez ka┼╝dy silnik ÔÇŽ.. itd.

Ale postanowi┼éem obmy┼Ťla─ç od pocz─ůtku .

Sterowanie silnikami :

Mostki H -2szt. VNH3SP30 , poniewa┼╝ silniki b─Öd─ů zasilane z 2 pakiet├│w 3S po┼é─ůczonych r├│wnolegle, silniki maja przy tym napi─Öciu troch─Ö wi─Öcej mocy (pob├│r pr─ůdu 2A przy zatrzymaniu wa┼éu -1silnik)

TB6612 przy zmostkowanych kanałach ma 2A ale dobierać na styk byłoby ryzykowne.

Mikroprocesor steruj─ůcy silnikami:

Atmega32 SMD (jest ich si─Ö troch─Ö w moich szparga┼éach)du┼╝a ilo┼Ť─ç pin├│w pozwoli na do┼éo┼╝enie jeszcze kilku element├│w .

Pomiar temperatury:

DS18B20 4szt. lub 6szt. po jednym na ka┼╝dy silnik, plus po 1 na mostek H o ile miejsce pozwoli.

Enkodery:

KTIR0711s po 1 na ka┼╝d─ů przed┼éu┼╝on─ů o┼Ť silnika + komparatory na LM2901

ADC :

1 kanał do kontrolowania napiec pakietów

opcjonalnie 4 kolejne a ACS714-20A do pomiaru pr─ůdu silnik├│w

Procesor głowny :

Atmega 128 lub 256 lub LPC1114

Do niego będzie należało:

-obs┼éuga czujnik├│w odleg┼éo┼Ťci

-komunikacja RS232 z Atmega32 (wysy┼éanie rozkaz├│w kierunku ,pr─Ödko┼Ťci jazdy ,odczyt stanu akumulator├│w, temperatury ,przebytej trasy)

-komunikacja z komputerem lub telefonem kom├│rkowym via BTM222

-obs┼éuga reflektor├│w IR i ┼Ťwiat┼éa widzialnego do kamery

-obs┼éuga 2 serwomechanizm├│w do ruszania kamer─ů.

-pozycjonowania za pomoc─ů GPS w razie utraty ┼é─ůczno┼Ťci Bluetooth (powr├│t do miejsca ostatniej udanej transmisji wsparte enkoderami )

Planuje jeszcze zbudowa─ç kokpit do sterowania zdalnie robotem tylko brak mi pomys┼éu jak odtwarza─ç obraz z przyzwoita jako┼Ťci─ů i pr─Ödko┼Ťci─ů na przeno┼Ťnym urz─ůdzeniu bo do komputera pod┼é─ůcz─Ö kart─Ö telewizyjn─ů i Bluetooth i wszystko gotowe ale jak to zorganizowa─ç przeno┼Ťnie nie mam poj─Öcia, mo┼╝e wy mi co┼Ť doradzicie.

I to by by┼éo na razie tyle z opisu . ­čś│

Projekt post─Öpowa┼é by szybciej al jak to bywa w tych czasach brak czasu i zb─Ödnych pieni─Ödzy na budow─Ö platformy ­čśë

Schematy w trakcie rysowania , cz─Ö┼Ť─ç mechaniczna w trakcie montowania .

Oto kilka zdj─Ö─ç z budowy :

Planuje jeszcze zbudowa─ç kokpit do sterowania zdalnie robotem tylko brak mi pomys┼éu jak odtwarza─ç obraz z przyzwoita jako┼Ťci─ů i pr─Ödko┼Ťci─ů na przeno┼Ťnym urz─ůdzeniu bo do komputera pod┼é─ůcz─Ö kart─Ö telewizyjn─ů i Bluetooth i wszystko gotowe ale jak to zorganizowa─ç przeno┼Ťnie nie mam poj─Öcia, mo┼╝e wy mi co┼Ť doradzicie.

To przeorganizuj bebechy laptopa do tego kokpitu i do tego jaki┼Ť ma┼éy wy┼Ťwietlacz (mo┼╝e te┼╝ by─ç od laptopa).

Dzi─Ökuje bardzo .

O laptopie nie pomy┼Ťla┼éem bardziej o czym┼Ť podobnym do Rasbery PI .

Małe energooszczędne do tego Linux i karta TV lub WI-FI .

Tylko czy pozwoli na to moja wiedza a przede wszystkim pieni─ůdze zobaczymy ale PLUS dla Ciebie za pomys┼é z laptopem .

PS. nie umie┼Ťci┼éem na schemacie warto┼Ťci poszczeg├│lnych element├│w gdy┼╝ pogarsza┼éy czytelno┼Ť─ç.

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.
Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta┼╝ PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
┬á┬á ÔÇó Darmowe p┼éytki dla student├│w i projekt├│w non-profit
┬á┬á ÔÇó Tylko 5$ za 10 prototyp├│w PCB w 24 godziny
┬á┬á ÔÇó Us┼éuga projektowania PCB na zlecenie
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ PCB od 30$ + bezp┼éatna dostawa i szablony
┬á┬á ÔÇó Darmowe narz─Ödzie do podgl─ůdu plik├│w Gerber
Zobacz r├│wnie┼╝ ┬╗ Film z fabryki PCBWay

No, no, przyznam, ┼╝e pierwsze wra┼╝enie jest ol┼Ťniewaj─ůce. Opis - super, dotychczasowe wyniki i zamierzenia r├│wnie┼╝ ciekawe. Bardzo ch─Ötnie b─Öd─Ö ┼Ťledzi┼é Twojego workloga ­čÖé

Dzisiaj zapowiada si─Ö ciekawy dzie┼ä schemat sterowania silnikami sko┼äczony p┼éytka (zarysy naszkicowane )trzeba zacz─ů─ç rozmieszcza─ç elementy i ma┼éymi kroczkami do przodu .

Podczas projektowania p┼éytki zauwa┼╝y┼éem i zastanawiam si─Ö nad nast─Öpuj─ůc─ů rzecz─ů :

pakiet ma 11,4V dla 5 V mam stabilizator LM1117 low drop z Uin max 15V i za nim znajduje si─Ö stabilizator TS117 3V low drop. Moje pytanie do was brzmi czy LM1117 5V ma niby 1A max ale czy wytrzyma 2mikroprocesory 4 enkodery na KTIR i pr─ůd kt├│ry b─Öd─ů pobiera┼éy urz─ůdzenia na 3,3V z stabilizatora LM1117 3,3V czyli BTM222 i GPS i kilka innych szlaczk├│w ???

Do┼é─ůcz do dyskusji, napisz odpowied┼║!

Je┼Ťli masz ju┼╝ konto to zaloguj si─Ö teraz, aby opublikowa─ç wiadomo┼Ť─ç jako Ty. Mo┼╝esz te┼╝ napisa─ç teraz i zarejestrowa─ç si─Ö p├│┼║niej.
Uwaga: wgrywanie zdj─Ö─ç i za┼é─ůcznik├│w dost─Öpne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do┼é─ůcz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa─ç...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr├│─ç formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw├│j link b─Ödzie automatycznie osadzony.   Wy┼Ťwietla─ç jako link

×   Twoja poprzednia zawarto┼Ť─ç zosta┼éa przywr├│cona.   Wyczy┼Ť─ç edytor

×   Nie mo┼╝esz wklei─ç zdj─Ö─ç bezpo┼Ťrednio. Prze┼Ťlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw├│rz nowe...

Wa┼╝ne informacje

Ta strona u┼╝ywa ciasteczek (cookies), dzi─Öki kt├│rym mo┼╝e dzia┼éa─ç lepiej. Wi─Öcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno┼Ťci.