Skocz do zawarto艣ci

[Platforma] Crusher - Worklog

Pomocna odpowied藕

Witam . 馃槂

Na wst臋pie pragn臋 wszystkich powita膰.

Na forum jestem od d艂ugiego czasu ale bardziej jako obserwator .

Przejd藕my do projektu:

Platforma- mobilna 4 ko艂owa

Nap臋d- ka偶de ko艂o niezale偶ne

Obudowa- aluminium lekka a zarazem mocna i prosta w obr贸bce.

Og贸lne za艂o偶enia: 馃構

Silniki wszystkim bardzo dobrze znane HL149.6.10(przerobione na 6.21 wszystkie z臋batki metalowe ,kupi艂em 12 sztuk na allegro za grosze i rozebra艂em co do 艣rubki. Z 2 przek艂adni 6.10 idzie z艂o偶y膰 6.21 na metalowych trybach wystarczy odwr贸ci膰 z臋batk臋 atakuj膮c膮 na wale silnika ,plastikowa z臋batk臋 wymieni膰 na metalowa i do艂o偶y膰 jeszcze 1 stopie艅 przek艂adni zamiast nylonowego dystansu , (wszystkie z臋batki w tych przek艂adniach maja identyczna ilo艣膰 z臋b贸w ).

4 szt HC-SR04 (1 po bokach miedzy ko艂ami , 2 z przodu, tanie 20z艂 sztuka, zasi臋g oko艂o 3m ,proste w obs艂udze )

Akcelerometr (jeszcze nie wybra艂em modelu analogowy lub cyfrowy I2C lub SPI )

GPS (jeszcze nie wybra艂em modelu rozwa偶am 3 z ElektroParku)

Bluetooth - BTM-222 +zewn臋trzna antena

Kamera bezprzewodowa(9V) 1,2GHz lub 2,4GHz z odbiornikiem (brak konkretnego modelu)lub IP i do艂o偶enie karty WI-FI

Obudowa :

Podwozie, G贸ra- 3mm aluminium z odzysku z jakiej艣 starej centrali telefonicznej (gotowe otwory)

Boki -k膮towniki 30x30x2mm z Castoramy (pasuj膮 do nich przek艂adnie HL149)

Ko艂a:

Poliamid toczone u znajomego

Opony 100mm na kolcach (przypominaj膮 opony od Traxa )

Elektronika :

Tutaj mia艂em najwi臋kszy problem z wyborem bo pe艂no pomys艂贸w (kolorowy LCD od S65 , uSD , odtwarzacz WAV, en kodery, pomiar pr膮du pobieranego przez ka偶dy silnik 鈥.. itd.

Ale postanowi艂em obmy艣la膰 od pocz膮tku .

Sterowanie silnikami :

Mostki H -2szt. VNH3SP30 , poniewa偶 silniki b臋d膮 zasilane z 2 pakiet贸w 3S po艂膮czonych r贸wnolegle, silniki maja przy tym napi臋ciu troch臋 wi臋cej mocy (pob贸r pr膮du 2A przy zatrzymaniu wa艂u -1silnik)

TB6612 przy zmostkowanych kana艂ach ma 2A ale dobiera膰 na styk by艂oby ryzykowne.

Mikroprocesor steruj膮cy silnikami:

Atmega32 SMD (jest ich si臋 troch臋 w moich szparga艂ach)du偶a ilo艣膰 pin贸w pozwoli na do艂o偶enie jeszcze kilku element贸w .

Pomiar temperatury:

DS18B20 4szt. lub 6szt. po jednym na ka偶dy silnik, plus po 1 na mostek H o ile miejsce pozwoli.

Enkodery:

KTIR0711s po 1 na ka偶d膮 przed艂u偶on膮 o艣 silnika + komparatory na LM2901

ADC :

1 kana艂 do kontrolowania napiec pakiet贸w

opcjonalnie 4 kolejne a ACS714-20A do pomiaru pr膮du silnik贸w

Procesor g艂owny :

Atmega 128 lub 256 lub LPC1114

Do niego b臋dzie nale偶a艂o:

-obs艂uga czujnik贸w odleg艂o艣ci

-komunikacja RS232 z Atmega32 (wysy艂anie rozkaz贸w kierunku ,pr臋dko艣ci jazdy ,odczyt stanu akumulator贸w, temperatury ,przebytej trasy)

-komunikacja z komputerem lub telefonem kom贸rkowym via BTM222

-obs艂uga reflektor贸w IR i 艣wiat艂a widzialnego do kamery

-obs艂uga 2 serwomechanizm贸w do ruszania kamer膮.

-pozycjonowania za pomoc膮 GPS w razie utraty 艂膮czno艣ci Bluetooth (powr贸t do miejsca ostatniej udanej transmisji wsparte enkoderami )

Planuje jeszcze zbudowa膰 kokpit do sterowania zdalnie robotem tylko brak mi pomys艂u jak odtwarza膰 obraz z przyzwoita jako艣ci膮 i pr臋dko艣ci膮 na przeno艣nym urz膮dzeniu bo do komputera pod艂膮cz臋 kart臋 telewizyjn膮 i Bluetooth i wszystko gotowe ale jak to zorganizowa膰 przeno艣nie nie mam poj臋cia, mo偶e wy mi co艣 doradzicie.

I to by by艂o na razie tyle z opisu . 馃槼

Projekt post臋powa艂 by szybciej al jak to bywa w tych czasach brak czasu i zb臋dnych pieni臋dzy na budow臋 platformy 馃槈

Schematy w trakcie rysowania , cz臋艣膰 mechaniczna w trakcie montowania .

Oto kilka zdj臋膰 z budowy :

Planuje jeszcze zbudowa膰 kokpit do sterowania zdalnie robotem tylko brak mi pomys艂u jak odtwarza膰 obraz z przyzwoita jako艣ci膮 i pr臋dko艣ci膮 na przeno艣nym urz膮dzeniu bo do komputera pod艂膮cz臋 kart臋 telewizyjn膮 i Bluetooth i wszystko gotowe ale jak to zorganizowa膰 przeno艣nie nie mam poj臋cia, mo偶e wy mi co艣 doradzicie.

To przeorganizuj bebechy laptopa do tego kokpitu i do tego jaki艣 ma艂y wy艣wietlacz (mo偶e te偶 by膰 od laptopa).

Dzi臋kuje bardzo .

O laptopie nie pomy艣la艂em bardziej o czym艣 podobnym do Rasbery PI .

Ma艂e energooszcz臋dne do tego Linux i karta TV lub WI-FI .

Tylko czy pozwoli na to moja wiedza a przede wszystkim pieni膮dze zobaczymy ale PLUS dla Ciebie za pomys艂 z laptopem .

PS. nie umie艣ci艂em na schemacie warto艣ci poszczeg贸lnych element贸w gdy偶 pogarsza艂y czytelno艣膰.

Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.
Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta偶 PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
聽聽 鈥 Darmowe p艂ytki dla student贸w i projekt贸w non-profit
聽聽 鈥 Tylko 5$ za 10 prototyp贸w PCB w 24 godziny
聽聽 鈥 Us艂uga projektowania PCB na zlecenie
聽聽 鈥 Monta偶 PCB od 30$ + bezp艂atna dostawa i szablony
聽聽 鈥 Darmowe narz臋dzie do podgl膮du plik贸w Gerber
Zobacz r贸wnie偶 禄 Film z fabryki PCBWay

Dzisiaj zapowiada si臋 ciekawy dzie艅 schemat sterowania silnikami sko艅czony p艂ytka (zarysy naszkicowane )trzeba zacz膮膰 rozmieszcza膰 elementy i ma艂ymi kroczkami do przodu .

Podczas projektowania p艂ytki zauwa偶y艂em i zastanawiam si臋 nad nast臋puj膮c膮 rzecz膮 :

pakiet ma 11,4V dla 5 V mam stabilizator LM1117 low drop z Uin max 15V i za nim znajduje si臋 stabilizator TS117 3V low drop. Moje pytanie do was brzmi czy LM1117 5V ma niby 1A max ale czy wytrzyma 2mikroprocesory 4 enkodery na KTIR i pr膮d kt贸ry b臋d膮 pobiera艂y urz膮dzenia na 3,3V z stabilizatora LM1117 3,3V czyli BTM222 i GPS i kilka innych szlaczk贸w ???

Do艂膮cz do dyskusji, napisz odpowied藕!

Je艣li masz ju偶 konto to zaloguj si臋 teraz, aby opublikowa膰 wiadomo艣膰 jako Ty. Mo偶esz te偶 napisa膰 teraz i zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej.
Uwaga: wgrywanie zdj臋膰 i za艂膮cznik贸w dost臋pne jest po zalogowaniu!

Go艣膰
Do艂膮cz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa膰...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr贸膰 formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw贸j link b臋dzie automatycznie osadzony.   Wy艣wietla膰 jako link

×   Twoja poprzednia zawarto艣膰 zosta艂a przywr贸cona.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz wklei膰 zdj臋膰 bezpo艣rednio. Prze艣lij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw贸rz nowe...

Wa偶ne informacje

Ta strona u偶ywa ciasteczek (cookies), dzi臋ki kt贸rym mo偶e dzia艂a膰 lepiej. Wi臋cej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno艣ci.