Skocz do zawartości

Japoński humanoid odporny na kopnięcia (i nie tylko!) - HRP3L-JSK


Usharn

Pomocna odpowiedź

Roboty humanoidalne są niezgrabne. Nie grzeszą prędkością biegu, ani gracją ruchów. Chodzenie nie sprawia nam trudności, bo jest to umiejętność udoskonalana przez rodzaj ludzki przez setki tysięcy lat. Roboty chodzą od niedawna, ale choć "wiedzą" jak chodzić, to i tak przychodzi to z trudem, bo nie mają odpowiednio skonstruowanych nóg. Junichi Urata i jego koledzy z Uniwersytetu w Tokio zaprezentowali nowy projekt, który może ułatwić przyszłym humanoidom swobodne poruszanie się.

Dzisiejsze humanoidy poruszają się dzięki elektrycznym silniczkom, bądź dzięki instalacji pneumatycznej. Obydwa te systemy mają jednak swoje wady -

elektromotorki dysponują ograniczonym zasobem mocy, zaś pneumatyka do obsługi wymaga nieporęcznych pomp, jest też dość ciężka w sterowaniu. Japoński HRP3L-JSK do ruchu wykorzystuje silniczki, chłodzone cieczą i zasilane z 13,5 faradowego kondensatora. Dlaczego akurat kondensator? Ponieważ może on dostarczyć duże ilości energii w krótkim okresie czasu.

Osiągi? 200 watowe, bezszczotkowe silniki Maxon są w stanie osiągnąć prędkości rzędu 1000 stopni na sekundę, wytwarzając moment obrotowy 350 Nm. Pozwala to robotowi ważącemu 53 kilogramy reagować na wszelkiego rodzaju zaburzenia (kopniaki, uderzenia "z kolanka" itp.), a także skoczyć na 44 centymetry w górę (choć lądowanie wymaga jeszcze dopracowania...) System kontroli równowagi potrafi obliczyć około 170 sposobów ustawienia stóp w czasie 1 milisekundy, wybierając najstabilniejsze z nich.

Urata, który uzyskał tytuł doktora za pracę nad HRP3L-JSK, pracuje obecnie nad przystosowaniem robota do DARPA Robotics Challenge. Ciekawe tylko, czy projekt ten zdoła pokonać humanoida z Boston Dynamics?

Źródło : spectrum.ieee.org

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.