Skocz do zawartości

Mikro Psotek (Psotek III)


Pomocna odpowiedź

Ponieważ od dłuższego czasu męczył mnie ten projekt, postanowiłem wzbudzić w Was apetyt. Moja konstrukcja podobna jest do tego robota. Zasadnicza różnica to inny procesor (w moim będzie ATTiny26L) oraz sposób zasilania (u mnie tylko procesor będzie zasilany z baterii litowej, silniczki będą zasilane z połączonych równolegle 4-5 kondensatorów 2F 2,3V). Ogólnie schemat to przerobiony dobrze Wam znany Psotek.

Na początek schemat oraz wzór płytki:

Na płytce i schemacie brakuje włączników, ale ze względu na to, że w bibliotekach eagla nie ma takich pstryczków w smd jakie posiadam, dodam więc tylko pady. Konstrukcja zostanie dokończona jutro (zrobię płytkę i wstawię zdjęcia). Bardzo możliwe, że jeszcze jutro (lub w weekend) wrzucę jakiś filmik z moim µPsotkiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem bardzo ciekawy jak ci to wyjdzie. Sam jakiś czas temu budowałem (nadaj w budowie)

micro-linefollowera tylko ja wzorowałem się na tym: YOUTUBE. Nawet zacząłem dyskusje na forum o silniczkach wibracyjnych. Ale pogrzebałem, pogrzebałem i z braku czasu zostawiłem teraz leży na półce w zapomnieniu. Płytę wytrawiłem części mam (oprócz potencjometrów smd), podwozie prawie gotowe. Może w najbliższym czasie wznowie projekt i dokończę a wtedy się pochwalę.

Czekam na zdjęcia z postępu prac. 😃

pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

Dodaję zdjęcia z postępu prac, niestety walnąłem się na płytce przy włącznikach i musiałem kynarem 2 ścieżki poprawić:

Na drugim zdjęciu widać wyprowadzone sygnały programowania procka, na trzecim jest na nie założone złącze. Niestety okazało się, że mam ATTiny26 w smd, ale bez L (normalne napięcie zasilania), będę musiał znów w weekend odwiedzić Wolumen. Mała zmiana planów co do zasilania, ostatecznie µPsotek będzie zasilany dwiema bateriami litowymi CR2450, mają one pojemność około 530mAh, więc wystarczającą na kilka godzin ciągłego jeżdżenia. Musiałem zrezygnować z kondensatorów ponieważ 4 nie mieściły się z 1 baterią do zasilania procka.

Link do komentarza
Share on other sites

Na drugim zdjęciu widać wyprowadzone sygnały programowania procka, na trzecim jest na nie założone złącze. Niestety okazało się, że mam ATTiny26 w smd, ale bez L (normalne napięcie zasilania), będę musiał znów w weekend odwiedzić Wolumen. Mała zmiana planów co do zasilania, ostatecznie µPsotek będzie zasilany dwiema bateriami litowymi CR2450, mają one pojemność około 530mAh, więc wystarczającą na kilka godzin ciągłego jeżdżenia. Musiałem zrezygnować z kondensatorów ponieważ 4 nie mieściły się z 1 baterią do zasilania procka.

Procka trzeba programować "w ukałdzie" czy można to zorbić wcześniej i wsdazić juz zaprogrammowanego ?? Pewnie nie ma znaczenia, ale lepiej zapytać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Procka trzeba programować "w ukałdzie" czy można to zorbić wcześniej i wsdazić juz zaprogrammowanego ?? Pewnie nie ma znaczenia, ale lepiej zapytać 😉

Procka można programować wcześniej a można i w układzie, ale to jest wersja w smd, lutowana napowierzniowo więc w takim wypadku stosuje się programowanie w układzie (po to jest to złącze).

Dodaję dwa nowe zdjęcia, zamontowałem już "koła" oraz czujniki linii (transoptory odbiciowe):

Link do komentarza
Share on other sites

Zapowiada się bardzo fajna konstrukcja. Jakie osiągi przewidujesz? Mam na myśli czy robot będzie w stanie konkurować z dużymi robotami w prędkości przejazdu? Te tranoptory to CNY-70? Płytkę wykonywałeś termotransferem?

Czekam na efekt końcowy 🙂

Ech, aż nie mogę się doczekać, kiedy będę miał na tyle czasu, żeby się zająć swoją konstrukcją. Planujesz start w zawodach na PW?

Link do komentarza
Share on other sites

Po kolei, CNY70 były i są w Psotku. Te transoptory są wylutowane z pewnych płytek od napędów jakichś magnetofonów małych. Obudową przypominają transoptory KTIR0711S od Kingbrighta, bądź takiego ITR8703 od Everlighta, ale moje mają wyprowadzenia dokładnie odwrotnie niż te wyżej wymienione (pisałem o tym na elektrodzie), widocznie moje są polskiej bądź radzieckiej produkcji jako zamienniki. Dodałem datasheety tych transoptorów.

Co do prędkości to możliwe jest nawet osiągnięcie 1m/s, wszystko zależy od softu. Psotek mógł osiągać niecały metr na sekundę, ale ograniczał go mój kod, który nie pozwalał tej konstrukcji pokazać 100% możliwości. Ta konstrukcja na zawody się nie nadaje, to jest tylko robocik pokazowy do jazdy po kartce A4 z dość dużą prędkością. Na zawody na PW pójdę o ile będą, ale z moim Psotkiem i Psotkiem II (o ile go skończę 😉 ).

KTIR0711S(Ver1189563617.pdf

ITR-8307.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

No muszę przyznać że jestem pełen podziwu dla tej konstrukcji, 🙂 sam swojego mini sumo na poczatku chciałem robic w SMD ale jako że jest to moja pierwsza konstrukcja tego typu zrezygnowałem z tego pomysłu 😉, następne natomiast powstaną w SMD.

A co do twojej konstrukcji to życzę ci powodzenia 🙂

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Super 😃 Nie wiem czy widziałeś coś takiego:

Link

Link

Link

Link

Tylko nie patrz na cenę na tych aukcjach, bo ona tam jest bardzo bardzo bardzo bardzo przesadzona, na Wolumenie pewnie były by takie po jakiejś normalnej cenie.

Skąd masz takie kółka? I jak trawiłeś płytkę (tj. w czym i gdzie)?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Super 😃 Nie wiem czy widziałeś coś takiego:

Link

Link

Link

Link

Tylko nie patrz na cenę na tych aukcjach, bo ona tam jest bardzo bardzo bardzo bardzo przesadzona, na Wolumenie pewnie były by takie po jakiejś normalnej cenie.

Skąd masz takie kółka? I jak trawiłeś płytkę (tj. w czym i gdzie)?

Pozdrawiam.

Witam cię Marcinie, widzę, że zaraziłem cię Diodą 😉. Mam nawet takie akumulatorki pastylkowe pojedyńcze. Jak już pewnie zauważyłeś w mailach ode mnie mam większość rzeczy, które są przydatne do robotów. Wydałem już majątek mały na przeróżne silniczki napędy i inne pierdółki.

Kółka są to rolki dociskowe takie jak w magnetofonach, dociskają one taśmę przy okazji chyba regulują naciąg. Płytka zrobiona metodą żelazkową, wydruk na papierze kredowym 100 gramowym (nie używam gazet), od dawna trawię w nadsiarczanie sodu (pospolita nazwa B327 🙂, bardziej się opłaca kupić kilogram w chemicznych sklepach niż B327 na allegro ). Gdybyś miał ochotę, jutro znów jadę na Wolumen po ATTiny26L. Co do zasilania testowałem takie kondensatory ze względu na ich dużą pojemność i wydajność prądową. Zasilając silniczek pobierający około 60mA z 2 takich kondensatorów, otrzymałem czas działania około minuty.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.