Skocz do zawartości

Mikro Psotek (Psotek III)


Pomocna odpowiedź

Dodaję kolejne zdjęcia, walczyłem wczoraj z mocowaniem silniczków, ale nie jest to takie proste. Zwątpiłem dziś na Wolumenie, nigdzie nie było ATTiny26L w smd, więc nie czekając długo po powrocie do domu zamówiłem w TME ATTiny461V 😅. Nie dość, że będę miał 4kB flasha to jeszcze wersja V ma zakres zasilania 1,8-5,5V 😅. Znając TME jutro po południu powinienem mieć procek w domu.

Oto obiecane na początku zdjęcia (są wyraźniejsze bo przy naturalnym oświetleniu):

Na drugim zdjęciu są już założone 2 baterie litowe CR2450, rozmawiałem z pewnym panem na Wolumenie, ma mi zorganizować takiej samej wielkości akumulatorki Li-Ion (RCR2450) dokładnie takie same, czyli nie będę musiał nic przerabiać a oszczędzę na bateriach.

Link do komentarza
Share on other sites

🤯🤯🤯 Boskie. Chyba zacznę też takie coś tworzyć 😃 Świetny pomysł na przekładnie 😉 Aha, i w jakim programie projektowałeś płytkę? Eagle, tak?

Ps. Poleciłbym Ci AVT, mają duży wybór, (jest też Attiny26L w smd 😃) i drogo tam nie jest. Ja tam jeżdżę, mają fajny ten sklep 😃 Prawie wszystko jest powystawiane (kity itp.) poza tym mają wszystkie stare a nawet bardzo stare gazety (EdW, EP itp.) po... 1zł 😃 Przeważnie biorę po 10 😃 Dużo lepiej zapłacić 10zł za benzynę i pojechać do sklepu niż wydać 10zł na wysyłkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No ja nie mam w domu drukarki laserowej, nie wiem jak ty. A dlatego do pdf'a, ponieważ pdf ma grafikę wektorową i jeśli taki wzór płytki się powiększa nie pojawiają się kwadraty (okrągła ścieżka zawsze pozostaje okrągła bez względu na powiększenie). Innymi słowy nie tracę na jakości gdy drukuję w pracy na laserówce 😅. Pozatym mam Acrobata Profesionala i powielam w nim płytkę do takiej postaci (załączony dokument).

Z powodu natłoku obowiązków w pracy, brakuje mi czasu na ukończenie µPsotka. W zasadzie boję się jednej rzeczy. Zatrzymałem się mianowicie na mocowaniu silniczków. Przewinęło się już kilka pomysłów w mojej głowie, począwszy od klejenia, lutowania, poprzez mocowanie wykonane z gniazd na bezpieczniki (widać to na jednym ze zdjęć). Niestety każdy z tych pomysłów ma swoje wady, oś silniczka musi bardzo dokładnie przylegać do gumowego koła, nie za mocno i nie za słabo. Niedawno wykonałem obejmy z bardzo cienkich blaszek, które przylutuję do płytki po wcześniejszym dopasowaniu silnika, ale no właśnie jest jedno ale. Na zdjęciach widać ścieżkę na płytce, idącą od włącznika z plusem zasilania dla silników. Ta właśnie ścieżka uniemożliwia mi przylutowanie tej obejmy. Jestem w kropce, bo albo wykonam nową płytkę (będę musiał część elementów wylutować- transoptory), albo poprostu tą ścieżkę odetnę i poprowadzę nieelegancko cienki przewód kynarem.

[ Dodano: 15 Wrz 08 01:26 ]

Porzucam oficjalnie projekt µPsotka w obecnej postaci. Prawdopodobnie w przyszłości powstanie kolejna wersja małego linefollowera. Ponieważ był to bardzo trudny projekt chciałbym podzielić się z Wami zgromadzoną przez mnie wiedzą dotyczącą tak małych konstrukcji.

Dla przejrzystości wypunktuję moje spostrzeżenia:

1. Wykonanie elektroniki nawet w wersji smd nie stanowi aż tak dużego problemu dla nieco bardziej wprawnego elektronika.

2. Elementy smd można bez problemu polutować zwykłą transformatorówką z założonym specjalnym grotem w kształcie litery Y, który dodatkowo gdy jest posrebrzany, znacznie ułatwia lutowanie.

3. Wykonanie napędu w takiej skali w warunkach domowych jest bardzo trudne, nie twierdzę, że niewykonalne, ale bardzo trudne. W moim projekcie napęd miał być cierny, przenoszony bezpośrednio z osi silnika na gumowe koło (najprostsze rozwiązanie). Jednak największą trudność sprawia odpowiednie ustawienie silnika względem koła, oraz odpowiedni docisk osi silnika do gumy. Bez odpowiednich uchwytów sprzęgnięcie silników z kołami jest w zasadzie niemożliwe. W projekcie, na którym się wzorowałem był wykonany wyfrezowany kawałek aluminium, w którym były gniazda na silniki oraz osie kół, co razem stanowiło jeden zwarty element.

4. Sprawność napędu ciernego w takim wykonaniu jest bardzo mała. Gdy udało mi się odpowiednio ustawić oś silnika na kole, okazało się, że całość w zasadzie kręci się tylko pod bardzo małym obciążeniem. W praktyce robot nie byłby w stanie ruszyć z miejsca.

5. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem napędu w mikro robotach jest zastosowanie przekładni zębatej. Taką konstrukcję zamierzam wykonać w przyszłości, korzystając z zębatek z malutkich zdalnie sterowanych samochodzików, które kiedyś były na allegro.

6. Im mniejszy silnik tym jego optymalne obroty są większe, stąd wniosek, że aby taki napęd pracował optymalnie, musi posiadać co najmniej dwu stopniową przekładnię, aby silnik osiągał znamionowe obroty i pobierał rozsądny prąd.

Elektronika w tym projekcie spełniła swoje założenia w 100%, gorzej z mechaniką. Przeprojektuję całość pod kątem użycia przekładni zębatych o co najmniej 1 stopniu przełożenia. Niestety zwiększy to gabaryty docelowego rozwiązania. Projektując miniaturowe roboty trzeba bardzo iść na kompromis pomiędzy np. czasem działania a wielkością docelowej konstrukcji, oddzielna bateria dla µP i silników to dodatkowa masa.

Aktualnie planuję przeprojektowanie Psotka2 pod kątem zupełnie innego wyglądu oraz napędu poprzez pełen mostek H (da mi to możliwość obracania robota w miejscu, czego nie miały moje dotychczasowe projekty).

mikro Psotek płytka.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.