Skocz do zawartości

[Linefollower] Pierwsza konstrukcja W.I.P.


Maiq

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich forumowiczów !

Jakiś czas temu powstał, w mojej głowie pomysł zbudowania robota, padło na linefollowera.

Długo się za to zabierałem, zbierałem trochę informacji itd. Teraz jestem na etapie projektowania PCB, i myślę, że to dobry pomysł, żeby pokazać jak to wygląda, aby jakiekolwiek błędy zgładzić jak najszybciej (oby nie cały projekt ; ) )

Przed "obrazkami", napiszę jeszcze parę słów wyjaśnień. Robot, będzie w domyśle zasilany pakietem Li-pol 7,4 V. Napęd, no właśnie, mam na stanie na chwilę obecną dwa przerobione serwa, ale chciałby zainwestować w pololu, i z nich korzystać. Na schemacie widnieje, stabilizator 7085 ale będę korzystać z LM117 (ta sama obudowa, i nie chciało mi się zmieniać).

Prosiłbym, żeby zwrócić uwagę, czy dobrze zastosowałem dzielnik napięcia (jestem początkujący, i nie wiem czy to jest poprawne 😳 ). No to chyba tyle, bardzo prosiłbym o jakąś konstruktywną krytykę i pomocną dłoń dla żółtodzioba, pozdrawiam ! ; )

Link do komentarza
Share on other sites

1. Płytka jest zdecydowanie za dużo.

2. Nie potrzebnie mieszasz warstwy.

3. Używaj etykiet.

4. Za cienkie ścieżki.

5. Masz kilka potencjalnych zwarcia.

Ogółem trochę bardziej się postaraj 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Korzystając z wolnego czasu posiedziałem trochę i postarałem się "odchudzić" płytki. Dałoby radę jeszcze zredukować rozmiar trochę, ale obawiam się, że mogę nie podołać lutowaniu... Poszerzyłem ścieżki teraz to: 5V 0.032, 7V 0.4 a reszta sygnałów 0.024.

Warstwy są zmieszane bo z tego jak rozumiem (ew. można mnie z błędu wyprowadzić ; ) )

widok eagla jest od strony elementów, czujniki są smd więc lutowane od strony ścieżek. Czujniki mają być w stronę podłoża, czyli obrót o 180*. Na czujnikach zasilanie mam po lewej stronie listwy, na głównej części po prawej. Zastosowałem to, żeby po prostu nie skręcać kabli, ot co, chyba dobrze kombinuje ?

Teraz wygląda to tak:

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z tym mieszaniem warstwo to mi chodzi o płytę główną a nie o czujniki.

Po za tym:

1. Ten przełącznik "TL36"... To jest bardzo wysoki przełącznik lepiej go "połóż".

2. Wierz mi, że taką płytkę da się zaprojektować bez zworek a ty masz ich mnóstwo 😋

3. Po co stabilizator SMD nie lepiej dać THT ?

4. Dziwna biblioteka tych diód...

Link do komentarza
Share on other sites

Czy płytka główna będzie płytką jednostronna ze zworkami czy dwustronna?

Poza tym widzę że dużo nasiedziałeś się nad ułożeniem ścieżek, bo zbytnio nie ma co poprawić. Zastanawia mnie jedynie stabilizator w smd, ale to ty jesteś projektantem i możesz robić co chcesz.

Link do komentarza
Share on other sites

@Tolo Hmm skoro tak mówisz, położę go albo nawet wymienię, na coś bardziej przyjaznego. Wierzę również, że pewnie da radę ale to moja pierwsza płytka ^^ te diody też zmienię.

@Harnas Płytka będzie w domyśle dwustronna.

Ponadto dobrze, że zwróciliście moją uwagę na stabilizator, jako że to pierwsze kroki, zapomniałem o sporej dowolności w obudowach. Ba! Powiem więcej, dałbym ciała, bo wyprowadzanie GND i Vout są zamienione w 7085 i lm117. W najbliższym czasie poprawię ten element + usunąłem już to co zaznaczył aixI, dzięki ; )

@edit Płytka w obecnym stanie:

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.