Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie schematu MEGA8+L298


bluehais

Pomocna odpowiedź

Witam,

Mam prośbę o sprawdzenie schematu. Nie trudno się domyślić że jest to schemat line followera z wykorzystaniem sześciu kanałów na wyjścia transoptorów (czujników) odbiciowych. Pozostał jeszcze do zrobienia moduł z czujnikami jednak z tym najmniej problemów. Co do schematu wydaje mi się, że kondensatory na L298 przy VCC są zbędne gdyż napięcie jest już filtrowane przy stabilizatorze, ale zostawiłem je i wolałem zapytać dla pewności.

Proszę o wyjaśnienie czego brakuje, co jest zbędne, ewentualne uwagi.

W załączniku dołączam plik schematu.

Pozdrawiam

untitled.sch

Link do komentarza
Share on other sites

Wygląda bardzo dobrze. Zastanawia mnie tylko, czy nie lepiej zamiast tego złącza "SENSOR_VCC" przenieść rezystory 240Ω na płytkę z czujnikami i dać tylko jeden sygnał (jeden goldpin) +5V. Mógłbyś nawet zrobić 7-pinowe złącze "SENSOR_OUT" z dodatkowym sygnałem +5V, ograniczyłbyś trochę plątaninę przewodów 😉

W tym przypadku kondensatorów nigdy za wiele (chociaż C9 możesz sobie odpuścić jeśli chcesz), warto też żeby ten obok mostka fizycznie na płytce też znajdował się dość blisko. Dość duże znaczenie ma też samo poprowadzenie masy na PCB, ale to już pewnie ogarniesz z czasem.

I jeśli korzystasz z tanich silniczków typu pololu, to warto pamiętać o jakimś małym kondensatorku rzędu 100nF na ich zaciskach (można przylutować nawet bezpośrednio do wyprowadzeń przy obudowie)

Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie lepiej będzie zrobić złącze nawet 8 pinowe sześć pinów na czujniki, jeden na +5V i jeden na GND. Schemat poprawiłem. Silniczki których będę używał to mikrosilniki pololu. Właśnie kupiłem je na http://botland.com.pl/silniki/116-silnik-pololu-hp-298-1.html (nie są takie tanie). Najważniejsze że zakup mam już za sobą 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.