Skocz do zawartości

Schemat "włącznika".


VerseR

Pomocna odpowiedź

Witam, od paru dni rozmyślałem nad sposobem zdalnego włączania urządzenia na okres paru minut, by potem wrócił do stanu wyjściowego. Postanowiłem zrobić schemat tego "włącznika", jednak nie jestem pewien czy wybrałem dobre wartości, elementy i czy wszystko dobrze podłączyłem. Po wytworzeniu jakiegoś głośnego dźwięku, przekaźnik powinien się uruchomić i zasilać kolejny przekaźnik przez parę minut (co będzie regulowane potencjometrem), z kolei kolejne przekaźniki na zmianę będą przeprowadzać prąd do złącza (silnika) regulując jego obrotami. Całość będzie zasilana Baterią o napięciu 12V. Niestety Wartości są dosyć chaotycznie poustawiane (Dopiero uczę się obsługiwać Eagle.) Z góry dziękuję za każdą pomoc!

@Sabre: Jest to mi potrzebne do zrobienia robota. Nie trudno się tego domyśleć 🙂

Pytam się teraz ponieważ od tego modułu będzie w dużej mierze zależeć kontynuacja.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Co to ma wspólnego z robotyką? Bez jakiegokolwiek komentarza z Twojej strony temat zostanie przeniesiony do kosza.

Link do komentarza
Share on other sites

VerseR, kryształową kulę gdzieś zapodziałem, a na wróżenie z fusów szkoda mi czasu. Jak nie napisałeś do czego chcesz tego użyć to ja się domyślać nie będę.

Po co ci taki układ do robota?

Link do komentarza
Share on other sites

To forum jest od Robotów, a to jest schemat włącznika czasowego aktywowanego dźwiękiem. Każdy dobry Robot ma włącznik. Co prawda nie mam zamiaru robić z tego robota do zawodów (musiałbym zastosować jakiś filtr dźwięku), jednak potrzebuję takiego modułu do Robota pomocnika na rzecz Projektu.

Pewnie ma przywozić piwo na klaśnięcie 😋

I do tego można zastosować 🙂

[ Dodano: 27-12-2012, 19:58 ]

Nikt nie pomoże?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie pomoże, bo nikomu nie chce się analizować tak idiotycznie narysowanego schematu. Jeśli się dopiero uczysz, to poucz się jeszcze trochę i pokaż rysunek taki, na którym sygnał biegnie od lewej strony do prawej i nie ma na nim elementów wciśniętych na siłę w wolne miejsca. Mam na myśli np. R10 a zwłaszcza (jeśli dobrze widzę przez opornik(!)) Q3 czyli elementy sterowane z wyjścia Q1 układu IC1. Jak mamy się odnościć do Twojego schematu skoro nawet nie widać nazw wszystkich elementów? Mamy pisać: ten drugi od lewej u góry, nie nie ten, ten bliżej choinki...?

W układzie masz blok analogowy (wzmacniacz mikrofonowy) a w nim wartości elementów są bardzo ważne. Jak sam piszesz dobrałeś je przypadkowo - jeśli słowo "chaotycznie" mogę tak rozumieć. Po co ma Ci ktoś odpowiadać zastanawiając się wcześniej dlaczego oporniki są takie a nie inne, przeliczając prądy dla wartości od czapy skoro Tobie nie chciało się tego zrobić? Na przyszłość już lepiej napisz, że nie umiesz niż że odwaliłeś chałę. To robi dużo lepsze wrażenie, serio.

Darmowa porada: logikę sterowania przekaźnikami (jeśli już musisz je stosować - ludzie dawno wymyślili lepsze rzeczy) zrób po stronie niskomocowej. Bawiąc się układami logicznymi (np. bramkami, przerzutnikami - jeśli już musisz je stosować, ludzie dawno... itd) będziesz mógł używać układów czasowych RC o wielokrotnie mniejszych pojemnościach. Dużo fajniej jest wstawić np. 10uF i opornik 500k (co daje przykładową stałą czasową 3.5s) niż pakować kondzioła 2200uF zasilającego przez kilka sekund przekaźnik. Jeśli będziesz chciał zwiększyć ten czas to wstawisz 10000 a potem może i 100000uF? Zamiast bawić się w jakieś podejrzane generatory tranzystorowo-przekaźnikowe "wymyśl" wszystkie sygnały "cyfrowo" a dopiero tak przygotowane sterowania przepuść przez kilka takich samych driverów (tranzystorów) załączających.. no już niech będą i te przekaźniki.

Układ wzmacniaczo-przerzutnika jest podejrzanie dziwny a w szczególności wartości niektórych elementów.

Co znaczą u Ciebie połączenia typu "T" ale bez kropek, np. te poniżej C3?

Co się dzieje z Q5 gdy przekaźnik w jego bazie nie jest załączony?

A w ogóle to może zacznij od tego, że dokładnie, ale tak naprawdę dokładnie opiszesz nam jak chcesz, by Twój układ działał i jak to sobie wyobrażasz. Pozwól, że zacznę:

Sygnał z mikrofonu, którego obciążeniem jest opornik R1 dostaje się przez C1 na bazę... itd. Wtedy będzie to dla wszystkich jakiś punkt odniesienia i możliwa będzie dyskusja o tym jak jest i jak ma być.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Niektóre elementy (jak Właśnie R10) dodawałem na końcu, by popoprawiać niektóre rzeczy. Schemat Rzeczywiście źle poprowadziłem i dzięki ci na zwrócenie na to uwagi. Schemat robiłem późnego wieczoru, nad rankiem nie miałem czasu go poprawić stąd te niezłączone połączenia. Dzisiaj je poprawiłem ale jak widzę i tak będę musiał wszystko przekładać. Dzięki za rady, nad rankiem popracuje jeszcze nad tym układem i spróbuję napisać dokładne działanie układu. 🙂

Tak jak mówiłem, jeszcze się uczę. Jestem elektronikiem samoukiem, i pewnie będę popełniał sporo błędów.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.