Skocz do zawartości

N Mosfet BUZ11a problem


PireQ

Pomocna odpowiedź

Witam,
podłączyłem jak na schemacie silnik przez mosfet. Sygnał do bramki wysyłany jest przez mikrokontroler Atmega8, i niestety kiedy do bramki dociera 5 V mosfet "otwiera się"

ale następnie gdy sygnał na bramce wynosi 0 V mosfet nadal jest "otwarty" a silnik chodzi.

Dlaczego tak się dzieje ?

Link do komentarza
Share on other sites

Wtedy teoretycznie stan niski powinien go rozładować. Masz wyjście ustawione jako wyjście? Może ładujesz go pullupem (będzie wtedy 5V), a potem zamiast logicznego 0 dajesz mu stan nieustalony (0V względem masy, ale to nie potencjał masy).

ED. Coś mi się nie podoba w schemacie. Jeśli to mosfet N, to źródło powinno być spięte do gnd, a między vcc i dren powinien wstawiony być silnik.

Link do komentarza
Share on other sites

Obwód wyjściowy jest źle spolaryzowany. Trzeba zrobić tak, aby Dren mógł odbierać ładunki, a ze względu, że jest on silnie domieszkowany (n+ = mieszanka donorowa, która zawiera dużą liczbę elektronów swobodnych) to należy dren dołączyc do wyższego potencjału (+). Dlaczego? Ponieważ ładunki różno imienne się przyciągają. Źródło do masy.

Zatem układ powinien wyglądać tak: Dren ->Silnik-> Akumulator(+ do silnika)-> (-) akumulatora do Źródła.

Obwód wejściowy:

pomiędzy drenem a źródłem musi wytworzyc się warstwa inwersyjna, czyli skoro mamy kanał typu N należy do Bramki podłączyc (+) zasilania. Wtedy bramka "przyciągnie" elektrony pomiedzy Dren oraz Źródło (pomiędzy nimi jest kanał) dzięki czemu zostaną one "połączone".

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

wszystko podłączyłem dobrze,
tranzystor cały czas przepuszcza prąd mimo, że zmieniam mu napięcie na bramce 5/0 V

będę musiał spróbować jeszcze z rezystorem.

Co ciekawe, gdy zastępuję motor buzzerem i oczywiście zmieniam napięcie na źródło 5 V

to wszystko działa poprawnie, ale na silniku z 14 V już nie ...

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko podłączyłeś dobrze? Tzn tak jak to pokazałeś na pierwszym schemacie? Czy to co Ci napisałem? Dla pewności zapytam czy podajesz napięcie stałe?

Zmierz miernikiem jakie napięcie masz przy stanie niskim. Ten tranzystor zaczyna przewodzić od około 2v(mały prąd drenu).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

podłączyłem tak jak mi napisałeś, napięcie stałe stan niski- 0 V.

Podejrzewam, że tranzystor się przepalił przy jednym ze złych podłączeń, lub też dostałem go w stanie uszkodzonym dlatego też temat na razie powinien zostać zamknięty, jak zdobędę inny tranzystor to wszystko powinno działać poprawnie. Dziękuję za pomoc : )

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.