Skocz do zawartości

Minisumo - dobór stabilizatora i inne.


tomciu1

Pomocna odpowiedź

Witam,
to mój drugi temat na tym forum. Jestem w trakcie projektowania robota minisumo i mam problem z doborem stabilizatora. Ze stabilizatora miałyby być zasilane napięciem +5v układy : atmega32, mbi5026gf, 2 sharpy GP2Y0D340K, 4 sharpy GP2D120, 4 czujnki QRD1114, 4 mostki Tb6612(tzn. tylko ich logika, część mocy bezpośrednio z aku) oraz prawdopodobnie 2 czujniki KTIR0711. Na schemacie umieściłem początkowo L7805 ale teraz zacząłem się zastanawiać czy nie będzie zbyt obciążony. Robota planuję zasilać z pakietu li-pol 7,4 v ale do testów ze względu na zakres napięć stabilizatora i mostków chciałem wykorzystać li-pol o napięciu 11,1v, gdyż taki obecnie posiadam.

Przymierzałem sie do takiego stabilizatora

Ma maksymalny prąd 1.5 A więc z wydajnością prądową nie będzie miał problemu tylko cały czas martwi mnie temperatura bo przy zasilaniu z 7,4 v daje 2,4v spadku a pobierany prąd (zaglądałem do not katalogowych elementów i nie dla każdego znalazłem pobierany prąd ale znając życie to poprostu nie zauważyłem) coś ok. 800 mA a to daje ok 2 W.

Żeby nie było od razu mówię, że sam też szukałem na tym forum i ogólnie w internecie ale mimo wszystko nic nie wymyśliłem.

Wiem, że dobrymi stabilizatorami o małych stratach są przetwornice . Aczkolwiek nigdy nie miałem z nimi doczynienia i mimo, że są jakieś kalkulatory np .do ST1S10 to niezabardzo wiem jakbym się miał do takiej przetwornicy zabrać.

Z góry dzięki za każdą pomoc.

P.S Jakbyście mogli to rzućcie okiem na schemat czy nie ma błędów.

Nie mogę wrzucić schematu. Wyeksportowałem schemat z Eagle'a format png (czyli poprawny), rozmiar mniejszy niż 1MB (czyli poprawnie) a obrazek nie chce ani się wysłać na serwer ani dodać jaki załącznik. O co chodzi?

__________

Komentarz dodany przez: Bobby

Usunąłem literówkę z tematu

Link do komentarza
Share on other sites

No dobrze, a ile taka obudowa( D2pak ) jest w stanie odprowadzić mocy strat?

Drugie pytanie tyczy się tego, że w Eagle'u dla 7805 z obudów SMD mam tylko TO252. Domyślam się, że to nie to samo co D2pak, ale jeśli jej użyje w projekcie PCB to dam rade jakoś tego D2pak przylutować?

Odbiegając od tematu, czy ktoś domyśla się czemu nie mogę wrzucić schemtu? Wszystko tak jak pisałem w pierwszym poście.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

O tym,że masa działa jak radiator wiem, ale też zależy mi na miejscu i nie wiem na ile ten "kawał masy" mogę zrobić "porządny". A jakim napięciem ten stabilizator jest zasilany u ciebie, kolego Tolo?

Link do komentarza
Share on other sites

7,4V tylko on jest w TO220 więc trochę większy ale za to ma tylko 1A prądu maks ...

Ale zamiast gdybac sprawdź empirycznie kup stabilizator obciąż prądem i zobacz jak się zachowa...

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że TO 220 może rozproszyc troche więcej mocy niż D2Pak ale moze się mylę. No i co z przetwornicami? Wypowie się ktoś jeszcze co do moich wątpliwosci?

Link do komentarza
Share on other sites

Polecałbym Ci właśnie przetowrnicę, np. ST1S10 - pozbędziesz się całkowicie problemu z odprowadzaniem ciepła. Sam u siebie w ms stosuję ją do zasilania elektroniki na 3v3 z 3S i sprawdza się dobrze 🙂 Korzystałem ze schematu przy produkcie w botlandzie. Nie należy obciążać jej zbyt dużą indukcyjnością, bo może się rozsynchronizować i strzelić (dlatego czasami strzela przy silnikach). Poza tym potrzebuje zaledwie kilku elementów zewnętrznych, a płytka jest bardzo prosta - trzeba tylko trzymać się noty (kondensatorry bardzo blisko układu, podobnie dławik).

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby, patanie do ciebie. Piszesz, że używając przetwornicy korzystałeś ze schematu z botlandu( który notabene wzięli z noty). Czy zostawiłeś wszystko tak jak na schemacie( to jest ilość i wartości kondensatorów a także dławika) a dobrałeś tylko dzielnik, czy zmieniałeś coś jescze? Wiem, że w nocie opisane są zasady doboru elementów ale zastanawiam się czy dla moich potrzeb po prostu nie wystarczy wykonanie tego schematu.

Btw. Ma ktoś może bibliotekę do tej przetwornicy w Eaglu?

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że TO 220 może rozproszyc troche więcej mocy niż D2Pak ale moze się mylę. No i co z przetwornicami? Wypowie się ktoś jeszcze co do moich wątpliwosci?

O ile rzylutujesz to TO-220 albo dołączysz przez dobrą pastę do radiatora. Ale przylutowany D2PAK kontra przykręcony TO220, to trudno mi ocenić, ale chyba D2PAK będzie się lepiej chłodził.

Link do komentarza
Share on other sites

tomciu1, zostawiłem wszystko tak jak tam było (przy najbliższym otoczeniu przetwornicy). Oczywiście na zasilaniu przed nią mam jeszcze duże tantale, a za nią garstkę 100nF i tantale. Z dławikiem się pomyliłem i zamówiłem 10uH, ale to praktycznie bez znaczenia - jego wartość jest zależna od prądu, który chcesz pobierać.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, że nie wszystko podają na tacy i, że powinienem poczytać notę tej przetwornicy i spróbować dobrać elementy sam. Chciałem, ale chwilowo wyskoczyło mi co innego a w niedalekim czasie muszę zamówić części(projekt szkolny). Bobby,jak duże masz te tantale za i przed przetwornicą, to one musza być low ESR? Byłbym wdzięczny gdybyś wstawił schemat jak to wygląda u ciebie(jak nie,to trudno).

Z innej beczki. Czy można dać mikrokontroler na warstwie top a pod nim, na bottom mostek Tb6612? Próbował ktoś kiedyś, jak wygląda sprawa zakłóceń? Mnie się wydaje to niezbyt dobrym pomysłem ale bardzo ułatwiłoby mi życie przy projekcie mojego minisumo. Jak wykonywać przelotki wysokoprądowe, konkretnie te do zasilana części mocy mostków? Mostki będą zasilać silniki pololu, których prąd szczytowy wynosi 1600mA. Jak gruby powinien być przewód(drucik) łączący warstwy w przelotce ?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie pamiętam jakie wartości te tantale mają, ale przed około 470uF i za chyba 100uF. Nie są to chyba low-esr, najtańsze 😋 Co do TB pod uC - ogólnie jestem sceptycznie nastawiony do dawania jakichkolwiek elementów na bottom, takie jakieś skrzywienie, że spód ma być płaski, łatwiej się lutuje. Pcb będziesz robił w domu? Byle drucik da radę, polecam ze skrętki. I tak ma dużo większą obciążalność prądową niż większość ścieżek na twojej pcb. Spróbuj wrzucić schemat raz jeszcze a jak się nie uda podeślij mi go na pw i wstawię tutaj.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.