Skocz do zawartości

Programowanie programatorem usbasp - problem z avrdude


vifus

Pomocna odpowiedź

Witam, zaczynam przygodę z programowaniem procesorów i na starcie jak zwykle problemy.. mam prgramator usbasp, sterowniki zainstalowane wszystko jest ok, wszystko z kompilatorem itp. robiłem według tego poradnika: https://www.forbot.pl/forum/topics20/szybki-start-z-winavr-vt513.htm?utm_source=forbot&utm_medium=link_portal_menu&utm_content=link_winavr_start&utm_campaign=menu_3

program się kompiluje, podczas programowania scalaka "mignie" czerwona dioda i mam 2 błędy: http://images.tinypic.pl/i/00271/p6cu9bek9e8d.jpg

już nie mam sił do tego.. proszę o pomoc..

Dzięki z góry!

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

w takim razie już mi się pobiera eclipse, za jakąś godzinkę dam znać czy się udało 🙂

[ Dodano: 29-01-2013, 18:49 ]

ehh, no i kolejny problem

Aby utworzyć projekt wchodzimy w File --> New --> Project i w przypadku tworzenia "aplikacji" dla mikroprocesorów AVR rozwijamy listę C/C++, wybieramy AVR Cross Target Application,

co mam zrobić skoro tego u mnie nie ma ?

http://pics.tinypic.pl/i/00271/aw2y2dc2h3ld.jpg

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Doszedłem teraz tego kroku i musisz wybrać najpierw "C project" i tam już będziesz miał do wyboru AVR traget aplication. Pamiętaj o przełączeniu perspektywy na c/c++, program sam Cię o to zapyta.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja oprócz zmiany środowiska sprawdziłbym, czy częstotliwość taktowania jest odpowiednia, jeśli nie ma żadnego kwarcu zewnętrznego podłączonego do mikrokontrolera to sprawdź czy masz założoną zworkę/ przełączony przycisk odpowiadający za odpowiednią częstotliwość programowania.

Link do komentarza
Share on other sites

No ok, wszystko pięknie, skompilowałem program tylko jak teraz wrzucic go na procek?

[ Dodano: 29-01-2013, 21:53 ]

servin jak to sprawdzić? dodam, że mój programator najwyższej klasy nie jest, a nawet bym powiedział, że najniższej... USB AVR ISP I (USBasp) ehh, chyba nigdy nie zaprogramuje tego układu...

[ Dodano: 29-01-2013, 22:09 ]

Jakby się znalazł ktoś tak dobry i zechciałby mi wytłumaczyć jak idiocie co po kolei zrobić, żeby zaprogramować swój pierwszy w życiu scalak to proszę niech się odezwie na pw, bo ja zaraz wybuchnę...

Link do komentarza
Share on other sites

Programujesz klikając na zieloną strzałkę w dół. 😎

USBasp jest całkiem dobrym programatorem na początek i o ile będziesz siedział w ATmegach to wystarcza na całkiem długo, po przeróbkach działa nawet z niektórymi Xmegami i ATtiny

Link do komentarza
Share on other sites

W jaki sposób masz zrealizowane połączenia pomiędzy mikrokontrolerem a programatorem?

Ja kiedyś miałem na płytce stykowej i kabelki dolutowanymi goldpinami. Miałem ten sam błąd (check connections) no i niby wszystko było podłączone tak jak trzeba, a w końcu (po kilku dniach męczenia) okazało się, że nie było styku pomiędzy jednym przewodem a goldpinem (lut puścił i trzymało się dzięki koszulce, ale nie przewodziło). Sprawdź z piszczykiem na woltomierzu czy wszystko gra.

Link do komentarza
Share on other sites

mam na kabelkach zrobione połączenie, sprawdzałem ze sto razy i wszystko jest ok... zaraz spróbuję eclipse zaprogramować, bo nie mogłem znaleźć tego przycisku ;>

[ Dodano: 30-01-2013, 00:11 ]

po kliknięciu tej strzałeczki w dól od programowania kolejny błąd...

http://images.tinypic.pl/i/00272/v38fsqpoipdc.jpg

[ Dodano: 30-01-2013, 00:11 ]

szukam i szukam gdzie ten programator wybrać i dupa..

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

Windows->preferences->AVR->AVRDude, Klikasz guzik ADD i wybierasz twój programator jeśli jest to wymagane do poprawnego działania podajesz dodatkowe informacje np. dla STK500v2 jest to numer portu COM, zatwierdzasz wszystko.

Teraz klikasz prawym na projekt w drzewku i wybierasz properties (alt+enter) i podobnie jak poprzednim przypadku wybierasz AVR->AVRDude i z comboBoxa wybierasz twój programator. Następnie zatwierdzasz OK. Dla pewności możesz sprawdzić czy zapisały się ustawienia, mi czasem się niezapisują. Z tego miejsca gdzie wybierasz możesz też dodawać nowe programator natomiast to mi nie zawsze chciało działać.

Powodzenia

Link do komentarza
Share on other sites

Teraz klikasz prawym na projekt w drzewku i wybierasz properties (alt+enter) i podobnie jak poprzednim przypadku wybierasz AVR->AVRDude i z comboBoxa wybierasz twój programator

Problem w tym, że ja tutaj nie mam wyboru programatora tylko mam 3 opcje:

1 - Debug

2 - Relase [ Active ]

3 - All configuration

...

[ Dodano: 30-01-2013, 01:36 ]

http://images.tinypic.pl/i/00272/lfwbpm91m44t.jpg

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.