Skocz do zawartości

Nic nie działa w mini sumo


matt90

Pomocna odpowiedź

Niee, to raczej niemozliwe aby mostek tak dzialal bo z tego co mi wiadomo są to tranzystory i diody.

Edit: Się rozpędziłem. L293*** tak ma że daje stan wysoki na pinach sterujących jeśli nie jest sterowany.

Wez podlacz miernik dwoma sondami do mostka i patrz na znaczek obok (minus). Jesli jest ten znaczek to znaczy ze czerwony przewid wpiales do masy a czarny do napiecia. Jezeli nue ma wynikow to znaczy ze na piny idzie napiecie lub masa. Jezeli tak bedzie to czytaj dalej.

Ale przed ponizszym to... Jesli nic nie pokazuje to znaczy ze na pin/piny idzie napiecie. I tu jwestia programowa aby dac na jeden pin sterujacy jest masa. No i teraz twoje testy 😉.

Wychodzi na to ze na pin sterujace obrotami jest podpiety do napiecia. Wyjmij postek, wloz do plytki stykowej i... Jeden pin od obrotow daj do masy a drugi do napiecia. Wez silnik,diode (przez rezystor) i podepnij do mostka.

Zdaj relacje.

Jak wroce ze szkoly to powiem co wiecej mozesz zrobic 😉

No zostaw te piny PWM'a. Nie są potrzebne.

Nosz nawet masz tabelke na tym forum

A B Wyj.

0 0 Stop

0 1 Prawo

1 0 Lewo

1 1 Stan zabroniony

EDIT:

Dobra, przedstawię moje przemyślenia z jakiego powodu może nie działać:

- Program jest nie poprawny

- W to co najbardziej wierzę to złe podłączenie mostka

 

No i teraz test:

 

Wez podlacz miernik dwoma sondami do mostka i patrz na znaczek obok (minus). Jesli jest ten znaczek to znaczy ze czerwony przewód wpiales do masy a czarny do napiecia. Jezeli nie ma wynikow to znaczy ze na 1A lub 2A pin idzie napiecie lub masa. (zależy gdzie masz silniki, załóżmy że na 1A i na 2A masz podłączone silniki)

http://avrlab.net/upload_files/L293DNE_PINS.JPG

W tym wypadku wyjmij mostek i podepnij go na płytce stykowej. Czyli Napięcie i masa do masy i napięcia 😃 , a 1A do masy i 2A do napięcia. W ten sposób powinieneś uzyskać odpowiednie podłączenie. Sprawdź to diodą LED:

Podłącz anode poprzez rezystor do 2Y i katodę do 1Y.

Jeśli nie zaświeci to masz problem z mostkiem. W tym wypadku zostaje kupić nowy.

 

Jeśli zaświeci to problemem może być:

- Złe podłączenie na PCB

- Przerwana ścieżka

- Zły lut

- itp.

 

No to teraz odpowiedzi:

- Nawet jeśli jest dobre podłączenie, nawet jeśli złe, proszę Cię zrób nową płytkę bo ta wygląda fatalnie. Danie kabli to wyrok na samego siebie. Przecież po to są ścieżki żeby nie dawać kabli. Równie dobrze można by było to zrobić na płytce uniwersalnej 🙂 . Jeśli nie umiesz poprowadzić ścieżek poproś mnie, sam spróbuję. Sory za tak krytyczną opinie 🙂

- Żaden problem. Jeśli mała przerwa wystarczy lut jeśli duża wracamy do punktu pierwszego 🙂 Przerwana ścieżka jest raczej nie możliwa bo mówiłeś że sprawdzałeś brzęczykiem. Proszę Cię abyś również sprawdził połączenia od podstawki do podstawki. Nie od ścieżki do ścieżki. Może i tak robiłeś ale pewności nigdy za wiele 🙂

- W tym wypadku patrz luty, lutuj od nowa i... zmień ten kondensator na 47uf 🙂

- Może być jeszcze setki powodów...

 

Ten L293DNE ma takie same piny jak ten twój ale na DNE lepiej widać o co chodzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Mostek jest dobrze podpięty, na pewno nie są pomylone piny.

W programie mam napisane tak:

Portd.5 = 0

Portd.4 = 1

Portd.6 = 0

Portd.7 = 1

Portb.1 = 1

Portb.2 = 1

Więc podaje napięcie tylko na jeden pin, a na wyjściu mostka czyli na OUT1-4 mam napięcie, a według mnie nie powinno tak być, bo jak może chodzić silnik skoro na obydwu pinach jest stan wysoki? Pożyczyłem dzisiaj mostek od kolegi i na szybko połączyłem kablami i chodzi tylko silnik podpięty pod PORTD.7 i PORTD.6, drugi w ogóle nie chodzi, nawet jeśli całkowicie wykasuje linijki z tym działającym. Już naprawdę nie wiem co może być przyczyną tych problemów, myślałem że mostek, ten drugi chodzi lepiej ale tez nie załącza drugiego silnika...

[ Dodano: 13-02-2013, 17:35 ]

Dioda świeci więc mostek jest sprawny. Nie widzę jakiegoś błędu na płytce, ścieżki wszystkie sa całe, sprawdzałem od podstawek. Chyba jestem zmuszony zrobić nową płytkę, bo na tej nie widzę błędu...

Link do komentarza
Share on other sites

Zrob nowe pcb i nowy schemat. Ale jezeli znow dasz takie kondensatory i taka filtracje to chyba udusze 🙂

A no i oczywiscie wrzuc te schematy

Jak znajde czas to sam zrobie te pcb

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak tez chyba zrobie, chociaz nie widze tutaj zadnych bledow 🙂 wiec tylko zamienic kondensatory 470uF na 47uF przy stabilizatorze, a reszta jest dobrze? Zastanawiam sie czy jak juz robie nowa plytke czy nie warto zmienic procka na np atmege32 w smd, tylko nie wiem wlasnie czy mega 32 czy dac 8 w smd bo i tak wiekszosc tych wyjsc z uC jest nieuzywana...

Link do komentarza
Share on other sites

Tiaaaa dobrze. Po raz kolejny zapraszam na bloga Mirka o nazwie mirekk36 i poszukaj na temat filtracji zasilania. Z poprawna filtracja wszystko pojdzie lepiej. No jeszcze mozesz dla bezpieczenstwa dac diode prostownicza przed stabilizator. Nic Ci sie wtedy nie spali

Im wiekszy pobor pradu tym wiekszy elektrolit. Dla porownania dam ze 200uf bym dal dla 2,5A. Jednak sa to przykladowe jednostki i najlepiej jest spraedzic czy te 200uf wystarcza . Sprawdzic oscyloskopem

Skoro nie uzywane to zostaw m8. Chyba ze potrzebujesz wiecej pamieci w co watpie 😋. No i moze timerow wiecej wraz z ctc bo chyba nie ma. I ze zmiana atmegi idzie rowniez interfejs JTAG 😉 Mkavrcalculator nie jest za darmo dla takiej atmegi

Link do komentarza
Share on other sites

Juz czytalem 🙂 poprawie schemat i wrzuce do sprawdzenia 🙂. Chyba jednak zostane przy m8 ale dam ja w smd bo zawsze to mniej miejsca zajmuje. Macie moze jakis fajny artykul ktory opisuje jak zrobic dwustronne pcb? Nigdy jeszcze takiej pcb nie robilem i nie wiem w jaki sposob mam polaczyc sciezki ktore beda na gorze z nogami procka ktory bedzie z drugiej strony plytki (na dole).

Link do komentarza
Share on other sites

Takie kolko zielone to vias. Czyli przelotka. Ustaw wielkosc. To w te miejsce wiercisz otwor i lutujesz w nim cokolwiek co przewodzi prad. Ale zmieniaj top i bottom wciskajac scrolla. Zmienia wtedy strone i sam daje przelotke.

Co do artykulu. Zapraszam na bloga Mirka 😋. Jest czesc dotyczaca eagla. Mirek teraz to Twoj najlepszy przyjaciel

Link do komentarza
Share on other sites

W porzadku, ale przed robieniem schematu obejrz chociaz jeden poradnik o schematach ideaowych i jeden odcinek o PCB. Bo polaczenia na obu schamatach sa brzydkie. I nie rob tzw. Pajaka. Czyli np ze laczysz sciezke przez caly schemat. W poradniku jest ladnie wyjasnione. A jak znajdziesz czas zobacz wszystkie odcinki. Wierz mi to nie stracony czaas

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.