Skocz do zawartości

Nic nie działa w mini sumo


matt90

Pomocna odpowiedź

Sprawdzilem jeszcze raz wszystko i napewno nie ma zadnej przerwy w obwodzie i wszystko jest poprawnie podlaczone. Martwia mnie dziwne napiecia na mostku H, a mianowicie na nozkach 2,3,13,14 jest ciagle 3,5V, a ana nogach 7,12 mam 2,5mV, na 10 jest 47mV, a na nodze 5 mam 5V. Czy to normalne, czy mostek jest uszkodzony?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak dla mnie to na 90% masz gdzieś zwarcie. Posprawdzaj miernikiem czy pomiędzy nogami układu nie ma zwarć.

Jak nie będzie zwarć to zrób program tak, aby na np. 2 sekundy dawał na PD4,PD6,PB1,PB2 stan 1 potem 0.

Na mierniku pomiędzy masą a nóżkami INPUT1, INPUT3, 2x ENABLE (Przykładasz po kolei 1 sonda miernika cały czas do masy, drugą przykładasz do nóżek i przez dłuższą chwilę obserwujesz co się dzieje) powinny być dosyć duże skoki napięcia między ~0V a 5V.

Jak nie będzie ani skoków napięcia, ani zwarć wrzuć cały schemat, albo zdjęcie jak to wygląda w rzeczywistości.

Link do komentarza
Share on other sites

Odlutowałem dzisiaj wszystkie przewody od mostka, wszystko dokładnie sprawdziłem i nie ma żadnych zwarć. Wcześniej napisałem jak wyglądają napięcia na poszczególnych nogach 🙂 Wrzucić schemat z eagla czy zdjęcie płytki w mini sumo?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jakiej wartości są rezystory R1 i R2, rezystora R2 nie powinno być.

Spróbuj wyrzucić diodę D9 (Co to za dioda, podaj "nazwę") i rezystor R2

Link do komentarza
Share on other sites

R1= 10k; R2 to dławik 100uH. Dioda D9 jest przy zasilaniu, przed stabilizatorem 7805, dałem ją dla bezpieczeństwa gdyby kiedyś źle podpiąć zasilanie, jej symbol to 1N4007. Zawsze jej używałem i nigdy nie powodowała jakiś błędów

Link do komentarza
Share on other sites

VS mostka mam podpiety do plusa diod, natomaiast diody sa podpiete do zasilania za dioda D9. Na zdjeciu plytki jest to bialo-czarny przewood z prawej strony obok niego jest bialy przewod z czerwona karteczka

Link do komentarza
Share on other sites

VS musi być podpięte pod akumulator najlepiej przed VI za kondensatorami.

Co to za silniki ?

Jak pololki to potrzebują minimum 6V, a ze stabilizatora wychodzi 5V i ma 1A wytrzymałości prądowej (Pololkami go zabijesz)

Link do komentarza
Share on other sites

Podpiąłem mostek pod akumulator, nic to nie dało. Tak silniki to Pololu, jednak mam je włączone między diody, we wtyczki JP4 i JP5, więc idzie na nie 7,5V bezpośrednio z akumulatora

[ Dodano: 09-02-2013, 18:28 ]

Wymieniłem 7805 oraz diodę D9, nic to nie pomogło, pomierzyłem jeszcze raz napięcia na mostku i nie wiem czy nie jest uszkodzony, bo trochę dziwnie to wyglada.

Na nogach 5 i 10 jest 5V, na 7 i 12 nie ma, tak jak mam to napisane w programie. Noga 6 i 11 ma tylko 1V więc zgodnie z wartością PWM'a tak samo jest na wyjściu z procka czyli na 15 i 16 nodze. Rzecz która mnie zastanawia to dlaczego na wyjściu l298 czyli na wszystkich OUT jest 3,6V? Załączam tylko PD4 i PD6 więc wydaje mi się że napięcie powinno być tylko na OUT1 i OUT3 a na pozostałych nie. Czy mam rację?

Wrzucę jeszcze program na którym to mierzyłem

$regfile "M8def.dat"                                        'procesor
$regfile = 8000000                                          'taktowanie

Config Portb.1 = Output
Config Portb.2 = Output

Config Portd.4 = Output                                     'prawy przod
Config Portd.5 = Output                                     'tyl lewy
Config Portd.6 = Output                                     'tyl prawy
Config Portd.7 = Output                                     'lewy przod
'Config Pinc.5 = Input                                       ' sharp


Config Timer1 = Pwm , Pwm = 8 , Compare A Pwm = Clear Down , Compare B Pwm = Clear Down , Prescale = 1       ' pwm

Do

Pwm1a = 200
Pwm1b = 200

Portd.4 = 1 
Portd.5 = 0 
Portd.6 = 1 
Portd.7 = 0 
Portb.1 = 1 
Portb.2 = 1 


Waitms 100

Loop
End
Link do komentarza
Share on other sites

Tak z czystej ciekawości... co się stanie jeśli zmienisz

Compare A Pwm = Clear Down , Compare B Pwm = Clear Down

na

Compare A Pwm = Clear Up , Compare B Pwm = Clear Up

? Albo zamiast timer'a ustawisz porty OC1A i OC1B "na sztywno" w stan wysoki?

Link do komentarza
Share on other sites

W bascomie dawno pisalem wiec sobie sam napisz program. Jezeli masz dwa kable od silnikow podlaczone do mostka to na jeden przewod musisz ustawic stan niski a na drugi stan wysoki. Chyba prosciej sie nie da.

Zostaw pwm i sprawdz sam to. To tylko dwa piny do ustawienia.

PS: Po jakiego dales te kable? Wyglada fatalnie. Nie lepiej byloby dac top

Ale blee filtracja. Co to za 470uf przy stabilizatorze?! Takie sie daje jak jest np 2A a bedzie pobieralo okolo 1A przy stabilizatorze. Wiec wylutuj to i daj np. 47 uf. Ten drugi tez.

Z filtracja przy uc juz nic nie poradzisz. Na pdzyszlosc wejdz na bloga o nazwie mirekk36. Jest tam mnostwo materialow. Poszukaj pod haslem filtracja.

Dam przyklad (pisze z telefonu)

Portd.7=1

Portd.6=0

I tyle 😉 Zmien piny i powinno dzialac. Zadziala to pracuj z pwm'em

PicsArt_1360630725324.thumb.jpg.2b7733e1ea7335e040752b54180657e8.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Nawyk nic to nie pomogło.

Ta przecięta ścieżka tak ma być bo nie byłem pewny czy nie styka z inną nogą mostka i musiałem ją uciąć i poprowadzić przewód, wiem że nie wygląda dobrze z tymi przewodami ale nigdy nie robiłem TOP-a i nie chciałem tutaj coś zepsuć.

Nic nie pomaga ustawienie nawet jednego silnika, nie ważne czy dam wysoki na PD7 czy na PD6 zawsze na obydwu wyjściach mostka jest stan wysoki, i wydaje mi się że to jest problemem, czy mam rację? Mógł się uszkodzić mostek i dawać na wyjściu zawsze 1?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.