Skocz do zawartości

Rękaw najeżony czujnikami


Domol

Pomocna odpowiedź

Przy budowie robotów zawsze należy pamiętać o ich funkcjonalności. Można zbudować coś niezwykle skomplikowanego i robiącego wrażenie, ale co z tego, jeśli nie da się tym operować? Należy zawsze pamiętać o tym, żeby mieć jak największą kontrolę nad naszym dziełem. Tak samo pomyśleli naukowcy z Jet Propulsion Laboratory.

Nowy sposób komunikacji z robotem

Badacze postanowili stworzyć BioSleeve (BioRękaw), dzięki któremu jesteśmy w stanie z bardzo dużą dokładnością kontrolować zachowania robota. Zajmuje sporą część przedramienia, więc do małych nie należy. Jest to rodzaj elastycznego bandaża, który wykorzystuje przede wszystkim czujniki EMG, czyli takie, które wzmacniają potencjały bioelektryczne mięśni i nerwów. Dzięki temu BioSleeve może określić kiedy i jak poruszamy nie tylko ramieniem, ale również nadgarstkiem, dłonią, a nawet pojedynczymi palcami.

Zastosowań może być bardzo wiele

Naukowcy z JPL mogą pochwalić się ogromną dbałością o szczegóły. BioSleeve jest w stanie działać nawet z 99,8% dokładnością. Tak dobry wynik osiągniemy jednak, gdy zadowolimy się jedynie 11 gestami. Natomiast jeśli spróbujemy manipulować robotem przy użyciu pełnej gamy dostępnych ruchów - dokładność spadnie do “tylko” 96,6%. To nadal niezły wynik, prawda?

Pełen zestaw gestów do obsługi BioSleeve'a

Już niedługo zamiast bawić się Kinectem, będziemy mieli do dyspozycji tego typu rękawy 😉 Jakie macie pomysły na zastosowanie takiego cuda?

Źródło: http://spectrum.ieee.org/robotics

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.