Skocz do zawartości

Olbrzymi krab zbada każdy zakątek dna morskiego


Domol

Pomocna odpowiedź

Sezon plażowy w pełni. Kiedy będziecie grzać się na słońcu i obserwować mniej lub bardziej interesujących turystów uważajcie na to, co wyłania się z wody. Bo któregoś razu może stamtąd wypłynąć ogromny robot-krab.

Crabster może przebywać pod wodą nawet kilka dni

Scenariusz jak z kiepskiego filmu fantasy? Niekoniecznie, bo w Korei Południowej faktycznie powstał taki robot - Crabster. Robot waży 600 kg, a laboratorium, w którym powstał znajduje się 7h jazdy od morza. Na szczęście Crabster, który jest dość spory (2,42x2,45x2 m) daje się łatwo transportować.

Spójrzcie na morze oczami robota

To, co wyróżnia Crabstera spomiędzy innych robotów podwodnych to fakt, że po dnie morza porusza się na nogach, jak prawdziwy krab. 6 nóg, 30 przegubów i dzięki temu nie powoduje on wzniecania chmury gruzu, mułu ani piasku (tak jak to się ma np. w przypadku śmigła). Kto kiedykolwiek próbował coś obserwować pod wodą, ten wie, o czym mówię. Żeby robot jeszcze bardziej przypominał kraba, na przednich odnóżach ma zamontowane chwytaki, którymi może pobierać próbki do dalszych badań.

Cała konstrukcja musi być wytrzymała, żeby nie wpuścić ani kropli wody morskiej

Chcielibyście pracować przy tego typu robotach? Niekoniecznie w Korei 😉 Czy raczej wolicie roboty przemysłowe i to przy nich znajdziecie swoją pracę marzeń?

Źródło: http://spectrum.ieee.org/robotics

Link do komentarza
Share on other sites

Chętnie bym się takim przeszedł po jakimś ciekawym dnie morskim 🙂

Ale zabrakło najważniejszej informacji. Jaka jest jego maksymalna głębokość zanurzenia. Fajnie by też wiedzieć ile osób siedzi w środku, jaki mają kontakt z powierzchnią etc etc...

Link do komentarza
Share on other sites

Potrzeba 4 osób, żeby nim manewrować. Pilot - od chodzenia i ogólnej postawy. 2. pilot - od manipulatorów, kamer i świateł. Nawigator - planuje trasę i pilnuje, żeby się jej trzymać. I człowiek od sonarów - inżynier, który zajmuje się wszystkimi pozostałymi sensorami.

Jeśli chodzi o głębokość, to najpierw opuszczali go na 5-7 metrów, żeby sprawdzić, czy wszystko jest ok. Ale co było później - dokładnych danych nie znam. Jest tylko mowa o skanach wykonanych przez sonary do głębokości 15 m i 100 m.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.