Skocz do zawartości

Wyjaśnienie funkcji


cybermech

Pomocna odpowiedź

Witam, mam kilka banalnych dla was pytań, ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi na forum.

Dotyczą one funkcji Programatora USBASP. Napiszcie kiedy i po co je używać.

1. Samoprogramowanie

2.wymuszenie zwolnionego zegara

3.uruchomienie stabilizatora

4. Zasilanie urządzenia zewnętrznego

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem co masz na myśli, co do pkt 2 to się używa slow sck żeby móc zaprogramować nowe procesory gdzie domyślnie zegar jest taktowany 1MHz. Co do pkt4, możesz przy pomocy programatora zasilać układy zewnętrzne, bo w innym przypadku musisz dany układ zasilać z innego zasilacza.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. Gdy chcesz wgrać wsad do programatora innym programatorem

2. Czasem nie da się zaprogramować jakiegoś mikrokontrolera i wtedy trzeba zwolnić programowanie (nie jest to konieczne np. w nakładce mkavrcalculator, która sama dopasowuje prędkość programowanie)

3. i 4. są pewnie ze sobą powiązane, musiałbyś podać więcej szczegółów co do tego programatora. Chodzi o to, że programator jest zasilany z USB, a programowany układ możesz zasilać z zewnętrznego źródła zasilania, a jeśli tak nie jest to możesz zasilić z USB poprzez programator.

edit:

poza tym to jest forum o robotyce, do takich pytań powstał niedawno serwis diy.szybkiepytanie.pl

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. Służy do wymiany wsadu mikrokontrolera w samym programatorze. Przydaje się kiedy chcesz zauktualizować firmware.

2. To zworka slow sck. Używa się jej do programowania procków taktowanych ze źródeł 1MHz i wolniejszych. Przydaje się też jeśli masz kondensator filtrujący sygnał Reset. Szybsze programowanie wtedy nie działa.

3. Pewnie chodzi ci o przełącznik z boku programatora. Pozwala wybierać między programowaniem układów na napięciach 3V3 i 5V.

4. Załączenie tej zworki pozwala zasilać układy bezpośrednio z USB przez programator. Wydajność prądowa USB jest bardzo mała, generalnie nie podpinam tam układów używających więcej niż 300mA bo szkoda mi obciążać niepotrzebnie komputer. 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobra, wielkie dzięki. Mam jeszcze jedno pytanie: Gdy programuje mikrokontroler to mam włączyć zasilanie urzędzeń zewnętrznych??? (gdy tak zrobiłem to po podłączeniu do komputera mikrokontroler chyba się spalił, czy to wina programatora??)

Link do komentarza
Share on other sites

Mikrokontroler musi być zasilany. Możesz go zasilić z programatora albo z zewnętrznego źródła (5V). Pamiętaj tylko, aby nie używać tych dwóch sposobów zasilania na raz.

Skąd podejrzenia, że się spalił?

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.