Skocz do zawartości

[BEAM] Ćma


Shagg

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich serdecznie! To mój pierwszy post na forum, które odwiedzam już od ponad roku 🙂

Chciałbym przedstawić robota, którego nazwałem Ćma z racji jego funkcji. Jest prostym światłolubem, zbudowanym według forumowego poradnika. Dodałem jednak kilka usprawnień, o których napiszę dalej.

W sklepie Botland kupiłem zestaw do budowy światłoluba http://botland.com.pl/zbuduj-robota/277-zestaw-swiatlolub.html. Nie wszystkie elementy wykorzystałem, finalnie w robocie znalazły się:

-Płytka uniwersalna PDU 21

-Mostek H L293D

-Podstawka

-Goldpiny

-Rezystory 47kOm -2 szt.

-Przewód skrętka

-Koszyk na 4 baterie typu AAA plus przerobiony koszyk na 1 baterię AAA

-Fototranzystor L-53P3C - 2 szt.

-Silniki szczotkowe

Część elementów, jak gniazda goldpin dokupiłem później w tym samym sklepie.

LEGO

Zacznę od materiału, którego użyłem do budowy całego podwozia- klocki LEGO. Wybrałem je z kilku powodów, niektóre są dość subiektywne.

-Mam ich całkiem sporo, a poza tym dobrze, wiem jakie elementy posiadam.

-Są zrobione z wysokiej jakości tworzywa, które ciężko zniszczyć niechcący, ale łatwo obrabiać za pomocą piłki i mikro szlifierki, dobrze je też łapie rzadki klej cyjanoakrylowy Joker.

-Części są powtarzalne, dzięki czemu mogę zrobić identyczny drugi egzemplarz.

-Dokładne wykonanie powoduje, że orczyki obracają się szybko i z małym tarciem.

-Koła są wykonane starannie i dodatkowo jest ich bardzo duży wybór.

-Jest stosunkowo niewiele konstrukcji z LEGO na forum.

Koła

Duże, ponieważ nisko osadzone zębatki wymagają sporej średnicy, a dodatkowo nic tak nie wzbudza respektu jak dobra felga 😅. . Kółko podporowe to nietypowa konstrukcja- przypomina raczej zawias o zakresie ruchu ok. 170 stopni, niż tradycyjne koło lub kulkę podporową. Sprawuje się jednak bardzo dobrze.

Napęd

Silniki, które użyłem, to wymontowane z DVD-romów silniczki szczotkowe na 5,9 V. Do każdego mam dwie fabryczne zębatki. Z pierwszą zębatką silnik jest połączony za pomocą przekładni taśmowej. Zębatki połączyłem z orczykami LEGO (w przypadku kółka od przekładni taśmowej), natomiast w większej zębatce przykleiłem nakrętkę, dzięki czemu orczyk mogę dowolnie zmieniać. Nie udało mi się tego zrobić z mniejszą zębatką, klej nie złapał 😕.

Koła zębate z LEGO dodane są po to, aby przesunąć osie kół do przodu. Ich przełożenie wzajemnie się znosi, dlatego nic nie dają. Dodatkowy moment obrotowy nie jest jednak potrzebny.

Oczy i nos

To wykonane z tetra paku przeciwieństwo reflektorów. Ich zadaniem jest łapanie większej ilości światła dla każdego z czujników (oczy) oraz oddzielanie ich od siebie (nos). Sama idea jest bardzo dobra, zauważalnie widać poprawę pracy. Same fototranzystory przylutowałem do przewodów, które umożliwiają mi ustawienie ich w różnych miejscach. Tetra pak wybrałem ze względu na łatwość obróbki, małą masę i dużą wytrzymałość.

Zasilanie

Nie licząc silników, robot zasilany jest z 4 akumulatorów Sanyo Eneloop Ni-MH AAA o łącznej pojemności 2400 mAh. Dodatkowo przed wejściem VCC 2 z którego prąd płynie do silników, dołączyłem koszyk na jedną baterię AAA, aby podwyższyć napięcie do 6 V, co znacząco je przyspiesza. Aktualnie siedzi tam jedna bateria 1,5 V z Varty.

Zasilanie i silniki są podłączone do płytki za pomocą złącz goldpin. Bardzo ułatwia to życie przy jakiejkolwiek przeróbce robota czy nawet wymianie baterii.

Robot najlepiej reaguje na światło z listwy LED na latarce, co widać na filmie. W przypadku oświetlania punktowego, trochę kluczy, ale wydaje mi się, że jest to normalne.

Podsumowanie

Bardzo dużo nauczyłem się przy tej konstrukcji. Jest to już jego trzecia wersja a każda następna była lepsza. Niestety, nie wszystko mnie zadowala- mógłbym zmienić wtyki na kątowe, żeby ułatwić sobie podłączanie wszystkiego, dodatkowy akumulator jest nieprzymocowany, kable sterczą na boki, oczy trochę krzywe. Wszystko to jednak wynika z wyjątkowego braku czasu w ostatnich tygodniach. Dopiero dzisiaj złożyłem tą wersję, żeby zdążyć na konkurs. Wszystko jednak zmienię w przyszłości, ponieważ podwozie jest uniwersalne- może posłużyć jako test dla dowolnej innej płytki, z zamocowaniem silników trochę gorzej, ale wszystko da się zrobić.

Mimo wszystko jednak uważam go za udaną konstrukcję- jeździ szybko, reaguje na światło z dużej odległości, dosyć zwrotny, gdy zapalę światło omija część przeszkód. Postaram się wrzucić więcej filmików, żeby to pokazać.

2.thumb.jpg.2962e8a07f275e146bbc366be579d065.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.