Skocz do zawartości

Urządzenie wspomagajace chodzenie - napęd


mufol

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich serdecznie, jestem tu nowy

chce zaprojektować dla siebie urządzenie wspomagające prace mięśni przy ruchu po schodach, problemem są zbyt słabe prostowniki jednego kolana. Z wygladu mniej wiecej cos takiego jak pooperacyjna orteza kolana : , ale z napędem umieszczonym na wysokosci kolana. Miałby on za zadanie prostowac kolano w podczas wchodzenia po schodach oraz hamować zgięcie podczas schodzenia, a podczas chodu po płaskim terenie nie robić nic. Zakres kątowy ruchu - do 90°.

Jaki napęd najlepiej by się tu sprawdził ? (podobał mi się pomysł silnika krokowego, ale chyba zbyt duże siły będą tu działać aby móc go zastosować )

Jak poradzić sobie ze sterowaniem takim silnikiem, siłownikiem ? ( napęd włączałby się na podstawie sygnału z czujnika nacisku umieszczonego w podeszwie buta, a układ sterowania musiałby potrafić rozróżnić czy jest to wchodzenie czy schodzenie po schodach i odpowiednio zareagować wyprostem lub hamowaniem zgięcia )

Gdzie szukać odpowiedniego napędu ?

jestem w początkowej fazie pomysłu, nie znam się za bardzo na elektrotechnice i robotyce, więc poza odp na pytania prosiłbym również o przekierowanie mnie do artykułów, literatury, która pomoże się zorientować w temacie

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Nie myślałeś o zwykłej sprężynie prostującej kolano? Proste egzoszkielety są do zrobienia w domowych warunkach, niestety protokół stosowany w systemie nerwowym nie jest zbyt prosty w obsłudze.

Link do komentarza
Share on other sites

sprężyna odpada z dwóch powodów :

- wymaga silnych zginaczy kolana, które tez u mnie są osłabione , jednak mniej niz prostowniki

- działa cały czas, nie można jej łatwo odłączyć i zdjąć , a ja chce coś takiego że całe urządzenie mogę wyłączyć jakimś przyciskiem i będzie ono na nodze ale nie będzie przeszkadzac w chodzie po płaskim terenie czy innych czynnosciach

więc uprościmy trochę sprawę :

- układ sterowania nie musi rozpoznawać czy to wchodzenie czy schodzenie , napęd nie bierze udziału w hamowaniu zgięcia przy schodzeniu.

- urządzenie tylko i wyłącznie prostuje kolano przy wchodzeniu (gdy czujnik nacisku przekaże sygnał do układu sterowania to silnik/siłownik dokonuje pełnego wyprostu kolana)

to chyba już będzie do zrobienia, proszę o pomoc , na razie najbardziej zależy mi na znalezieniu odpowiedniego napędu

Link do komentarza
Share on other sites

Zapewne rozumiesz, że to właśnie napęd jest tutaj głównym problemem. Nie czujniki, nie podejmowanie decyzji i sterowanie tylko napęd i zasilanie. Jakiego momentu lub siły liniowej potrzebujesz? Możesz to oszacować? Gdy się przyglądam moim kolanom podczas wchodzenia na schody, to podejrzewam, że rozwijają ze 20kGm albo i więcej. To naprawdę bardzo dużo biorąc pod uwagę, że nie chcesz mieć na sobie skafandra mecho-podobnego. A kolana potrafią to robić szybko, w cyklach liczonych w setkach milisekund. Co temu podoła? Hydraulika? Może, ale problem z pompą, jej napędem i zasilaniem. Elektryka? Albo silnik będzie ważył kilka kg albo całość będzie się poruszać jak ślimak. Może to wystarczy, nie wiem, ale podstawowe wielkości powinieneś sobie przemyśłeś i móc oszacować. Z tego wyjdzie realizowalność tego projektu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

jezeli urządzenie ma podniesc moj ciezar ciala z kata zgięcia :

- 90° to potrzebne bedzie 243 Nm (24,7 kGm)

- 60° - 210 Nm ( 21,4 kGm )

- 45°, które teoretycznie wystarczą do normalnego wchodzenia po schodach - 171,8 Nm ( 17,5 kGm )

tyle jest potrzebne aby urządzenie przejmowało cały ciężar ciała , a ma tylko dość mocno wspomagać , więc będzie potrzebne załóżmy 60% tych momentów, wtedy zestawienie wyglada tak :

- 90° - 145,6 Nm ( 14,8 kGm )

- 60° - 126 Nm ( 12,8 kGm )

- 45° - 103,1 Nm ( 10,5 kGm )

wiadomo że prędkość pełnego wyprostu musi być bardzo duża , najlepiej ≈1s

sugeruje się tym ze nowoczesne kolana protezowe są zdolne do tego, aby umożliwić 100 kilowemu człowiekowi wejscie po schodach (z tego co sie orientuje napędem tam jest zazwyczaj siłownik hydrauliczny) , także powinny gdzieś istnieć napędy które podołają temu zadaniu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

No to moim zdaniem pneumatyka. Niewielka butla sprężonego powietrza, 2/4 siłowniki, kilka zaworków sterowanych elektrycznie i mały akumulatorek do zasilania elektroniki i zaworów. Lekko, cicho, elastycznie, bez wycieków i zapachu oleju, bez pompy i jej silnika itd.

Na pewno widziałem gdzieś siłowniki dające moment, coś jak silniki pneumatyczne z wkrętarek (a może to z przekładnią?) ale z ograniczonym zakresem ruchu do 90 stopni. Gdyby sjednak iłowniki liniowe, to trzeba będzie wymyślić konstrukcję podpierającą, przenoszącą posuw na ruch obrotowy - jak w prawdziwym kolanie 🙂 Im bliżej osi obrotu tym będą potrzebne większe siły ale mniejsze przesunięcia. Musisz wybrać optimum. Na aukcjach i w sklepach jest pneumatyki ile dusza zapragnie. Poszukaj, zorientuj się w cenach, spróbuj oszacować koszta (bardzo tanie to nijak nie będzie) i narysować przymiarkę do kinematyki.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.