Skocz do zawartości

Ile portów przeciętnie potrzebuje minisumo/linefolower?

czerstwy

Pomocna odpowiedź

Cześć, kiedyś już o jakieś pierdoły pytałem, ale to dawno i nieważne 😋

Teraz się trochę u mnie pozmieniało i tak pomyślałem sobie że kiedyś chciałem zbudować jakiegoś minisumo, więc skoro jakiś grosz wynajdę i jestem bardziej w temacie, to czemu by nie spróbować.

Więc przechodząc do sedna, chciałbym się od was dowiedzieć ile i jakich zazwyczaj używacie portów w sterowaniu różnego rodzaju robotami, w szczególności myślę właśnie o minisumo a dalej też może o linefolowerach (nie tylko tych najprostszych z 1-3 czujnikami). Nie chodzi mi tu o suche policzenie typu "4 na silniki, X na czujniki" etc. tylko ile w praktyce czego się przydaję, a jakich dobrze zostawić w zapasie żeby coś później dołączyć.

A wiedzy takiej potrzebuję ponieważ myślę nad arduino (wiem wiem, ale wygoda użytkowania jest nieporównywalna jeśli nie trawiłem nic pod uC i nie mam programatora) no i shieldami (chyba tylko do serw nie? bo czujki w zależności od typu pod zwykły port albo ADC?). Chciałbym zamówić te mniejsze (wymiary i cena), ale nie wiem czy mają wystarczającą ilość I/O na takie cudeńka.

No i pytanie trochę poza tematem, w arduino można programować w "czystym" C++, czy jest jakiś problem?

Ogólnie tak sprawdzałem i chciałbym choć spróbować wyrobić się na toruńskie zawody w kwietniu (z listy na stronie Toruń jest najbliżej mnie gdzie organizują zawody). Także bym musiał zaraz zamawiać z dx'a i w trakcie zanim dojdzie projektować mechanikę (ale to nie ten temat już 😉 ).

W skrócie musisz liczyć po 3 I/O na silnik oraz X na czujniki (wątpię, abyś na początku przekroczył 6-8 sztuk). W każdym z opisywanych przez Ciebie przypadków wystarczy Arduino. Jak zabraknie Ci portów zmienisz najwyżej platformę na inną.

Arduino programuję się w... Arduino.

Możesz też stworzyć normalny program w C i wgrać na procesor, jednak tracisz wtedy korzyści z wygodnych bibliotek języka Arduino.

Nie mówię że przekroczę, po prostu chciałbym jeśli już żeby to było przyszłościowe 😉 Bo myślałem nad arduino mini/micro czy innym rzadziej spotykanym ale mniejszym i tańszym niż uno/leonardo etc.

Czyli w sumie arduino micro starczyło by do robota z 2 silnikami i 6 czujkami z tego co mówisz (ma 12 portów I/O) ale na tym możliwości by się skończyły, a przyda się zostawić kilka do podłączenia jakiś tam jeszcze bajerów...

Wiesz, pytałem o język bo jak czytam żale ludzi jakie to arduino złe i niedobre to wole się upewnić czy mają do tego jakieś podstawy sensowne.

Zasadniczo wiem już w większości to o co mi chodziło w pytaniu, dzięki.

czerstwy, jeśli chcesz zbudować robota i się pobawić gotowym, działającym, to pisz w Arduino. Jeśli chcesz się nauczyć programowania uC, masz czas i chęci na wszystko i wiążesz z tym swoją przyszłość (nawet hobbystycznie), to programuj w C 😉

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Arduino, to raczej półśrodek dla osób, które chcą się pobawić w programowanie i liczą na szybkie efekty. Platforma ma pewne ograniczenia, do których z czasem dojdziesz, jeśli chcesz zajmować się tym długo.

Nie mówię, że Arduino jest złe możesz go używać, ale równolegle dobrze byłoby rozwijać swoje umiejętności w zakresie programowania procesorów bez wsparcie Arduino.

Teraz jeszcze pozostaje pytanie czy pisząc "szkoda czasu na Arduino" miałeś na myśli "szkoda czasu na 8-bitowe Atmegi" czy chodziło tylko o dodatek jakim jest Arduino (biblioteka funkcji, predefiniowane wyjścia uC etc).

Moim zdaniem jeśli kolega studiuje taki kierunek to lepiej żeby sobie odpuścił Arduino z prostego powodu kiedyś być może będzie pracował w branży a tam nikt z czegoś takiego nie korzysta...

Teraz jeszcze pozostaje pytanie czy pisząc "szkoda czasu na Arduino" miałeś na myśli "szkoda czasu na 8-bitowe Atmegi" czy chodziło tylko o dodatek jakim jest Arduino (biblioteka funkcji, predefiniowane wyjścia uC etc).

Miałem na myśli Arduino jako język. 8-bitowce są popularne i dają radę w wielu aplikacjach. Nie ukrywam jednak, że przejście na STM32, w moim przypadku, przyniosło same zalety.

Hm, ale czy Arduino jako język to nie jest po prostu C z dodatkową biblioteką (z której formalnie korzystać nie musisz)? Bo jeśli tak, to nie uznaję, by ta biblioteka ograniczała. Fakt, że miałem z nią małą styczność i raczej miałem złe doświadczenia (gdy dowiedziałem się ile taktów zajmuje ustawienie bitu na porcie przez digitalWrite), ale jak dla mnie to po prostu zestaw dodatkowych funkcji - nic więcej.

Nie jest to tylko biblioteka, wymusza chociażby inne nazwy głównych funkcji. Samo o sobie, Arduino pisze, że to język bazujący na C. Ja podchodzę do tego, jak do Bascoma. Można uzyskać pożądane efekty, jednak nie wymaga znajomości procesora. Dla jednego zaleta, dla innego wada...

No dobra, ale jedna rzecz bo zgłupiałem. Na początku pytałem czy jest jakiś problem programować w czystym C++ i jako że odpowiedź była taka że nie ma problemu, to argumenty o bibliotekach etc. arduino są według mnie, delikatnie mówiąc, z dupy wzięte. Mylę się?

Nie interesuje mnie skąd wyciągasz swoje argumenty, zostaw to dla siebie. Odrobina kultury nie zaszkodzi.

No i pytanie trochę poza tematem, w arduino można programować w "czystym" C++, czy jest jakiś problem?

Dla mnie brzmiało to jak pytanie dodatkowe, a nie główne.