Skocz do zawartości

Silnik elektryczny 6V+ kółko modelarskie


nikitechi

Pomocna odpowiedź

Witam.

Mam w planach zbudować mojego pierwszego robota. Będzie nim Line Follower. Nigdy wcześniej nie miałam większej styczności z elektroniką i budową czegokolwiek, także proszę o wyrozumiałość🙂

Zakładam ten temat, ponieważ znalazłam na allegro taką oto aukcję: silnik elektryczny 6V+ kółko modelarskie 65mm

W opisie przedmiotu podany jest pobór prądu <240mA. Chcąc zastosować 2 takie silniki, zakładając, że pobór prądu będzie w granicach 400mA, musiałabym zastosować baterie o większej pojemności, jednak myślałam o bateriach typu AA. Stąd nasuwa się moje pytanie, czy ktoś orientuje się jaki jest pobór prądu tych silników bez obciążenia, bądź z niewielkim obciążeniem?

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety chinach jest nie wiele więcej info ale są inne parametry jak siła:

http://www.aliexpress.com/item/5set-lot-6V-Deceleration-DC-motor-and-65MM-Supporting-Wheels-Updated-TT-Motor-Magnetic-Motor-Wheels/1323358181.html

Co do baterii AA to bym odradzał, raczej bym poszedł w baterie li-po 7.4V ok 30-40 zł taka 500mAh(wystarczy na godzinę a ładuje się 15 min) plus stabilizatora który wytrzyma te 1A i jest tani. Ładowarka nie jest szczególnie droga około 50zł pierwsze są dostępne.

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem podany prąd jest pobierany przy pracy bez obciążenia. Tj. bierzesz silniczek z kółkiem, trzymasz w ręku, podłączasz 3V i mierzysz prąd: 200mA. Jest on zużywany na pokonywanie oporów samej mechaniki: łożysk silnika, komutatora i przekładni. Jakiekolwiek obciążenie (jazda po dywanie) to już prąd rzędu 500-800mA a zatrzymanie to ponad 2A. Te same silniczki są stosowane w wielu zespołach napędowych Pololu, Tamyia i Solarbotics -można poszukać w sklepach ich bardziej szczegółowych danych.

Baterie wszyscy odradzają, bo:

1. Źle się sprawują przy dużych obciążeniach - a silniki do takich należą.

2. Dużo kosztują - choć są tańsze niż akumulatory, to jednak kupowane wciąż od nowa potrafią załatwić każde kieszonkowe.

3. Koszyczki na baterie są częstym źródłem kłopotów - nie stykają itp.

4. W porównaniu z akumulatorami litowymi są ciężkie.

5. Najczęściej braknie baterii gdy jest weekend i wszystko pozamykane lub.. jesteś na zawodach.

Z drugiej strony akumulator to duża inwestycja: sam pakiet (a trzeba kupić ze dwa od razu) plus ładowarka. LFy jeżdżą na pakietach raczej małych więc i niedrogich a takie można ładować w miarę rozsądnie w tanich ładowarkach za <100zł. Jeśli podejrzewasz u siebie słomiany ogień - startuj z bateriami, ale jeśli wzięło Cię naprawdę - poważnie pomyśl o akumulatorach.

Rozwiązaniem pośrednim są akumulatory w formie baterii AA lub AAA - też wymagają ładowarki (innej niż tamte), ale wchodzą w koszyczki od zwykłych baterii. Wada: zamiast 1.5V mają na starcie tylko 1.2V i szybko spadają do 1.1 i 1.0V - trzeba mieć ich więcej w koszyczku niż baterii.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wielkie za odpowiedzi:) Wolałabym iść w kierunku baterii, jeśli jest taka możliwość, dlatego że buduję tego robota na pracę inżynierską, więc jest to raczej krótka przygoda z robotyką. No chyba, że się wkręcę, to będę dalej tworzyć🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Inżynierską? O, to może powstanie jakaś ciekawa konstrukcja. Bo wiesz, sam robot jeżdżący po linii to dziś zabawa, która zaczyna się w gimnazjum a licealiści potrafią wygrywać zawody. Ostatnio w tej konkurencji jakby zastój. Wszyscy pretendenci do pudła mają przyssawkę, długi nosek z czujnikami, są lekkie i szybkie jak jaszczurka. Masz jakieś przemyślenia? Plany? Może odkrywcze podejście do algorytmów (sieć neuronowa, AI, mapowanie trasy itp) albo do czujników (video, akcelerometry) lub strategii jazdy (drift, globalna optymalizacja prędkości z predykcją toru pokonywania zakrętów itp)? Napisz coś więcej i czekamy na worklog 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.