Skocz do zawartości

Waga / tensometr - jak to zrobić


greg1985

Pomocna odpowiedź

Szczerze mówiąc to nie widzę związku z tematyką forum.

Ale i tak podpowiem - potrzebujesz dwóch tensometrów. Naklejasz je na elemencie nośnym - np. podporze. Jeden tensometr powinien mierzyć wartość, a drugi jest tylko do kompensacji wpływu np. temperatury - więc powinien być naklejony w płaszczyźnie, która nie ulega naprężeniu. Do tego potrzebujesz dobry wzmacniacz pomiarowy, np. INA125.

Poczytaj o mostkach pomiarowych oraz ogólnie o tensometrach. 100-150kg to nic, tensometry mierzą nawet obciążenia mostów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zapomniałeś też dopisać czy po prostu chcesz się czegoś nauczyć, czy robisz sprzęt użytkowy, czy zabawkę czy pojedynczą sztukę, jakich dokładności oczekujesz, jak szybko ma być wykonywany pomiar i w jakich warunkach, czy od wyniku będzie coś ważnego zależało (np cena przedmiotu) i wreszcie ile masz na to pieniędzy. Jest kilka rodzajów czujników a im lepszy tym droższy. Lepszy tzn. dokładniejszy i bardziej powtarzalny. Niektóre wymagają dobudowania skomplikowanego i precyzyjnego układu analogowego wymuszającego pewne sygnały a w innych po prostu mierzysz rezystancję. Jedne płyną z temperaturą i albo zrobisz kompensację albo mierzysz tylko w pokoju, a inne mniej. Wiele lat temu wymyślono dźwignie - na pewno o tym wiesz. Jeżeli dopuszczasz jej użycie - w końcu to maszyna prosta, to nie masz problemu z doborem wielkości mierzonej do zakresu przetwornika. Jeżeli nie - musisz szukać czujnika z odpowiednim zakresem, być może kilka razy większym niż przewidujesz, bo np. rzucenie na wagę masy 100kg może dać chwilowe przeciążenia np. 500kg. Nawet jeśli nie chcesz tego mierzyć - czujnik i konstrukcja musi być na to odporna.

Tu masz najprostszy tensometr:

http://www.kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=198897

W dokumentacji pdf (linki pod filmem) zobaczysz, że podłączenie sprowadza się do dodania jednego opornika (robisz dzielnik) i pomiaru napięcia. Niestety zakres do 10kg wymusza pomiar z dźwignią a słaba dokładność i powtarzalność oraz brak liniowości (to akurat można skompensować programowo) raczej daje namiastkę wagi. W każdym razie od tego można zacząć.

Prawdziwe tensometry wagowe to wydatek od kilkuset złotych wzwyż:

http://www.tensometry.com.pl/

http://www.wagi.ostroleka.pl/tensometry-sensory-przetworniki-do-wag-c-23.html

Do tego dochodzi dobry wzmacniacz pomiarowy no i waga gotowa.

To jak, bawisz się czy na poważnie?

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.