Skocz do zawartości

Schemat "Czułkobota"


Gun1

Pomocna odpowiedź

Witam,
Proszę o sprawdzenie schematu mojego Czułkobota - konstrukcja bardzo prosta, ma na celu wykrywanie uderzenia w jakis przedmiot przez przyciski z wąsami, a następnie jakoś reagować(odjechać do tyłu, a potem skręcić). Przepraszam jeśli coś jest nie tak ale to mój pierwszy schemat w eagle i proszę o wyrozumiałość, a i w samej elektronice jestem żółtodziobem.

Link do komentarza
Share on other sites

Na schemacie są braki 😃

Tak na szybko:

- każda nóżka VCC (5V) powinna mieć swój kondensator filtrujący 100nF do masy (GND),
- pin AREF - kondensator 100nF do masy,
- pin AVCC - dławik 10-100uH do VCC, kondensator 100nF do masy,
- czemu nie używasz PWM'a w mostku H?

- masz bardzo dużo wolnych pinów I/O - pora to zmienić i warto się czegoś więcej nauczyć 🙂

- jak używasz przycisków (tact switch), to zrób sobie filtr dolnoprzepustowy. Wejście podciągni do VCC rezystorem zewnętrznym (lub wewnętrznym, programowo) i kondensator (od tego samego wejścia) 100nF do masy, drugi pin przycisku do masy.

Myślę, że pomogłem 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dodaj złącze do programowania, chyba, że używasz podstawki programującej. Podciągnij reset do vcc, przez rezystor 10k. Mógłbyś dodać po kondensatorze 100n równolegle do każdego silnika i filtrowanie zasilania mostka (zobacz jak to zrobili tutaj) Zamiast plątaniny połączeń możesz dać vcc i gnd w kilku miejscach, a sygnały zrobić labelami (to "ABC") o takich samych nazwach, będzie czytelniej.

PS. Przycisk reset może się przydać, jeśli nie masz włącznika w koszyku z bateriami(?) to dodaj go.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za pomoc:)

- każda nóżka VCC (5V) powinna mieć swój kondensator filtrujący 100nF do masy (GND),

- pin AREF - kondensator 100nF do masy,
- pin AVCC - dławik 10-100uH do VCC, kondensator 100nF do masy,

Dlaczego każda nóżka musi mieć swój kondensator?

Do czego są kondensatory i dławik na pinach których i tak nie używam?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Polecam poczcytać:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mikrokontroler-prawidowe-zasilanie.html

Do czego są kondensatory i dławik na pinach których i tak nie używam?

Czemu nie chcesz używać ADC? Lepiej i tak wyprowadzić sobie piny ADC na goldpinach i w razie potrzeby użwyać. "Apetyt rośnie w miarę jedzenia" - zapamiętaj, że jak coś zrobisz, to będziesz chciał zawsze coś więcej - wierz mi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Polecam w Eagle'u używać polecenia Net zamiast Wire, przyda się jak będziesz projektował płytkę do wytrawienia.

Polecam kurs Eagle'a Pana Mirosława. Część 1:

Używam net:).

Link do komentarza
Share on other sites

Polecam w Eagle'u używać polecenia Net zamiast Wire, przyda się jak będziesz projektował płytkę do wytrawienia.

Polecam kurs Eagle'a Pana Mirosława. Część 1:

Używam net:).

Nóżka ATmegi numer 22 GND miałeś kropkę, to mnie zmyliło.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.