Skocz do zawartości

Bateria z komórki do robota


Kangurek

Pomocna odpowiedź

Wiem, że to kolejny taki temat ale proszę o przeczytanie i odpowiedzenie na pytania.(Szukałem ale nie znalazłem wystarczajacej odpowiedzi) 🙁

Robię robota i mam problem z lekkim i dobrym zasilaniem... Myślałem o akumulatorkach z komórki Li-Ion ale nasuwają mi się pytania:

1. Jak to podłączyć do układu? (lutować chyba nie można)

2. Jakie polecacie? (niestety mam komorke plusfon i myślę żeby kupić takie same czyli HBU83S)

3. Jak to ładować? (można kupić jakąś ładowarke?, czy może wkładać każdą z osobna do komorki i ładować, czy wziąść zasilacz z jakimś stabilizatorem i podłączyć bezpośrednio do baterii?)

4. Czy lepiej jest kupić taką co ma 3000mAh czy taką co ma 800mAh?? (wg mnie lepsza bylaby ta z 3000mAh ale wolę jeszcze zapytać)

5. Czy są jakieś koszyki na te baterie?

Zamierzam użyć 3 baterii w robocie (albo 2):

2 lub 1 do silniczków i 1 do zasilania układu.

Co na ten temat sądzicie?

Link do komentarza
Share on other sites

1. Tu nie chodzi o to, żeby nie lutować, tylko żeby nie przegrzać ogniwa.

2. Popatrz na Allegro u użytkownika PHU_NEMO_2.

3. Ładowarkę można zrobić samemu, ale najlepiej kupić gotową, modelarską, ponieważ nieumiejętne ładowanie może doprowadzić do wybuchu.

4. To 3000mAh jest możliwe tylko u Chińczyków 😅 jeśli chodzi o akumulator do telefonu.

5. Koszyków do nich raczej nie ma (to nie są tak popularne akumulatory jak np. AA, każda ma inny rozmiar)

Co do ilości to zależy od napięcia silników, ale najczęściej spotykam się (i sam tak robię) z dwoma akumulatorami i stabilizatorem na 5V.

Te akumulatory to bardzo dobre rozwiązanie, są lekkie i mają dość dużą pojemność, ale są też niebezpieczne.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja ci polecam akumulatorki modelarskie np takie:

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p1292,pakiet-lipol-1350-mah-7-4v-rc-system

Cena porównywalna z akumulatorkami z komórek a są o niebo lepsze. Nie trzeba ich formatować, mają dużo większą wydajność prądową, masz gotowy kabelek do podłączenia i jest zbudowany z ogniw li-pol które są lepsze od li-ion.

Nie wiem jakiego robota budujesz ale jeśli będzie on pobierał spory prąd to baterie z telefonów się do tego nie nadadzą.

Ja kiedyś zbudowałem mini sumo, pobór prądu rzędu 2 amperów i dałem dwa ogniwa z baterii nokii połączone szeregowo. Taki pakiet nie był w stanie dać prądu 2ampery i robocik po prostu nie jeździł na pełnej mocy. Dużo lepszy efekt osiągnąłem na dwóch starych ogniwach z laptopa o podobnej pojemności i takim samym napięciu.

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale wydaje mi się że baterie z telefonów nie są zaprojektowane na dużą wydajność prądową, a na dużą pojemność i długi czas "życia".

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A ja raczej bym polecał, baterie z komórek oddają zbyt mały prąd i czasami silniki się "duszą" bo maja za mało mocy, bo biedna komórkowa bateryjka więcej dostarczyć już nie może. Kup a nie będziesz żałował, przyda Ci się na pewno w wielu projektach.

Link do komentarza
Share on other sites

Nieeee... ja mam(ofc od Chińczyków) akumulator modelarski od Lamy(helikopter) za 50zl nowy da sie na allegro kupić.

W akumulatorkach modelarskich chodzi o to, że mają być ULTRA lekkie i maja MEGA wydajność prądową, jako że zastępują paliwo.

Np w robocie humanoidalnym trzeba użyć takich aku, ale w amatorszczyżnie(moj linefollower) używa się żelowych, które mają słabą pojemność/masa, ale s a tanie więc trzeba wybrać- droga wysoka jakość, lub tania chińszczyzna 😅

Link do komentarza
Share on other sites

w linefollowerach szkoda dusić silniki ciężkim, żelowym akumulatorem - przecież w zupełności wystarczy pakiet złożony z 4 akumlatorów niklowo-wodorkowych np. 2200mAh; cena przystępna, ładowarki tanie, a i w prawie każdym kiosku dostaniesz zamienniki..

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ni-Mh odpadają... miałem jedne i sie popsuły bo ładowałem kiedy nie były do końca rozładowanie. Myślałem również nad Ni-Cd ale chyba nie są lepsze... Przy wyborze zasilania do mojego robota muszę również patrzeć na wagę :(obecnie mój robot będzie ważył około 450g. Narazie nie ma żadnego zasilania ale boję się że jak dam baterie to będzie zbyt ciężki i nie pojedzie =/ Dlatego zastanawiałem się nad bateriami z komórki.

Link do komentarza
Share on other sites

W Ni-MH efekt pamięci jest znacznie mniejszy niż w Ni-Cd, dodatkowo Ni-MH charakteryzuje się większą o ponad 30% pojemnością. Ni-Cd są powoli wypierane z użytku (stosuje się je coraz rzadziej ze względu na parametry oraz szkodliwy wpływ na środowisko związków kadmu). Li-Poli to dobry wybór, ale łatwo je uszkodzić niewłaściwym ładowaniem. Jest jeszcze Li-Ion, ale tutaj przypadkowe zwarcie/nadmierne podgrzanie może prowadzić do zapłonu lub nawet wybuchu..

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm... może jednak zdecyduje się na te Li-Pol ale te co się stosuje do komórek mają 3.7 V to za mało jak do robota, prawda?

Nie wiem czy dobry wybór... proszę o doradzenie:

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p1549,ladowarka-ek2-0851-esky

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p1292,pakiet-lipol-1350-mah-7-4v-rc-system

Ale w tym przypadku będę zmuszony kupić tylko jedną taką baterię =/ Czy to jest dobry pomysł??

Link do komentarza
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem do projektów typu LF to nieco za drogo. Nie prościej kupić dwie baterie Li-Poli, połączyć je szeregowo a następnie podpiąć przez stabilizator np 7805?

Choć z góry uprzedzam, że nigdy nie stosowałem takiego rozwiązania, widziałem jedynie że akumulatory z telefonów są dość powszechnie stosowane do tego typu celów.

PS pisząc "drogo" uwzględniłem ładowarkę. Przy zakupie baterii do komórki wybiera się chyba taką, jaką ma się w swoim telefonie - dzięki temu kwestię ładowania mamy z głowy (w każdym razie na krótszą metę) 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Pozdro.

Słyszałeś kiedykolwiek o czymś takim jak algorytm ładowania Li-poli??

Najłatwiej ładować lipole z kom wyspecjalizowanym układem maxima MAX 1811 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.