Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #1 – napięcie, prąd, opór i zasilanie


Pomocna odpowiedź

(edytowany)
1 godzinę temu, PeterMilas napisał:

Mam jednak inny problem a konkretnie płytka stykowa. Wydaje mi sie że jest trafiona. Podłączam równolegle 4 oporniki 1000Ω i z moich obliczeń rezystancja powinna wynosić 250Ω. Niestety wynik nic nie pokazuje. Przy 3 takich rezystorach wynik był 330Ω czyli prawidłowy. Wydaje mi się że styki w tej płytce w niektórych miejscach nie zaciskaja się wcale i obwód nie jest zamknięty. No chyba że gdzieś jest jakis haczyk.

Cóż, połącz rezystory poza płytką, np. skręć nóżki razem lub zlutuj. Płytki stykowe bywają różne i wprowadzają dodatkowo swój opór do pomiaru. W tinkercad też możesz zaprojektować i podpatrzeć, jeżeli czegoś nie jesteś pewien. Zawsze to jakaś dodatkowa pomoc.

Mam żółtka pod ręką, ze standardowymi sondami, rezystancję pomiędzy palcami pokazuje podobnie jak droższy multimetr (0.5MΩ - 1.5MΩ). Może coś nie halo jest z twoim.

Edytowano przez orb777
  • 1 miesiąc później...

Bardzo dobry kurs, cieszę się że tutaj trafiłem!

P.S. nie wiedziałem że można zmierzyć przy pomocy zwykłego miernika własną rezystancję 🙃 a jednak to prawda... cały czas uczymy się czegoś nowego!

  • Lubię! 2
  • 3 tygodnie później...

Witam,

w kursie jest oto taka informacja:

"Niektóre mierniki wymagają, aby podczas pomiaru prądu czerwona sonda była podłączona do innego gniazda miernika (szczegóły w instrukcji). W naszym przypadku przy pomiarach do 500 mA nie musimy zmieniać połączenia przewodów"

Natomiast na mierniku największy zakres to 200m czy w takim wypadku mierząc natężenie prądu o wartości powyżej 200 mA nie trzeba było przy przepiąć przewodu miernika pod gniazdu oznaczone jako 10 A MAX i zmienić zakres na 10A?

Pozdrawiam.

(edytowany)

200mA to nie jest największy zakres. Jak masz prąd ponad 200mA to przepinasz  plus przewodu pomiarowego na gn. 10A w multimetrze. I tyle.

Edytowano przez miro88
  • Lubię! 1

@miro88 Źle to opisałem. Chodziło mi o to, że w kursie jest napisane, że "przy pomiarach do 500 mA nie musimy zmieniać połączenia przewodów", natomiast największy zakres na którym możemy zmierzyć natężenie prądu bez przepinania przewodu pomiarowego to 200mA, powyżej to już chyba trzeba by jednak przepiąć i zmienić zakres na 10A.

  • 1 miesiąc później...
  • 3 miesiące później...
  • 1 miesiąc później...

Cześć, właśnie zaczęłam kurs elektroniki poziom I, który zakupiłam na botland. Z powodzeniem wykonałam ćwiczenie z mierzenia napięcia i byłam przy nim ostrożna. Jednak zmierzyć oporu już mi się nie udało, ponieważ multimetr przestał działać i nie wskazuje niczego, nieważne co próbuję teraz zmierzyć. Wymiana  baterii nie przyniosła żadnych efektów. Jestem smutna, bo stosowałam się do instrukcji i chciałabym się zapytać czy da się temu zaradzić, czy raczej powinnam kupić nowy multimetr?

@muszka8 witam na forum! Bardzo dziwna sprawa, szczerze mówiąc to nie kojarzę jeszcze takiej sytuacji, aby miernik zupełnie nic nie pokazywał. Zdarzają się różne awarie (np. brak pomiaru prądu przez przepalony bezpiecznik), ale zupełna pustka na wyświetlaczu to niecodzienna sprawa. Napisz proszę na adres [email protected], na pewno szybko uda się wymienić miernik na nowy. Wiem, że to mało pocieszające, ale szansa na taką awarię to jak wygrać na loterii! Mam nadzieję, że dalej obejdzie się już bez takich niespodzianek 🙂 

 

 

Dnia 4.10.2025 o 18:33, muszka8 napisał:

Jednak zmierzyć oporu już mi się nie udało, ponieważ multimetr przestał działać i nie wskazuje niczego, nieważne co próbuję teraz zmierzyć.

Może któryś kabelek jest uszkodzony. Można to sprawdzić np. łącząc szeregowo baterię, rezystor 1k , LED i kablek.

To mój pierwszy wpis. Dzień dobry wszystkim !

Przeczytałem 3 pierwsze części kursu i jednej rzeczy fundamentalnie nie rozumiem.

Piszecie, że " Po podłączeniu układu do źródła napięcia będzie on z niego pobierał jakiś prąd. Jego wartość powinna być znana (chociażby zgrubnie) przed dołączeniem."

Skąd mam znać tę wartość? Czy ma to coś wspólnego z napięciem przewodzenia poszczególnych elementów układu?

Nie rozumiem tego jaką wartość prądu jest w stanie zapewnić dane źródło zasilania. Na bateriach jest podana wartość napięcia "skupionego" w danej baterii. Mam na przykład baterię 9V. Skąd mam wiedzieć jaki prąd jest w stanie wygenerować ta bateria. 

Dalej jest wyjaśnienie na przykładzie małej baterii i akumulatora samochodowego (obydwa 12V) i podana jest kwestia wydajności źródła zasilania, czyli prąd jaki źródło może oddać. Na zasilaczach jest podany output w woltach i amperach i rozumiem, że to są maksymalne wartości jakimi można zasilić układ danym zasilaczem. Jak to jest jednak ze zwykłymi bateriami? Na nich podana jest tylko wartość napięcia.

Czy mógłby mi ktoś rzucić światło na te kwestie?

 

@Resistance witam na forum 🙂

11 godzin temu, Resistance napisał:

Skąd mam znać tę wartość?

Albo z dokumentacji, albo z doświadczenia, które z czasem zdobędziesz. Chodzi tutaj o zrozumienie tematu na poziomie, że silnik będzie pobierał stosunkowo dużo prądu w porównaniu do malej świecącej diody itd.

11 godzin temu, Resistance napisał:

Na zasilaczach jest podany output w woltach i amperach i rozumiem, że to są maksymalne wartości jakimi można zasilić układ danym zasilaczem.

Dokładnie tak.

11 godzin temu, Resistance napisał:

Jak to jest jednak ze zwykłymi bateriami? Na nich podana jest tylko wartość napięcia.

Teoretycznie producent powinien podawać więcej parametrów w dokumentacji technicznej, ale nie jest wcale takie oczywiste. Tutaj również z czasem zaczniesz czuć to intuicyjnie, bo zależy to od typu baterii, akumulatora oraz technologii w jakiej jest wykonany. Polecam lekturę tych artykułów:

  • 5 miesiące później...

Witam.

Człowiek niby coś tam wie, bo to przerabiał wkuwał i zaliczał, bo coś mu jednak zostało z dawnych lat (z tych +-20-stu lat wstecz). Ale dopiero teraz jak ZOBACZYŁEM TĄ TAMĘ, to mnie oświeciło jakie to proste jakie intuicyjne. Czemu nie mogli tak w szkole wytłumaczyć. NAPRAWDĘ MAJSTERSZTYK.

Jak to mówią człowiek się całe życie uczy więc przyznam, że widziałem i słyszałem o różnych bateryjkach np. 9V i tych popularnych paluszkach, nawet o takiej ekstremalnej wersji jak AAAA, a nawet mam takie 2-wie w domu. Ale że jest paluszek mniejszy od 9V który ma 12V to pierwszy raz usłyszałem i zobaczyłem w tym kursie.

Gratuluję pomysłu z tamą i pozdrawiam Sebastian.

  • Lubię! 1

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...