Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #3 - prawa Ohma i Kirchhoffa

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
W trzeciej części kursu podstaw elektroniki omówimy praktyczne użycie rezystorów. Będzie mowa o dzielnikach napięcia i potencjometrach.Poznasz także kilka podstawowych praw, których znajomość znakomicie upraszcza zrozumienie wielu bardziej złożonych zjawisk.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Mam nadzieję, że będzie kiedyś tak dobry artykuł o tranzystorach. Ten jest świetny.

r_bot, ciesze się, że się podoba 🙂 Zgodnie z rozpiską tranzystory będą w części nr 7.

Super artykuł! Myślałem że w miarę "ogarniam" elektronikę ale większość zagadnień, które były dla mnie niejasne/nieznane wyjaśniasz w artykule. Czekam na kolejne części 😃

Popieram, że trzeba testować układy w praktyce. W technikum mamy samą teorię i bez testów w domu czasem ciężko się połapać w działaniu układów.

Proponuję zrobić artykuł na temat samych obliczeń np. dwa źródła napięcia w obwodzie, prawo Kirchhoffa, rezystory diody itp.

shaslyk135, tak jak było zapowiadane - kurs porusza podstawy. Gdzieś trzeba było uciąć tematykę, w obecnym kursie nie będzie dużo obliczeń, stawiamy na praktykę. Dopiero ewentualna kontynuacja będzie zawierała więcej rzeczy tego typu.

Brakuje nazw rezystorów przy dzielniku napięcia 😉

edit: mowa oczywiście o artykule 😉

Poprawione, o to chodziło 🙂?

Bardzo fajny kurs 🙂

Gratuluję pomysłu i przede wszystkim dobrania takiej formy, aby w prosty i przejrzysty sposób zapoznać początkujących z podstawami elektroniki. Myślę, że skorzystają zarówno osoby będące na początku tej fascynującej drogi jak i osoby bardziej doświadczone. Nie zaszkodzi bowiem sobie przypomnieć co nieco i usystematyzować wiedzę 🙂

Kurs ten zachęcił mnie do zarejestrowania się na forum. Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na dalsze części.

• Lubię! 1

MikieMan, dzięki za miłe słowa i witam na forum 🙂

MikieMan, dzięki za miłe słowa i witam na forum

Bardzo dziękuję za powitanie i mam nadzieję, że z czasem będę w stanie też dać coś od siebie 🙂

Wcześniej była mowa o rezystorze jako części zmniejszającej prąd. Tutaj bez żadnego wstępu użyłeś go do obniżenia napięcia. Dodatkowo brak żadnych obliczeń tłumaczących dany spadek. (nie mówię o dzielniku). Przydałoby się parę słów wyjaśnień na temat obniżania napięcia/prądu przez rezystor.

pret0rian8, zapoznaj się jeszcze raz ze wzorem R=U/I po przekształceniu masz U=I*R.

Spadek napięcia na rezystorze bierze się z przepływu przez niego prądu i na odwrót, rezystor ogranicza prąd do pewnej wartości przy określonym napięciu i jego rezystancji. To ograniczenie prądu i spadek napięcia na rezystorze powoduje np, że w połączeniu szeregowym rezystora i diody świecącej część napięcia odkłada się na diodzie a część na rezystorze. Dioda nie ulega spaleniu o ile rezystor jest dobrany dobrze.

Pierwsze zadanie 10K w przykłądzie brak jednego zera

Alltronik, dzięki - poprawione 🙂

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »