Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #3 – prawa Ohma i Kirchhoffa w praktyce


Pomocna odpowiedź

kurs_elektroniki_3_prawoOhma_Kirchhoffa.thumb.png.8928eb9b6d5c9ab3ad3c7f096d587980.png

W tej części naszego kursu podstaw elektroniki omówimy praktyczne użycie rezystorów. Będzie też o dzielnikach napięcia i potencjometrach. Poznasz także kilka podstawowych praw, których znajomość znacznie ułatwia zrozumienie bardziej złożonych zjawisk ze świata elektroniki.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny kurs 🙂

Gratuluję pomysłu i przede wszystkim dobrania takiej formy, aby w prosty i przejrzysty sposób zapoznać początkujących z podstawami elektroniki. Myślę, że skorzystają zarówno osoby będące na początku tej fascynującej drogi jak i osoby bardziej doświadczone. Nie zaszkodzi bowiem sobie przypomnieć co nieco i usystematyzować wiedzę 🙂

Kurs ten zachęcił mnie do zarejestrowania się na forum. Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na dalsze części.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam,

Mam pytanie odnośnie regulowania jasności LED z wykorzystaniem potencjometru. Nie jestem pewien czy dobrze chce to podłączyć. Najpierw rezystor o odpowiedniej rezystencji by nie spalić LED. Do jednego ze skrajnych odczepów "+". Następnie LED "+" do tego samego odczepu "-" do środkowego oraz drugi przewód do drugiego skrajnego odczepu "-"?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Marcin628, jeśli nie chcesz używać potencjometru w roli dzielnika napięcia, to wystarczy, że wykorzystasz tylko dwa wyprowadzenia (skrajne i środkowe).

Proponowałbym układ podłączyć tak: Vcc (plus baterii) -> rezystor -> skrajna nóżka potencjometru -> środkowa nóżka potencjometru do anody LED -> katoda diody do masy (minus baterii).

Link do komentarza
Share on other sites

Lekcja skończona. Niby znałam teorię na ten temat, niby prosta wiedza z gimnazjum, ale jednak się miesza i nie do końca wiadomo o co chodzi. Teraz, po przećwiczeniu w praktyce, wszystko się rozjaśniło. Jedziemy dalej! Dziękuję za kurs 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zgodnie z zachęceniem dzielę się efektami pomiarów na potencjometrze 🙂 Tak więc potencjometr odwrócony w kierunku nóżki, do której jest przyłożony "+" baterii, przepuszcza całe napięcie przez nóżkę środkową, natomiast odwrócenie pokrętła potencjometru w kierunku "-" baterii powoduje przepływ napięcia o wartości 0 V 🙂

Przepraszam jeśli posługuję się niewłaściwą terminologią, ale przygodę z elektroniką zacząłem dopiero 2 dni temu zachęcony tym kursem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wzrost napięcia prowadzi do przepływu większego prądu przy tym samym oporze.
to odnosi się do wzoru: I = U/R 😉 ?
Prąd jest odwrotnie proporcjonalny do oporu.
to odnosi się do U = I * R 😉 ?
Link do komentarza
Share on other sites

bridzysta, a zobacz jak wyglądają te wzory i pomyśl na logikę, czy zgadzają się z opisem - przeczytaj te wzory podstawiając sobie zamiast literek nazwy mierzonych wielkości. Tylko tak można się tego nauczyć, podawanie odpowiedzi na tacy nic nie da.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, już mi się zgadza 🙂 !

Wzrost napięcia prowadzi do przepływu większego prądu przy tym samym oporze. -> I = U/R 😉 ?

Prąd jest odwrotnie proporcjonalny do oporu. -> R = U/I 😉 ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.