Skocz do zawartości

Problem z zaprogramowaniem mikrokontrolera.


Zygzak

Pomocna odpowiedź

Zygzak, nic się nie usunęło... to po prostu druga strona tematu. Tak dokładnie, skoro masz programator, to prawdopodobnie przepłaciłeś za mikrokontroler z bootloaderem.

Podłącz zasilanie, tak jak pisałem wcześniej i sprawdź.

Link do komentarza
Share on other sites

Za mikrokontroler bez bootloadera było 11 zł ja dałem 14, no ale mniejsza o to. Podłączyłem zasilanie z baterii i dalej nic, ten sam błąd. Potem podłączyłem jeszcze raz programator i włączyłem zworkę, grzeje się, po chwili wyłącza się na nim dioda, nadal nic. Masę podłączyłem. Nie wiem już gdzie robię błąd. Nagrałem filmik ale pytanie jak go wrzucić? Nie mogę znów wysłać zdjęcia 😥 ma 867 KB. Sory ze wam tak tu truję.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na początku pisałeś, że błąd brzmi:

avrdude: error: programm enable: target doesn't answer.

A na filmie jest, że nie wykryto programatora. To, która wersja jest prawdziwsza?

Po drugie, na filmie widać założoną zworkę, a jak zasilasz układ z baterii to nie powinno jej być. Wgrałeś poprawnie sterowniki? Czytałeś instrukcję do tego programatora? Jak będziesz próbował iść na skróty i pytał o każdą rzecz, zamiast na spokojnie sprawdzić, to daleko nie zajedziesz. Do tego każdą informację trzeba z Ciebie wyciągać...

Link do komentarza
Share on other sites

Zygzak, sprawdź przede wszystkim czy do mikrokontrolera dociera jakiekolwiek napięcie zasilające. Najlepiej miernikiem na nóżkach mikrokontrolera.

Potem sprawdź po kolei czy jest połączenie między kabelkami wetkniętymi we wtyczkę programatora a nóżką mikrkontrolera. Zwróć uwagę w szczególności czy masa programatora jest połączona z masą mikrokontrolera. We wtyczce masz 4 piny od masy, ale producent programatora mógł nie wszystkie połączyć do gnd, tego nie wiem. Nie znam Twojej płytki testowej, sprawdź czy nie jest dzielona w połowie. Bo może napięcie nie dopływa z jednego końca na drugi, może linie zasilania są podzielone. Bez zdjęć w lepszej jakości czy Twojego zaangażowania nie jesteśmy w stanie bardziej Tobie pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, ale tam byly dwie proby, wpierw bez zworki z zasilaniem zewnętrznym ze stabilizatora, a potem zworkę założyłem ale odłączyłem stabilizator, żeby programator zasilał układ. 😋 Zresztą ten błąd który cytujesz też się pojawia na filmie jak przesuwam w górę 46 sekunda. Co do sterowników system sam mi je wgrał nie pozwoliwszy nawet wybrać tych co ściągnąłem ze strony, ale jeszcze te sterowniki sprawdzę, zmienię.

Sabre, płytka testowa ma polaczone wszystkie linie, sprawdzałem kiedyś, zobacze multimetrem czy jest zasilanie doprowadzone do mikrokontrolera jak mówisz.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.