Skocz do zawartości

Podwójny mostek H na IR2184 i IRF1405 z pomiarem prądu


morswin89

Pomocna odpowiedź

Witam

Chciałbym przedstawić układ podwójnego mostka H na driverach IR2184 i tranzystorach mosfet z kanałem N IRF1405 (wybór padł na te tranzystory z powodu ich dostatecznie dużego prądu prący jak i bardzo małej rezystancji w stanie przewodzenie 5,3 mili ohma co przy zakładanym prądzie pracy daje około 3,3W mocy strat). Dodatkowo zastosowane zostały układy ACS758 pozwalającymi na pomiar prądu w każdym z mostków (do pomiaru prądu wykorzystują one efekt Halla co pozwala osiągnąć bardzo małą rezystancję wewnętrzna i przy maksymalnym dopuszczalnym padzie 100A daje straty mocy na poziomie 1W). Mostki mają służyć do sterowania szczotkowymi silnikami DC o mocy około 800W (zakładany prąd pracy w szczycie około 25A).

Płytkę starałem się zaprojektować aby wytrzymała takie prądy (większość ścieżek prądowych prowadzona dwustronnie i łączona przelotkami), grubość miedzi to 75um. Zastosowane niskoimpedancyjne kondensatory filtrujące zasilanie w celu zapewnienie jak najlepszych warunków pracy.

Mostek będzie sterowny w trybie czterokwadrantowym z przemiennym sterowaniem wszystkich tranzystorów, sterowanie takie zapewnia z automaty dynamiczne hamowanie podczas zwalniania lub zmiany kierunku oraz upraszcza sterowanie mostkiem gdyż potrzebne są dwa sygnały PWM o przeciwnych fazach.

Obrazowo takie sterowanie wygląda następująco: przy założeniu 10 bitowej rozdzielczości sterowania, podanie wartości środkowej 512 powoduje że silnik będzie stał w miejscu i starał się utrzymać pozycję, przy zwiększaniu wartości silnik zaczyna się obracać w jednym z kierunków a przy zmniejszaniu poniżej 512 będzie obracać się w przeciwnym.

schematy.zip

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Nie testowałem ich bez filtra ale podejrzewam że działałby tylko wynik mógłby być niestabilny.

Co do radiator to kupiłem go na allegro w cenie jak dobrze pamiętam około 17 zł.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

qbas0600, jakiego rzędu prądy musisz mierzyć? Większość dużych dostawców ma fajne wyszukiwarki elementów, w których podajesz interesujące parametry i dostajesz tylko te spełniające scalaki. Takie wyszukiwarki mają np. TME, Farnell, Mouser i Digikey. Potem polecam elecena.pl 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby, nie wiem jak to się stało że nie znalazłem nigdzie tego wcześniej a teraz i w TME i u chińczyka 🙂 co do prądu to niewiadoma jest dokładnie wielkość prądu pobierana z pakietu ale na podstawie noty katalogowej powinna się mieścić w przedziale 40-50A a zamontowany czujnik będzie w :

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.