Skocz do zawartości

Polskie roboty przemysłowe


AE

Pomocna odpowiedź

U mnie w pracy rozgorzała burzliwa dyskusja nt. polskich robotów przemysłowych, których tak na dobrą (a raczej złą) sprawę nie ma. Postanowiłem trochę pogrzebać w otchłaniach internetu i w najdalszym zakątku udało mi się znaleźć ciekawy artykuł. Forum, co prawda o tematyce robotyki amatorskiej, ale myślę, że kilka osób może zainteresować. Miłej lektury!

http://www.konstrukcjeinzynierskie.pl/inne/82-zyczenie-internautow/na-zyczenie-internautow-2013/986-polskie-roboty-przemysowe227.html?showall=&limitstart=

Swoją drogą, wiedziałem, że coś tam robiliśmy w latach siedemdziesiątych, ale nie spodziewałem się, że tak to wszystko wyglądało. Od jakiegoś czasu nasuwa mi się pytanie. Dlaczego w Polsce nic się nie opłaca i wolimy sprowadzać wszystko z zagranicy? Pomimo tego, że mamy spory potencjał, odpowiednie zaplecze kadrowe i zapewne wszystko było by o wiele tańsze i nie koniecznie gorszej jakości, a nawet tej samej albo wyższej.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

W Polsce roboty przemysłowe produkuje np. firma WObit, chociaż są to tylko małe roboty SCARA.

Co do tego dlaczego w Polsce się nie produkuje się już robotów. Produkowaliśmy maszyny rolnicze, auta, komponenty elektroniczne, czy całe urządzenia. Byliśmy konkurencją dla zachodu i po upadku żelaznej kurtyny do polski wkroczył upragniony zachodni styl życia razem z "doradcami" dla nowego rządu a ci byli przychylni swoim państwom i swojemu przemysłowi a nasi politycy byli przychylni ich pieniądzom.

Sam pracuje w dużej firmie zagranicznej która wykupiła "upadające" polskie fabryki.

Jak rozmawiam z ludźmi pracującymi w tamtym okresie na stanowiskach inżynierów to widzę że wtedy motorem napędowym była ambicja by wybić się ze wschodniego myślenia i dogonić zachód.

Może trochę przesadziłem ale sądzę że coś jest na rzeczy.

PS: Mój post nie ma nic wspólnego z wyborami 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się że wiele z tych robotów jest tworzone przez Polaków w Polsce lub za granicą, ale jako produkt końcowy są sprzedawane pod zagraniczną marką. Jakby nie patrzeć taniej jest zatrudnić inżyniera w Polsce za 2k euro miesięcznie, niż niemieckiego za 8k euro, a kosztów związanych z transportem wytworzonych projektów czy oprogramowania praktycznie nie ma.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.