Skocz do zawartości

Odczyt z czujnika temperatury


akimata

Pomocna odpowiedź

Witam,

Kupiłem sobie niedawno arduino i w sumie zaczynam dopiero coś z nim robić. Posiadam również kurs w którym krok po kroku robię co raz trudniejsze ćwiczenia lecz doszedłem do momentu gdzie nie za bardzo wiem skąd pewne rzeczy się wzięły a mianowicie :

  int odczyt = analogRead(czujnikTemperatury);
 float napiecie = (odczyt/1024.0)*5.0;
 float temperatura = (napiecie - 0.5) *100;

1 linijka jest zrozumiała za to nie wiem czemu napięcie jest to odczyt podzielony przez 1024 a potem pomnożony przez 5? A temperatura to napięcie -0,5 pomnożone przez 100? Daje to nierealne liczby tzn 260 stopni. Czujnik to LM35, fakt grzeje się niesamowicie, nie da się go dotknąć podczas pracy

Z góry dzięki za pomoc jak i wyrozumialość

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsza linijka zczytuje wartość z ADC, która jest liczbą całkowitą z przedziału 0-1023 mówiącą jaki ułamek napięcia referencyjnego nasz ADC odczytał na nóżce. Domyślnie napięciem referencyjnym jest 5V, zatem 1023 oznaczać będzie 5V własnie, a niższe liczby -- proporcjonalnie. Zatem wystarczy podzielić przez 1024 i pomnożyć przez 5, żeby dostać napięcie (rozpisz sobie tą proporcję na kartce, żeby lepiej zrozumieć).

Następny wzór to już jest chyba efekt eksperymentowania albo próby wciśniecia wykresów z datasheeta (http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm35.pdf) w prosty wzór.

Sensor nie powinien się grzać -- jeśli się grzeje, to najprawdopodobniej coś zle podłączyłeś albo jest uszkodzony. Mógł też się uszkodzić wcześniej, kiedy coś zle podłączyłeś. Uważaj, bo w ten sposób możesz też spalić swoje Arduino.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za pomoc, proporcje własnie ogarnąłem, trochę poczytałem i ten czujnik ma 10mV/C . Możliwe, ze wyniki takie wychodzą bo czujnik jest uszkodzony. Grzeje się o wiele za mocno, nie da się go dotknąć wiec narzazie nic z nim nie będę robił i załatwię sobie inny.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czujnik na pewno nie powinien się grzać - nie ma sensu mierzyć temperatury termometrem, który sam się grzeje 🙂 Podłączałeś go do 5V o ile rozumiem? Czy próbowałeś podłączyć tylko LM35 do 5V, tzn. podłączyć Vs do 5V, GND do masy - czy wtedy też się grzeje? Bo jeśli tak to na pewno jest uszkodzony.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja jeszcze zapytam kolegi akimata o ten czujnik - dokładnie o jego podłączenie. Sam pokazałeś screena z DS'a tego czujnika i pisze: "BOTTOM VIEW", czyli rysunek pokazuje tak jakby obudowę TO-92 nóżkami do góry.

Zawsze możesz pokazać (zrobić zdjęcie) jak masz to fizycznie na płytce podłączone z opisem przewodów - gdzie który idzie.

Edit: Jak posiadasz multimetr, to użyj go do sprawdzenia, gdzie masz anodę i katodę.

Pozdrawiam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak wiem,że to bottom view ale to nic nie zmienia czy bym patrzył od góry czy od dołu, ważne gdzie jest ścięcie. Upewniałem się masę razy czy na pewno wszystko jest okej. Zakupie u siebie po prostu drugi czujnik, najlepiej ten sam i jeśli wtedy nie będzie działać to będziemy dalej myśleć.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak wiem,że to bottom view ale to nic nie zmienia czy bym patrzył od góry czy od dołu, ważne gdzie jest ścięcie. Upewniałem się masę razy czy na pewno wszystko jest okej. Zakupie u siebie po prostu drugi czujnik, najlepiej ten sam i jeśli wtedy nie będzie działać to będziemy dalej myśleć.

Oczywiście, że zmienia, z góry będziesz mieć dokładnie odwrotną kolejność nóżek.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.