Skocz do zawartości

Schemat Line Follower (Atmega 32)


Bazzby

Pomocna odpowiedź

Masy i niektóre zasilania lutuję na płytkach uniwersalnych srebrzanką 0.6mm.

Po rozmieszczeniu elementów na ekranie spróbuj poprowadzić masę ścieżką. Jeżeli uda się to zrobić poprawnie i bez mostków, zrób tak samo na prawdziwej PCB nieizolowanym drutem. Najpierw pokaż swoją płytkę z projektem poprowadzenia takiej masy. To najważniejsze połączenia - muszą być dobrze. Jeżeli coś się nie daje, przesuwaj elementy aż będzie Ci się podobać. Minus z akumulatora powinien przychodzić na płytkę wprost do masy mostka i stabilizatora. Dopiero stąd idzie dalej. Motyw z drutem jest fajny, bo łatwo przewidzieć jaki prąd i w którym kierunku będzie nim płynął. Raczej nie rób pętli tylko strukturę gwiazdy lub drzewa.

Link do komentarza
Share on other sites

Zastosowałem się do rady i narysowałem póki co ścieżki samej masy. Udało mi się to inaczej poukładać i zaoszczędzić sporo miejsca. Niestety odkryłem też, że zupełnie się nie nadaje do takie "planowania". 3 razy miałem ochotę wyrzucić laptopa przez okno. Nie wspominając o tym ile razy musiałem zaczynać od początku. Póki co na warsztat wziąłem część główną schematu.

Oto moje wypociny:

Bardzo niepokoi mnie kwestia dużej liczby przecięć pozostałych linii. Czy to normalne na tym etapie, czy muszę po raz kolejny radykalnie zmienić ułożenie?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli będziesz to łączył kynarem, ilość przecięć jest bez znaczenia. Znacznie ważniejsze jest to, że pewne elementy powinny być blisko siebie. Np. kondensatory blokujące zasilanie scalaków powinny... blokować zasilanie scalaków, tj. być podłączone jak najbliżej ich nóżek zasilania. Złącze programatora aż się prosi przyciągnąć pod sam procesor. Staraj się wyczuwać z czym jest dany element połączony "najsilniej" i w tę stronę go przesuwaj. Pomyśl o rezystorach montowanych pionowo. Wtedy zajmują tyle miejsca co kondensatory i nie rozpychają tak płytki. No i wszędzie jest mnóstwo pustego miejsca. Luz, rozmieszczanie elementów to bardzo ważna część projektu. Może pochłonąć spokojnie ponad połowę czasu spędzonego nad rysowaniem PCB. Moje niektóre projekty zajmują dwa-cztery tygodnie planowania położenia elementów. Po czymś takim prowadzenie ścieżek to przyjemność - dwa tygodnie i po sprawie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja osobiście używam metody ręcznego przemieszczania elementów, routowania FreeRouterem, i tak do momentu kiedy płytka wygląda sensownie. Potem ręcznie poprawiam wszystkie dziwne rozwiązania.

Płytka do bramek powstała w ten sposób w jakieś 3h (z czego 70% to oglądanie House czekając aż routing się skończy).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zastosowałem się do Waszych rad. Zmieniłem obudowy niektórych elementów na mniejsze. Kondensatory filtrujące umieściłem koło źródeł zakłóceń.

Pozmieniałem też ułożenie elementów, żeby pozbyć się pustych przestrzeni.

W schemacie z uwagi na niechęć do kłótni z prowadzącym projekt powróciłem do filtru LC na AVCC.

Oto jak to teraz wygląda. Czy takie ułożenie ma sens? W zamyśle miałem, takie rozmieszczenie elementów korzystających z napięcia prosto z akumulatorków, aby były po 1 stronie. W tym przypadku po lewej (patrząc na monitor). Połączenia do złącza od wyświetlacza lcd oraz do diod mam zamiar poprowadzić pod podstawką na atmege.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.