Skocz do zawartości

Tworzenie pomiaru czasu


Marcin628

Pomocna odpowiedź

Witam,

Proszę o wskazówki przy budowie systemu do pomiaru czasu za pomocą Arduino.

Mam dwa samochody zdalnie sterowane i tor, który zbudowałem. Chciałbym by system mierzył czas poszczególnych okrążeń dla każdego auta.

Myślałem by użyć czujnika przerwania wiązki. Gdy auta ruszają nalicza się czas i gdy mijają mętę na monitorze pokazuje się czas przebycia okrążenia. Niestety sprawa się komplikuje przy większej liczbie okrążeń. Nie będzie to wydajne w przypadku gdy auta w tym samym czasie przekroczą linię mety - czujnik odbierze to jakby jeden samochód przekroczył linię. Ponadto gdy auto zdubluje drugi samochód nie będzie poprawnego wyniku.

Jest jakaś możliwość by z wykorzystaniem tego czujniku system działał poprawnie? Jeżeli nie co mógłbym zastosować by odróżnić obydwa samochody i obliczyć im indywidualne czasy?

Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli samochody nie jadą po własnych, "prywatnych" torach gdzie mógłbyś zrobić osobne bramki dla każdego a co więcej istnieje szansa, że dwa wjadą prawie jednocześnie zasłaniając się wzajemnie, to prosty pomiar z boku, w poprzek toru odpada. Ja mam takie pomysły:

1. Pomiar z góry. Kamera patrząca na całą szerokość toru na linii startu/mety. Samochody identyfikowane po elementach dekoracyjnych karoserii lub po prostu po specjalnych znacznikach umieszczonych na dachach. Dokładny czas (gdy trzeba lepiej niż 1/25s) można estymować z interpolacji położenia na dwóch kolejnych klatkach przejazdu przez linię.

2. Pomiar z boku z detektorem mierzącym "analogowo" odległość do przeciwległego słupka mety. Jeżeli odległość jest mniejsza niż szerokość toru to znaczy, że widzimy samochód. Dwa takie czujniki umieszczone naprzeciw siebie mogą wykrywać sytuację równoległego przejazdu dwóch samochodów. Rozpoznawanie samochodów: zdjęcia z obu stron, z góry lub system transponderów RFID/NFC jak tutaj:

http://www.rclapcounter.com/page2/page2.html

3. Odpowiednio gęsta (co 10cm?) sieć czujników odległości (ultradźwięki, podczerwień) umieszczonych nad metą patrzących w dół.

Jeśli nie potrzebujesz pomiarów czasu z rozdzielczościami pojedynczych ms a wystarczy np. 200ms to być może same transpondery wystarczą. Tak jest na amatorskich maratonach rowerowych i biegowych, ale tam czasy podawane są z dokładnością 1s.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje za przedstawione propozycje, wykorzystanie kamery jak najbardziej ciekawe jednak nie wiem czy bym sprostał takiemu projektowi:)

Z wymienionych opcji zastosuję technologie RFID by przy większej liczbie aut mieć możliwość badania czasu każdego z osobna. Wydaje się niezbyt kosztowna a powinna w całości spełniać oczekiwania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.