Skocz do zawartości

Wykończenie obudowy stacji pogodowej. Zaślepienie dziur po frezowaniu.


komabra

Pomocna odpowiedź

Cześć!

Jestem praktycznie na ostatnim etapie robienia stacji pogodowej. Aktualnie wygląda ona tak:

Mam jednak problem z elegancją wykończenia 🤣 Tak bym to nazwał.

W obudowie musiałem zrobić otwór na wyświetlacz. Nie wyszło mi to idealnie, dlatego szukam pomysłu jak to zaślepić aby nie wyglądało to w ten sposób.

Na zdjęciu wygląda to obleśnie. W rzeczywistości tak nie jest. Ustawiłem po prostu jak najmocniejsze światło. W normalnych warunkach nie widać tych rys, dodatkowo kolor obudowy wyświetlacza nie rożni się tak znacznie od obudowy stacji.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli to jest stacja pogodowa, ma bezpiecznik, zasilacz (230VAC?), otwory wentylacyjne i będzie wystawiana na zewnątrz, to już samo w sobie jest niebezpieczne. Poza tym czujniki wewnętrzne nigdy nie pokażą rzeczywistych temperatury i wilgotności, bo cala masa elektroniki w środku będzie je grzać. Jeśli jest to tylko odbiornik sygnałów radiowych (lub kablowych) z oddalonych czujników stojący w pokoju, to OK.

Otwór na wyświetlacz powinieneś zrobić dużo mniejszy - by widoczne było tylko pole odczytowe, czyli samo szkło LCD. Te obudowy są tanie. Może kup drugą i przemyśl to raz jeszcze?

BTW: Moja żona ma alergię na tego typu plastikowe, czarne lub "komputerowo szare" pudełka. Już od dawna wiem, że żaden z moich pomysłów nie może w czymś takim się znaleźć aby dostąpić zaszczytu postawienia na półce w mieszkaniu. Drewno, sklejka, lakier, nieduże wymiary, proste (ale ciekawe) formy, żadnych wystających przełączników itd. Nie ma to jak wyzwania - naprawdę ciągną technologię do przodu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wg. mnie nalep na to cienką plexi, a na plexi okleinę, np szczotkowane aluminium w okleinie wytnij okienko na wyświetlacz LCD.

Albo na to co masz okleinę z wyciętym okienkiem na wyświetlacz a na to w całości plexi.

Link do komentarza
Share on other sites

Jest to mój projekt inżynierski. W domyśle jest to stacja domowa, aczkolwiek dodałem wyprowadzenia zewnętrzny czujnik deszczu i wiatru. Bardziej miało to pokazywać to, że umiem to zrobić niż to jak dokładnie działają czujniki.

Również wolę drewniane wykończenia, aczkolwiek brak czasu, dolarów etc zmusiły mnie do kupna na szybko plastiku.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ok, w każdym razie zadbaj o poprawne rozmieszczenie elementów a w szczególności czujników wewnątrz obudowy. Jeśli zasilacz lub LCD będą grzały - choćby przez konwekcję - czujniki stacji i te zamiast 21°C będą pokazywały 25, to się nie wytłumaczysz. Ludzie może nie wiedzą jak działa procesor, ale doskonale wiedzą kiedy w pokoju jest ciepło lub zimno. Powodzenia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Bardziej miało to pokazywać to, że umiem to zrobić niż to jak dokładnie działają czujniki.

..ale to jak to zrobiłeś pokazało własnie że nie umiesz tego zrobić, umiejscowiłeś czujniki w miejscu w którym zakłócone są pomiary więc jak może być mowa o jakiejkolwiek poprawności. To nie stacja pogodowa ale system monitorujący mikroklimat tego pudełeczka 🙂

Co do kwestii kosmetycznej, również nakleiłbym na front plexi i okienko wyciął w okleinie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

"..umiejscowiłeś czujniki w miejscu w którym zakłócone są pomiary.."

Dlaczego tak piszesz? Nie możesz tego wiedzieć.

Skrzyneczka jest czarna więc już najmniejsze promienie słoneczne czyni ją piecykiem dla tego co wewnątrz. Przy tej kubaturze myślę że nawet sama pracująca attmega przekłamie pomiary o te 2-3 stopnie. Jeśli się mylę oczywiście niech ktoś z większym doświadczeniem skoryguje, by błędne info nie krążyły po forum 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

mosi2 ->

W domyśle jest to stacja domowa, aczkolwiek dodałem wyprowadzenia zewnętrzny czujnik deszczu i wiatru
Więc chyba jednak czujniki są w skrzynce, a te zewnętrzne to opcja tylko do deszczu i wiatru.

Ale nie znamy budowy wewnętrznej, nie mamy pewności, że "jest źle".

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze czytam pierwszy post, ale Kolega pytał o zamaskowanie niechlujnie wyciętego otworu wyświetlacza 😋

Najprostszą odpowiedzią jest: kupić nową obudowę i "przyłożyć się" do dokładnego wycięcia tegoż, jak i innych otworów 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.