Skocz do zawartości

Wizerunek robotyki w polskich mediach.


Treker

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich użytkowników,
nie ukrywam, że temat ten zakładam, gdyż jestem,,,, hmmm jak to nazwać - no niech będzie "zbulwersowany", tym jak robotyka jest przedstawiana przed media.

Dziś w dwóch serwisach informacyjnych zobaczyłem materiał o super 15 latkach z Gdańska, którzy zbudowali świetnego robota który w przyszłości będzie robił coś tam w kosmosie(już nawet mi się nie chce tego słuchać drugi raz). Jakie było moje zdziwienie gdy zobaczyłem, że jest to nędzny linefollower wykonany z lego 👹. No dobra zaraz ktoś powie, że z lego też trzeba zbudować, a na pewno siła robota tkwi w oprogramowaniu. Moim skromny zdaniem tak nie jest na filmie to "coś" jeździ jak kompletna niezdara zakręt bierze na 3 razy bo nie obsługuje dobrze czujników. Aha no i oczywiście w TV podkreślali jakie są tam czujniki, wyobraźcie sobie, że prócz czujników linii jest tam super dokładny czujnik ultradźwiękowy Niesamowite nieprawdaż?

Przepraszam, za ton mojej wypowiedzi, ale krew mnie zalewa jak widzę, że o dzieciakach budujących z lego w mediach jest pełno, ale nie ma słowa o ludziach, którzy budują o wiele lepsze konstrukcje sami od zera. Na naszym forum naliczyłbym z sporo osób którzy są w wieku ~15lat, a zarobili by to bez problemu.

Ale może ja się mylę zobaczcie materiał z telexpresu:

http://www.tvp.info/teleexpress/wideo/18042009-1700

6minuta i 50sec.

Pozdrawiam i proszę o Wasze opinie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jasne, czemu nie. Będą szukać marsjan z latarkami. I doczepimy im komórki, żeby robiły zdjęcia.

Tak na serio, ta sprawa wygląda trochę inaczej. Telewizja, jak zwykle skraca, miesza i mąci 😖 . Te wszystkie zawody z budowaniem robotów lego( wiem, bo byłem na jednych) Są bardzo podobne, i praktycznie na wszystkich jest jazda po linii. Jednocześnie ograniczają liczbe el. elektronicznych do jednego zestawu (jeden czujnik koloru) z wyjątkiem mikrofonu, którego w ogóle nie można mieć. 🙄

A telewizja prosząc o wywiad i materiał ma na myśli tylko i wyłącznie, żeby robot jechał. Nawet, jeśli program jest do labiryntu, a ma jechać po linii 😐 .

To jak robot koślawo jechał, jest spowodowane jednym czujnikiem i beznadziejnym programem przystosowanym tylko i wyłącznie do skrętów w lewo. 😕

Podsumowując nie ma co zrażać się do tych zawodów, a to co mówią w TV to tylko przekoloryzowane fakty przez łowców sensacji.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Też widziałem ten artykuł i razem z bratem przez 20 minut "darliśmy ryje" z brechu 🙂)

Panowie podejdźcie do sprawy z drugiej strony (humorystycznej). Niech se ludzie żyją w niewiedzy, co z resztą nie jest jedyną dziedziną którą TV pokazuje, ale sama dokładnie nie wie o czym mówi... Na tym przykładzie doskonale widać jak kompetentne są dane serwisy informacyjne.

Poza tym więcej osób dużo młodszych buduje znacznie lepsze konstrukcje, składa silniki w motorynkach, przerabia swoje zabawki wykorzystując RC z supermarketu itp. Według mnie to bardziej jest potrzebne do wyprawy w kosmos... niż umiejętność złożenia lego z instrukcji. Bo to potrafią małpy robić, a nawet więcej...

Link do komentarza
Share on other sites

Jak każdy inny lego. Mówię Wam, te konkursy naprawdę nie mają większego poziomu od FTL i wszystkie roboty wyglądają podobnie. Ultradźwiękowy z przodu, koloru w dół, przycisk gdzieś tam (to wszystkie czujniki 😕 ), dwa koła napędzane dwoma silnikami. I TO "leci" w kosmos obsługiwać ludzi w kosmicznym hotelu 😃 . Wróćmy do rzeczywistości.

Te konkursy są nawet nie najgorsze, tyle że ograniczają konstruktorów. Nie wymagana jest znajomość elektroniki, programowanie(np. ten program na filmiku) odbywa się z pomocą bloczków. A z LEGO 5-cio latki budują.

I tak przedstawiana jest robotyka w PL.

Link do komentarza
Share on other sites

I tak przedstawiana jest robotyka w PL.

Nieeee, jeszcze tak źle z nami nie jest 😋

Chodzi o to, że z lego każdy budować może, a NXT lego ma monopol na konkusy(ma kasę na reklamę) i dlatego jak ktoś w tv ma zrobić coś o "robotach" kojażą mu się legosy bo gdzieś tam reklamę widział(popup w necia albo TV). No i dupa....

Dlatego trza ich doedukować, ale jak? Bo mnie nie stać na reklamy zawodów w TV 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Tak co do poziomu konkursów, to podam stronę tego, na którym byłem ja( I po robocie, jakby ktoś był ciekawy).

Radzę spojrzeć na wyniki. Większość robotów nie kończyła plansz, szczególnie drugiej.

Problemem prawdopodobnie było zbyt świecące podłoże, przez co robot nie mógł odróżnić szarego pola od białych linii i wariował - gdyby nie to miałbym gdzieś 7 miejsce 😕 .

Link do komentarza
Share on other sites

Fajny mają serwer. Co chwile jest niedostępny film z powodu zbyt dużej liczby jednoczesnych połączeń.

Co do tych lego to właśnie tak jest, jak pierwszy raz prezentowali lego mindstorms to wszędzie trąbiło o 'inteligentnych klockach lego'

Link do komentarza
Share on other sites

A wiec tak, może zacznę od początku:P

jest to ogólnopolski konkurs robotyki z siedmioletnią tradycją ZnekBOT [ http://www.roboticsinventions.com/znekbot/ ], brałem udział w tym turnieju 3 razy, również w tym roku. To, że robot jest przystosowany tylko do zakrętów w lewo wymusza zadanie i wyłącznie jeden czujnik- rozdwojenia linii. Gdyby nie to, że organizatorzy wymuszają lego, dla zapewnienia równej rywalizacji naprawdę byłoby fajnie... zapewniam wszystkich, że składanie robotów z lego naprawdę nie jest takie fajne, nie można sobie złożyć robota jak się chce, ma się do dyspozycji jedynie elementy z jednego zestawu i tu się właśnie zaczynają schody- elementy dużych rozmiarów, cegła też jest dość duża i z bateriami dość ciężka. Gdyby była możliwość startowania z własnymi konstrukcjami byłoby o niebo łatwiej, ale niestety:/ Nasuwa wam się zapewne pytanie-wiec dlaczego wyłącznie lego? Ponieważ turniej jest rodzajem eliminacji do ogólnoświatowego, prestiżowego turnieju organizowanego przy współpracy z NASA- BotBall [ http://www.botball.org ] gdzie również startuje się na gotowych zestawach, tyle, że przygotowanych przez organizatorów- podwozie to ogołocona Rumba, a sterownik to przerobiony GameBoy, ponadto do jednego zadania nie wystarczy jeden robot- najczęściej jedno zadanie wykonują dwa przystosowane do różnych zadań. Co do samych gimnazjalistów, naprawdę mam do nich pewnego rodzaju respekt, bo położyli 13 innych drużyn, w tym mnie i wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a rzecz naprawdę nie jest tak prosta jak się wydaje gdy używa się lego. Co do samego wizerunku kreowanego przez media, to tak jest odkąd pamiętam, czyli od jakiś trzech lat, ale co poradzić gdy redaktor/ka nie zielonego pojęcia o czym robi reportaż...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.