Skocz do zawartości

Wartości zasilania Stm 32f407vg Discovery


jawa000011

Pomocna odpowiedź

Zwykle na pinie 5V dostajesz 5V. Wydajność (jeżeli jest to wyjście) jest zależna od wydajności źródła z którego to 5V pochodzi.

Czy mógłbyś zadać swoje pytanie ponownie, ale tym razem po polsku?

Link do komentarza
Share on other sites

Źródło zasilania oczywiście port usb, chodzi o to czy da radę uruchomic na nim klawiature ps/2, która potrzebuje około 275mA bo czytałem gdzieś, że ten Pin daje tylko 25mA.

Jeszcze jedno pytanie przy okazji, posiadam konwenter USB/RS232 i mam tam piny 5V, 3.3V GND, czy moge tam podłączyć bezpośrednio VCC (5V) i GND do mojej klawiatury a linie sygnałowe do mikrokontrolera?

Link do komentarza
Share on other sites

Port USB może maksymalnie dostarczyć 500mA, ale sprawa nie jest tak prosta. To zaawansowany interfejs i każde urządzenie do niego podłączone musi zeznać ile prądu potrzebuje do normalnej pracy. Odczyt tego i i wielu innych parametrów odbywa się podczas wstępnej fazy podłączania (tzw. enumeracji). Host czyli komputer zobowiązany jest do dostarczenia jedynie 100mA wystarczających do wystartowania urządzenia. Wszystko co powyżej 100mA jest opcjonalne a urządzenie nie może przejść do wyższych stanów zasilania dopóki nie uzyska zgody od Hosta. Jeżeli to coś, co podłączasz do USB ma w swoim deskryptorze wpisane "100mA" to nie powinno brać więcej. Nie wiedzę powodu z jakiego np. konwerter USB miałby brać więcej więc dopóki nie zmienisz jego wewnętrznej pamięci i zacznie on żadać więcej prądu,nie masz prawa podłączyć tam klawiatury biorącej 250mA. Tyle mówi teoria.

W praktyce wszystko zależy od Hosta. Duże komputery (desktop) mają potężne zasilacze i jest im równo czy bierzesz z USB 100, 200 czy 500mA. Tam możesz poszaleć (choć nie jest to regułą) i brać tyle ile potrzebujesz bez wcześniejszego dogadywania się z Hostem USB. Notebooki, które z natury rzeczy muszą dbać o siebie, swój akumulator i cały system zasilania o wiele bardziej, są też o wiele bardziej restrykcyjne. Jeżeli nie dogadasz się z Hostem i ten nie zezwoli na ciagniecie więcej niż np. 100mA, próba wzięcia więcej prądu spowoduje odłączenie zasilania na tym gniazdku USB i komunikat "Zwarcie na porcie USB nr...".

Jeżeli Twoim urządzeniem jest płytka STM32 to zmień deskryptor USB tak, by miała atrybut "Bus powered" i żądała 500mA. Wtedy, po enumeracji (i dopiero wtedy- będzie potrzebny klucz na zasilaniu) możesz odpalić prądożerną klawiaturę PS2.

W sprawie konwertera USB/RS232 skorzystaj z dokumentacji producenta. Skąd mamy wiedzieć co akurat masz w ręku i jak to działa?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Poczytałem troche o tym konwenterze jest to Konwerter USB - RS232 TTL układ PL2303HX, pobralem odpowiednie oprogramowanie ze strony producenta do zarzadzania pamiecia eeprom lecz nie wykrywa mi mojego sprzetu, było by pięknie bo jest tam opcja heavy load 500mA, co do stm to ciezko wgl znalezc jakis program do zarzadzania pamiecia eeprom i ustwieniem bus powered.

Link do komentarza
Share on other sites

A co właściwie chcesz zrobić? Mógłbyś w kilku zdaniach opisać co jest celem Twojej pracy? Bo jakoś nie kumam połączenia Discovery, konwertera USB/RS232 i klawiatury PS/2 w jedną całość. czy ma to być konwerter z PS/2 na USB? Wtedy konwerter USB/RSR232 nie jest potrzebny. A może Twoje Discovery nie ma USB?

Jeżeli masz pisać kod na STM32, to ten kod będzie przeprowadzał enumerację i to w nim (czyli we własnym programie) masz ustawić prawidłowe atrybuty USB. Szukasz programu do zarządzania Twoim programem???

Link do komentarza
Share on other sites

Musze odczytywac znaki z klawiatury ps/2 przez stm i wysyłac je na terminal ale to juz swoja droga, teraz najwazniejsze zeby to podlaczyc oraz zeby klawiatura dostawała tyle pradu ile potrzebuje. Niestety nie mam takich zasilaczy a wracajac do tego konwentera idzie jeszcze w jakis sposób zrobic zeby uzyskac na nim wiecej niz 100mA?

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707, to co piszesz jest oczywiście prawdą, ale jest już trochę nieaktualne. Tak było w czasach USB 2.0. Teraz jest trochę inaczej - po pierwsze jest USB3.0, ale nawet USB 2.0 zostało trochę zmienione. Pojawił się standard USB BC 1.2 i dzięki niemu można ładować telefony z USB 2.0, otrzymując nawet 2A prądu i to bez potrzeby używania skomplikowanego protokołu negocjacji.

[ Dodano: 19-02-2016, 17:29 ]

http://kinetis.pl/sites/default/files/BC1.2_FINAL.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

A czytałeś kiedyś tę specyfikację? Próbowałeś ja implementować w urządzeniu?

Żadne urządzenie podłączane do gniazdka USB nie może łamać wcześniejszego standardu. Żadnego, również 2.0 i starszych. A to oznacza mały prąd startowy chyba, że sprzętowo wykryje obecność na drugim końcu Hosta typu DCP (Dedicated Charging Port), CDP (Charging Downstream Port) lub zwykłej ładowarki (ACA). Podkreślam sprzętowo - to znaczy, że "skomplikowane" protokoły zostały zamienione na bloczki hardware'u po jednej i drugiej stronie kabelka: komparatory, źródełka prądowe, obciążenia itd. Mam tu tłumaczyć koledze jak to zrobić "na piechotę"?

Bez takiego - zgodnego z nowymi standardami transceivera USB - biedne Discovery nie ma szans ani możliwości ściągnąć więcej prądu. Z resztą klawiatura PS/2 nie jest jakimś gigantem i mieści się w specyfikacji 500mA więc po co sięgać wyżej? A pogrzebanie w deskryptorach jakimi Discovery przedstawia się na USB chyba nie jest jakąś wielką sprawą?

Zawsze można - co sugerowałem - podłączyć się do dużego kompa i wziąć potrzebne 250mA bez pytania. Zwykle działa, więc jeśli praca nie będzie restrykcyjnie oceniana (bo to chyba jednak szkoła), to przejdzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Marku, miałem z tym do czynienia i specyfikację czytałem - co prawda jakiś czas temu, więc nie pamiętam już wszystkiego. W każdym razie standard został zmieniony, więc urządzenie nie łamie go, ale implementuje nowszą wersję. Niestety w rzeczywistości większość urządzeń nie jest w pełni zgodna ze standardem, więc jego złamanie wcale nie jest ani tragiczne w skutkach, ani niespotykane.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.