Skocz do zawartości

Widzenie w podczerwieni


thelaguna

Pomocna odpowiedź

Na youtubie itp itd są filmiki, z domowej roboty noktowizorami, niby wystarczy do kamery przymocować filtr IR

Mam snajperkę asg.

tak się zastanawiam, co by było gdybym kupił filtr IR jak do aparatu,

przymocował go do lunety, obok przymocowałbym latarkę diodową,

z tym że zwykłe LEDy zastąpiłbym LEDami IR.

czy widziałbym przez tę lunetę cokolwiek?

czy po włączeniu tej latarki widziałbym cokolwiek lepiej?

czy podczerwone LEDy mogą być widoczne? np te z pilota od TV widoczne nie są, ale gość na youtubie miał takie dające fioletowe widmo :/ a tego ja nie chcę.

chętnie sam bym to sprawdził, z tym że nie chcę tak hop siup wydawać kasy na filtr jeśli miałby nie działać..

Link do komentarza
Share on other sites

To poprostu działa jak zwykłe LED tylko że człowiek nie widzi światła zaś kamera widzi. Weź kup diodke albo wyciągnij z pilota i podłącz diodke podczerwoną pod napięcie i włącz kamerke w komórce, jak widać światło to znaczy że działa. Dlatego też widziałeś fioletowe widmo - bo kamera może to zarejestrować.

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, wprowadzanie w błąd to też główne zadanie speciala11. Oko ludzkie to nie kamera, oko nie widzi podczerwieni, matryca kamery tak, pod warunkiem, że kamera nie posiada filtra ir. Jak sama nazwa mówi filtr jest po to aby coś odjąć, w tym przypadku pasmo podczerwieni, aby nie docierało do matrycy. Wiele aparatów, czy kamerek nawet internetowych ma dodany filtr ir, więc nie w każdym tego typu sprzęcie można podejrzeć podczerwień chociażby z pilota.

Inna sprawą jest to, że chyba wiem o co ci chodzi. Można kupić coś co przypomina kartkę papieru z takim okienkiem z jakiegoś pomarańczowego przeźroczystego tworzywa. Jest ono pokryte jakimś luminoforem, który świeci światłem widzialnym pod wpływem padającego promieniowania podczerwonego, coś jak świetlówka, w której luminofor świeci pod wpływem UV. Gdybyś z tego okienka wyciął okrąg i zamontował w lunecie to prawdopodobnie (choć nie wiem jak dobrze i dokładnie) widziałbyś podczerwień odbitą od przedmiotów. Z tego co pamiętam była to dość droga "zabawka". Jak znajdę to podeślę ci linka.

EDIT:

Już wiem gdzie to widziałem, w drukowanym katalogu firmy ELFA, ale jakoś teraz na ich stronie nie mogę tego znaleźć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ten filtr fotograficzny akurat blokuje wszystko oprócz IR.

Sabre, wiesz jak takie coś może się nazywać? wiedziałbym konkretnie czego szukać.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie pamiętam niestety, to było ładnych parę lat temu. Nie mam teraz dostępu do katalogu ELFY, a na ich stronie jest dużo mniejszy asortyment.

Może ktoś ma katalog i mógłby przejrzeć część z elementami opto.

Link do komentarza
Share on other sites

sam filtr fotograficzny jest droższy od kamery b/w widzącej w IR, dopatrzyłem taką na alledrogo za 40zł

Przetwornik: 1/3” CMOS

Standard: PAL

Liczba pikseli: PAL: 628(H)x582(V),
Rozdzielczość: 300 linii

Czułość: 0,2 lux, F 1.8

Wyjście video: 1V p-p, 75Ω

Obiektyw: 8 mm

Mocowanie obiektywu: C/CS

Temperatura pracy: -10˚C ~ +50˚C

Zasilanie: 12V/DC (SA)

Pobór mocy: 150mA

tylko musiałbym biegać z akumulatorem na plecach.

są też takie bajery jak kamerki płytkowe ccd, internetowe i masa innych. Byłbym skłonny przerzucić się na kamerkę, ale tutaj mam następny problem, jak uzyskać bezpośredni podgląd? :\

Da się to jakoś zrobić, czy jedynym wyjściem jest szukanie kamery z wyświetlaczem?

[edit]

http://www.q-s.pl/prod2/EYEVIEW_MT-36.html oto prawie idealne rozwiązanie... gdyby nie cena...

http://www.roithner-laser.com/IR-Cards.htm

Sabre, chodzi Ci o coś takiego? mi to wygląda na zwykły wskaźnik, taki jak chemiczny, można dzięki temu zobaczyć że światło jest, ale samego światła już nie

znalazłem też monitory samochodowe, zestaw do cofania z kamerą da się dorwać za mniej niż 300zł... brzmi to już bardziej realnie ^^'

[kolejny edit 😃]

http://www.allegro.pl/item620444626_kamera_samsung_minidv_vp_d351_dziala_ok_ale.html#gallery

kamera bez lcd ale ze sprawnym mniejszym wizjerem, pracująca w nocy, uciąć dokleić przerobić, żeby dopasować do lunety, do tego latarka LED na IRach i nikt mi w nocy nie podskoczy xD

Link do komentarza
Share on other sites

Nie pamiętam niestety, to było ładnych parę lat temu. Nie mam teraz dostępu do katalogu ELFY, a na ich stronie jest dużo mniejszy asortyment.

Może ktoś ma katalog i mógłby przejrzeć część z elementami opto.

Ja bym sięjeszcze zastanowił nad zwykłymi kamerkami USB (nie powinny pobieraćdużo prądu, zasilanie 5V, obsługa teżnie powinna byćsuper trudna) oraz aparatami z komórek (to już troche bardziej skomplikowane).

Link do komentarza
Share on other sites

o to właśnie mi chodziło, jeśli ten film to nie fake, da się zobaczyć IR na własne oczy, co do zasięgu to już kwestia oświetlenia, przerobiona latarka na LEDach IR powinna wystarczyć.

teraz muszę znaleźć kogoś w filtrem fotograficznym IR pass kto sobie poświeci pilotem od tv po oczach 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Mihau, te okulary które podałeś to fake, gołym okiem nie da się widzieć w ciemnościach. Albo na pewno nie w tym wypadku. Zwróć uwagę na komentarze pod filmem.

Special11, przeglądnąłem te i inne filmiki, jest tego masa, wszystko jest bazowane na kamerach, niestety nie ma nic na "gołe oko"

Link do komentarza
Share on other sites

To chyba nic się nie da zrobić. w noktowizorach są skomplikowane układy wzmacniania itp, a jeśli chcesz to wykorzystać w ASG, to chyba nie ma innego wyjścia jak zaopatrzyć się w dobry sprzęt.

Te IR card raczej nie spełniłyby założeń, prawdopodobnie byłyby za mało czułe. w końcu nawet przy 100%sprawności zamiany IR w światło widzialne nie dałoby się tego dostrzec.

Gdyby było to możliwe na youtube na pewno byłby filmik.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.