Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #5 - czujniki analogowe


Pomocna odpowiedź

Dnia 2.02.2023 o 18:08, Geralt napisał:

Cześć, jeśli chodzi o układ z termistorem to początkowo dioda cały czas świeciła (nie była wrażliwa na kręcenie potencjetrem 5kΩ). Dopiero gdy zmieniłem rezystor R3 ze schematu z 56kΩ na 10kΩ to układ zaczął działać poprawnie.

IMG_20230202_175904.jpg

IMG_20230202_175937.jpg

Miałem dokładnie ten sam problem i to samo rozwiązanie pomogło. Zmieńcie to w kursie bo wprowadza w błąd i niepotrzebną irytację.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 6.02.2017 o 22:11, Treker napisał:

Rafi212, tak jak było mówione na początku kursu (Kurs elektroniki II – #2 – komparatory napięcia), komparatory charakteryzuje również zakres bezpiecznych napięć wejściowych. Dodatkowe rezystory zapobiegają sytuacji, w której wejście komparatora zostałoby zwarte z szynami zasilania (gnd/vcc). Gwarantują one, że "po każdej stronie" dzielnika będzie zawsze minimum 10kΩ.

Zauważyłem, że na schemacie i w liście części układu R1 i R2 mają po 1k, a nie jak w lekcji o komparatorach 10k. Czy to zamierzona zmiana?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Asd witam na forum 🙂 Jeśli podczas budowy układów napotykasz problemy to zachęcam do tego, aby od razu pytać w komentarzach lub sprawdzać, czy nie ma tam podpowiedzi. 

Dnia 13.10.2023 o 23:28, Asd napisał:

do dziś niepoprawione

Czasami zdarzają się takie sytuacje, że coś w kursie nie jest zaktualizowane - taki proces zajmuje stosunkowo dużo czasu (bo to nie jest tylko zmiana na blogu), a czasami po prostu o czymś mogę zapomnieć. Każdemu może się zdarzyć 🙂 

Dnia 13.10.2023 o 23:28, Asd napisał:

widać administratorzy mają w nosie czas innych osób

Gwarantuję, że tak nie jest i zachęcam do lektury polityki przyjaznego forum, z której dowiesz się w jaki sposób warto zadawać pytania i udzielać się na forum, aby służyło to całej społeczności. Miłego dnia!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mam dziwny problem podczas wykonywania ćwiczenia z termistorem  układ nie działał (na wyjściu nieodwracającym było za małe napięcie )

po wymianie rezystora z 56k na 10k problem ustał . Dlaczego mógł pojawić się u mnie taki problem?Czy wymiana rezystora jest bezpieczna dla układu?Już wcześniej miałem małe problemy z podłączeniem komparatora ale wtedy rozebrałem układ złożyłem ponownie (kilka razy) i zaczął działać.

Edytowano przez Osk1
Link do komentarza
Share on other sites

@witgrod witam na forum 🙂 Po prostu wszystkie eksperymenty z tego kursu zasilane są z innego źródła zasilania, które daje 6 V. Jeśli przebudowałeś układ i wykorzystujesz inne komponenty, a układ nie działa poprawnie to opisz swój problem w osobnym temacie. Postaramy się pomóc 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

W przykładzie z fotorezystorem, w opcji gdzie zasłonięcie czujnika powoduje zgaśnięcie diody LED, zauważyłem, że nawet gdy przysłaniam czujnik bardzo powoli to i tak dioda gaśnie "od razu". Natomiast w opcji gdzie zasłonięcie czujnika powoduje zapalenie diody, zauważyłem, że gdy przysłaniam czujnik bardzo powoli to dioda też zapala się bardzo powoli (tzn. intensywność świecenia wzrasta wraz z większym zasłonięciem czujki) - nie ma tam takiego progu po jakim dioda zapaliła by się całkowicie od razu (jakby nie było histerezy). Dlaczego tak jest i jak można to zrealizować, aby dioda zapaliła się od razu z "maksymalną mocą"?

Link do komentarza
Share on other sites

19 godzin temu, Lucasyno napisał:

Natomiast w opcji gdzie zasłonięcie czujnika powoduje zapalenie diody

@Lucasyno a w jaki konkretnie sposób zrealizowałeś taką wersję układu?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Wersję układu gdzie zasłonięcie czujnika powoduje zapalenie diody zrealizowałem zamieniając R3 z fotorezystorem.

Edytowano przez Lucasyno
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.