Skocz do zawartości

Arduino + CNC shield 2 silniki na jedną oś


reikalk

Pomocna odpowiedź

Witam,

Prośba o pomoc dla nowicjusza. Potrzebuję informację dotyczącą podłączenia dwóch silników krokowych znajdujących się na tej samej osi plotera termicznego.

Czy podłączyć obydwa silniki do tego samego sterownika? Sterownik to A4988 max 2A, a silniki mają po 1.5A każdy więc chyba nie da rady...

Czy może użyć dwóch sterowników, ale czy da się wtedy tak ustawić żeby obydwa kontrolowały tą samą oś (zakładam, że trzeba by je podłączyć pod te same wyjścia na arduino). Jeżeli tak to jakie byłoby rozwiązanie dla 3 osiowego plotera i każdy po dwa silniki... Na płytce jest miejsce tylko dla 4 sterowników.

Z góry dziękuję za pomoc.

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Użycie dwóch osobnych sterowników zawsze niesie niebezpieczeństwo ich rozsynchronizowania. Wystarczy, że na skutek zakłóceń lub choćby bezpośrednio po włączeniu zasilania jeden z nich dostanie nadmiarowy (lub zgubi) choćby jeden impuls STEP. Od tej chwili silniki będą ze sobą "walczyły", bo każdy będzie chciał być w innym położeniu niż sąsiad. A najgorsze że procesor nic o tym nie będzie wiedział. Wypadkowy moment napędowy spadnie i cała zaleta dwóch silników do kosza.

Moim zdaniem montaż dwóch silników krokowych na jednym wale już sam z siebie jest problematyczny - trzeba dobrze podłączyć wały tak, by idealnie pasowały do siebie położeniem spoczynkowym w tej samej fazie a obudowy/stojany nie były przekoszone kątowo względem siebie. To pierwsze wymaga elektrycznego podłączenia obu silników w identyczny sposób do tego samego drivera, włączenia go i mocowania mechanicznego dopiero tak wzbudzonych prądem silników. Przesunięcie choćby o krok lub jego spory ułamek dyskwalifikuje całość.

Naprawdę robi się takie rzeczy? Użycie jednego mocniejszego silnika wydaje się tutaj oczywiste.

Link do komentarza
Share on other sites

Użycie jednego mocniejszego silnika wydaje się tutaj oczywiste.

Mam wrażenie że źle zrozumiałeś ideę. Nie chodzi o jeden wał tylko o 2 silniki z osobnymi wałami które są po dwóch stronach obciążenia. Zobacz sobie Prusę i3 i jej oś pionową.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

OK, rzeczywiście myślałem o dwóch silnikach pracujących na jeden wał. Kluczowym tu było (nie)zrozumienie słowa "oś" 🙂

Coś takiego jak w tej drukarce oczywiście znacznie odpuszcza wymagania na "współkrokowość" obu napędów ale wcale nie wiem, czy jest lepsze ideowo. Na pewno silniki powinny pracować ze wspólnego sterownika, bo odpada problem przekaszania głowicy w przypadku gubienia kroków jednej ze stron. Osobiście wolałbym to (czyli błąd wysokości detalu) niż nieplanarne położenie dyszy. Czy rozwiązanie z jednym silnikiem/oś i napinanym paskiem zębatym przenoszącym napęd na dwie śruby jest zbyt drogie czy też nie robi się tego (?) z jakiegoś innego powodu?

Link do komentarza
Share on other sites

Standardowym rozwiązaniem jest połączenie silników szeregowo i (ponieważ działają krótko) duży prąd. Nie używa się paska bo to dużo dodatkowej mechaniki, chociaż widziałem takie rozwiązanie na modyfikacji do drukarki TEVO Tarantula kiedyś.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.