Skocz do zawartości
Juhas

Przerzutnik astabilny z trzema diodami.

Pomocna odpowiedź

Cześć, temat nie jest dość oczywisty, więc spróbuję przedstawić o co mi chodzi.

Próbuję zrobić coś w rodzaju przerzutnika astabilnego. Załóżmy, że w klasycznym mamy po jednym ledzie (A i B) na kolektorze tranzystora w taki sposób, że się ładnie świecą naprzemiennie.

Ja bym do tego chciał dorobić trzecią diodę ©. Całość miałaby być sterowana przełącznikiem dwustanowym. W jednym położeniu naprzemiennie świeciłyby się diody A i B, a w drugim A i C. Próbowałem coś takiego osiągnąć, ale bez skutku. Czy da się zrobić taki układ na trzech tranzystorach? Jeśli tak to możecie podrzucić jakieś wskazówki?

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Pokaż co już osiągnąłeś i do jakich wniosków doszedłeś. Wtedy pomyślimy co nie działa.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Może wystarczy mechaniczny przełącznik włączający w obwód diodę B w jednym położeniu i w drugim diodę C.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

grg0 - zgadza się, to by wystarczyło, ale nie o to mi chodzi (nie uwzględniłem tego w temacie). Próbowałem stworzyć układ jak poniżej:

Widzimy dwa przełączniki. Po lewej stronie jest wyłącznik całego układu, na górze przełącznik, o który mi chodzi. I teraz tak. Jeśli jest z lewej strony, to ma się świecić naprzemiennie lewa dioda i środkowa. Jeśli z prawej, to prawa i środkowa. Najprościej oczywiście byłoby ten przełącznik umieścić w kolektorze środkowego tranzystora - wtedy uruchamiałby albo lewy, albo prawy. Ale mi chodzi o to, żeby ten przełącznik był akurat w tym miejscu. Oczywiście mój układ nie ma prawa zadziałać, po przy lewej pozycji przełącznika, tylko lewy tranzystor jest podłączony do prądu. Natomiast jest zatkany, ponieważ reszta układu, która ma go nasycać nie jest podłączona do prądu. I to jest mój główny problem. Nie wiem, jak to obejść. I nie wiem, czy w ogóle jest to wykonalne w taki sposób z użyciem trzech tranzystorów.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Żebyśmy się dobrze zrozumieli: czy Twoim głównym warunkiem jest to, że przełącznik diodek znajduje się w plusie zasilania i dostarcza je (to zasilanie) za pomocą dwóch kabli do układu, który stoi na trzecim przewodzie - masie? Pytam bo za chwilę może się okazać, że są jeszcze jakieś inne ograniczenia lub że akurat to wcale nie jest takie ważne.

Skąd taki wymóg? Robisz to dla sportu czy masz jakieś rzeczywiste powody? I dlaczego akurat trzy tranzystory a nie np. pięć albo tysiąc?

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

To może jeszcze inaczej. Tak naprawdę to ten przełącznik ma być 3 pozycyjny. Środkowa pozycja ma odciąć zasilanie od układu. Jeślibym przełącznik umieścił między kolektorem a bazami, problem byłby taki, że jedna diodka by i tak cały czas świeciła.

Stąd też moje pytanie - czy da się w taki sposób zbudować taki układ. A czemu 3 tranzystory, a nie 5? Może być 5 😉 Chodzi mi o to, żeby były 3 diodki. Intuicja podpowiada, że 3 diodki, to 3 tranzystory.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Ja bym to zrobił tak:

Konfigurację 555 w trybie astabilnym znajdziesz wszędzie - nie było sensu rysować. Jego zasilanie bierzesz z sumy dwóch linii zasilania.

Wyjście OUT jest dwustanowe. Jeżeli będzie w stanie wysokim - świeci tylko dolna diodka D5. Jeżeli w stanie niskim - D5 nie świeci a zapala się jedna z LEDów D3 lub D4 w zależności od tego na którą linię podałeś przełącznikiem zasilanie.

Chyba o wiele mniej rzeźby i drutów niż w wersji z tranzystorów dyskretnych.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Faktycznie! Próbowałem zrobić coś z timerem, ale nie wpadłem na tak oczywiste rozwiązanie 🙂 Dzięki 🙂

A możesz mi tylko wyjaśnić po co tam są te diody prostownicze? Tzn. domyślam się, że prąd może tam płynąć w odwrotnym kierunku, ale dlaczego?

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Gdyby nie było diod to obie linie zasilania byłyby ze sobą zwarte na krótko, oba LEDy świeciłyby jednocześnie a przełącznik byłby tam na plaster. Każda dioda przepuszcza zasilanie do 555, ale zapobiega przedostaniu się tego napięcia na drugą linię.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...