Skocz do zawartości
Komentator

Kurs STM32 F4 - #9 - Obsługa I2C, akcelerometr

Pomocna odpowiedź

Czy wiecie jaki jest fizyczny typ sensora tego akcelerometru? (pojemnościowy/piezoelektryczny itd) W nocie katalogowej niestety brak informacji na ten temat.

Mam zagwozdkę co do rozdzielczości tego akcelerometru. Skoro ma 16 bit, to dlaczego wskazuje wartości co 16? (zakres full-scale +/- 2g i z wybranym high-resolution output mode, zmiana częstotliwości nie miała wpływu na wynik)

Da się w jakiś sposób wycisnąć z niego więcej?

A wie ktoś może jak zastosować w przypadku tego interfejsu DMA?

Nie widzę takich opcji jak przy przetworniku ADC i nie bardzo wiem jak

włączyć tutaj DMA...

W artykule jest błąd dotyczący konwersji BIN->HEX. Aby włączyć tylko oś Z potrzebujemy 0x04 (b100) zamiast 0x07 (b111).

• Lubię! 1

@radek04 dziękuję za zgłoszenie - zapisuję do weryfikacji i aktualizacji 🙂

Miałem pewien problem i udało się rozwiązać pewną banalną rzecz, ale napiszę w razie gdyby ktoś też na tym utknął 😄 Nie wiem czy to jakiś błąd u mnie, czy na każdej płytce tak to działa. Gdy przerabiając początkową część artykułu miałem ustawiony pomiar jedynie w osi Z (btw. w artykule nadal jest błąd, który wytknął kolega w poście poprzednim!) to potem przechodząc do pomiaru w trzech osiach musiałem odłączyć płytkę od komputera i podłączyć z powrotem. Bez tego wszystkie odczyty z akcelerometru były wyzerowane i długo mi zeszło na szukanie błędu 🙃

• Lubię! 1

@Bhoy67 dzięki za sygnał, sprawdzimy temat 😉 Ten kurs czeka gruntowne odświeżenie, więc nie wprowadzamy teraz małych poprawek (zrobimy to wszystko za jednym razem).

• Lubię! 1

Dnia 9.11.2019 o 23:29, Bhoy67 napisał:

Gdy przerabiając początkową część artykułu miałem ustawiony pomiar jedynie w osi Z (btw. w artykule nadal jest błąd, który wytknął kolega w poście poprzednim!) to potem przechodząc do pomiaru w trzech osiach musiałem odłączyć płytkę od komputera i podłączyć z powrotem. Bez tego wszystkie odczyty z akcelerometru były wyzerowane i długo mi zeszło na szukanie błędu 🙃

Poproszę o rozwiązanie.

@radek04, ale jakie rozwiązanie, działający program z artykułu?

Ten co jest w kursie (na bieżąco pisany + dodany w załączniku) mi działa. Zgłaszałem tylko problem jaki miałem w trakcie, gdyby ktoś też na tym utknął, tak jest też u Ciebie? Odłączenie płytki od kompa i podłączenie ponowne pomogło, przypadkiem to mi wyszło. Być może wystarczałby zamiast tego reset ^^ Nie wiem, nie sprawdziłem potem tego. Sprawdziłem natomiast, że zawsze przejście z osi samej Z do osi XYZ powodowało u mnie zerowanie odczytów.

• Lubię! 1

Myślałem, że znalazłeś sposób na brak konieczności odłączania płytki przy zmianie programu. Pracuję teraz z różnymi czujnikami i zwykle muszę odłączać uC od zasilania, by zaczął dobrze działać nowy program. Szukam sposobu, by to ominąć.

1 godzinę temu, radek04 napisał:

Pracuję teraz z różnymi czujnikami i zwykle muszę odłączać uC od zasilania, by zaczął dobrze działać nowy program. Szukam sposobu, by to ominąć.

Nie mniałem z tym problemu programowego (pomijam elektrycznej) ale zawsze używałem funkcji "ratunkowej" - Init I2c itp rzeczy. To z czym może byc problem to niektóre serie F1 (może podróby też to mają) tam trzeba więcej finezji.