Skocz do zawartości

Kurs budowy robotów - #5 - omijanie przeszkód


Komentator

Pomocna odpowiedź

U mnie podobna sytuacja jak u kolegi lepy, robot wariuje przy włączonych silnikach, losowo otrzymuje sygnał o wykryciu przeszkody, buzzer skrzeczy, robot odwraca się, co ciekawe na pinach A1/A0 nie działa poprawnie a na A4/A5 jest ok. Przy transmisji UART nie ma takiego problemu, dopiero przy włączonych silnikach, nawet bez zworki a przy wgranym programie z silnikami buzzer nie wydaje losowo dźwięku, robi to dopiero po naciśnięciu czujnika, czyli tak jak powinno być. Problem zaczyna się wtedy kiedy zakładam zworka i włączam zasilanie, pełna losowość. Kod, który wgrywam to pierwszy kod z silnikami z tego odcinka kursu.

Link do komentarza
Share on other sites

qbeczek, czy na pewno masz wgrany kod z odpowiednim ustawieniem wejść (INPUT_PULLUP)? U kolegi leepa79 brak tych linii powodował właśnie opisywane problemy. Sprawdź, czy przypadkiem niczego nie usunąłeś/edytowałeś. Dla pewności warto też zmierzyć napięcia na bateriach, jeśli bawiłeś się wcześniej dużo robotem, to może po prostu baterie są już rozładowane i przy nagłych zmianach na silnikach całość się resetuje.

Postaram się przygotować dziś jeszcze jeden program testowy dla tych czujników, aby w przypadku dalszych problemów było łatwiej diagnozować przyczyny błędów.

Link do komentarza
Share on other sites

Program niczym się nie różni od tego z kursu, dziwi mnie to, że na piach A1/A0 robot wariuje a na A4/A5 nie. Ostatnio zauważyłem, że na A4/A5 też się zdarza mu zawrócić, ale zauważyłem dygotanie czujnika, w tej sytuacji mogę go trochę winić, ale! Dlaczego przy stojącym robocie, koła uniesione w powietrzu, na a1/a0 przy włączonych silnikach bez żadnych ruchów czujników zaczyna łapać losowe przedmioty. Baterie dla pewności wymieniłem o dalej to samo.

Link do komentarza
Share on other sites

qbeczek, nie zdążyłem dziś dokończyć testowego programu, wstawię go tutaj jutro. To są zwykłe przełączniki, nie ma cudów, aby działały tylko na wybranych portach - znajdziemy winowajcę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

qbeczek, w załączniku przesyłam kod testowy - jest to pierwsza wersja, więc nie opisuję, co dokładnie robi. Wystarczy podłączyć robota do komputera, następnie wgrać program z załącznika i uruchomić monitor portu szeregowego. Wszystkie dalsze informacje będą wyświetlane właśnie tam. Wystarczy postępować z instrukcjami, a na końcu (wyświetlony napis K O N I E C) skopiować zawartość całego okna, zapisać ją w pliku txt i przesłać w formie załącznika do posta 😉

TestCzujnikow.zip

Link do komentarza
Share on other sites

qbeczek, u Ciebie również wszystko wygląda poprawnie. Zarówno testy bez ruchu robota, jak i podczas kręcenia silnikami pokazują stabilne odczyty z czujników (szczególnie ostatnie "1" podczas testów). W żadnym z tych przypadków czujniki nie sygnalizowały wykrycia przeszkody, gdy jej nie było.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich.

Mam podobny problem jak ten opisany powyżej.

Krańcówki same odpalają na pinach A0/A1, jakby były ciągle zwarte (buzzer piszczy mniej więcej co 3 sekundy i wtedy następuje cofanie). Po zmianie na A4/A5 wszystko jest ok i robot jeździ poprawnie. Kod jest ten sam w obu przypadkach.

Załączam test.

test robot.txt

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, jaki jest sens (w programie testowym) pomiarów przy pomocy ADC przy pinie ustawionym jako INPUT i rozwartym wyłączniku krańcowym? Przecież tam są przypadkowe wartości, co ma to nam powiedzieć?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.