Skocz do zawartości

Silnik CD / DVD problem


Elektryk0

Pomocna odpowiedź

Witam od dłuższego czasu buduje sobie roboty ale dopiero teraz kiedy idą wakacje zaczynam poważne prace.

Mam jednak wielki problem.

Zbudowałem takie o to konstrukcje :

1.

2.

3.

Mają one następujące przekładnie ( tak na linijkę zmierzone )

1 - 4 : 1

2 - 3 : 1

3 - 11 : 1

Widać że we wszystkich są takie same silniki i są tu przekładnie pasowe.

Problem jest następujący otóż gdy podłącze robota wprost do baterii to kulturalnie działa

ale gdy podłącze przez mostek H to już nie. Początkowo myślałem że to wina mostka H - Bridge który sobie zbudowałem ( ma on max. 500 mA ) ale nie bo sprawdzałem z MAX4427 i też nie działa poprawnie powiem nawet że gorzej. Na silniki dawałem nawet 12V i nic w obu przypadkach ( przy czym mostkami sterowałem z pomocą 5V ). Pas nie ślizga się po wale przynajmniej w zauważalny sposób gdy zatrzymam koło palcem. Gdy podłącze przez H- Bridge to silniki piszczą kiedy podniosę robota ruszają kiedy położę po chwili znów się zatrzymują i piszczą. Próbowałem zasilać przez baterie i przez kable ( myślałem że to wina masy baterii ) ale nie z kablem też nie działa. Dodatkowo podaje że np.

waga 1 robota to 250 g. z silnikami i układem.

Czy to może być wina silników od CD / DVD ?

Bo jak tak to kupie jakieś 3 - 4,5 V na allegro z wystarczającym torque.

Link do komentarza
Share on other sites

BoBBy dzięki za linka już wiadomość do kolesia poszła jak tylko dostane odpowiedź to dam Ci znać.

A tak w ogóle to dlaczego sam nie napisałeś ?

Wszystko pięknie ładnie pewnie kupie te silniczki jeśli będzie taka możliwość ale mój problem dalej pozostaje nie rozwiązany więc pytam dla czego to nie jeździ ?

Mierzyłem napięcie na wyjściach mostka i wynosi prawie 12V przy podłączeniu do 12 V (mikrovolty różnicy ze względu na napięcie C-E nasyconego tranzystora ).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pobór prądu mogę zmierzyć a tranzystory się raczej nie grzeją.

Dziś już jest późno by się z tym bawić jutro niedziela a ja w niedziele nie

tworze więc sprawdzę to w poniedziałek i dam znać.

Ale jak ktoś ma jakieś inne pomysły dla czego to może nie działać to

niech pisze.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie no co ty kręcą się bez pasa zresztą napisałem że jak podniosę robota to silniki spokojnie się kręcą a jak go położę to znowu przestają po chwili i zaczynają piszczeć.

Mostek działa i jest sprawny silnik zmienia kierunki itp. tylko tak jak mówię robot z nim nie rusza.

Schemat wygląda tak rezystory wpakowane takie małe żeby w pełni otworzyć tranzystory ( zrobiłem to w desperacji ) bo myślałem że może przez to źle chodzi, choć i tak wiem że tak naprawdę nie wiele to daje może zmniejszy napięcie nasycenia o mikrovolty bo tranzystory mają hfe > 100 a prąd Icmax >= 500.

Ale może jest coś źle o czym nie wiem więc rzućcie okiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Elektryk0, po pierwsze rejestrując się i zamieszczając post na tym forum akceptujesz regulamin diody, a co za tym idzie jego przestrzeganie. Zmień proszę lokalizację zdjęć i wrzuć je na serwer diody.

Po drugie doczytaj sobie na temat przekładni, ponieważ twoje nie są 1:4, 1:3, 1:11, tylko jeśli już to 4:1, 3:1, 11:1 co oznacza ni mniej ni więcej tylko, że na 4 obroty wału silnika, twoje koło wykona 1 obrót (). zajrzyj tu.

Po trzecie oczywiste jest, że skoro po podniesieniu twojego robota do góry, silniczki zaczynają obracać kolami to znaczy, że twój napęd jest za slaby i nie jest w stanie ruszyć z miejsca (zbyt małe przełożenie/zbyt duża waga robota/silnik o zbyt małej mocy).

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre po pierwsze wysłałem na diodę obrazki jeden przypadkowo mi się zamkną a na domiar złego komp mi się resetną ( brakło prądu ) i teraz nie wiem jak mam niby znaleźć linki do obrazków więc żeby nie zapychać serwera wrzuciłem obrazki jeszcze raz ale na is.

Myślę że to uprzejmość z mojej strony ale jak chcesz to zmienię.

Co do przekładni masz rację chodź ja używałem takich wzorów:

Jeżeli

n - to przełożenie przekładni np. dla 1 : 4 n = 1/4

V - prędkość na wyjściu , Vwe - prędkość na wejściu

M - moment wyjściowy, Mwe - moment wejściowy

to dla przekładni 1 : 4

V = n * Vwe

M = 1 / n * Mwe

Ale teraz będę już wiedział co i jak bo też się zastanawiałem czy ma być 1 : 4

czy 4 : 1 ale przy pracach w domu jest to mniej istotne jeśli wiem że moment w

przypadku takiej przekładni będzie większy niż na wejściu a z prędkością odwrotnie ale teraz zmienię sobie wzorki i będzie git.

Poza tym to gdybyś uważnie czytał to robot jeździ na suchej baterii bezpośrednio podłączonej do silnika więc silniki na 100% nie są za słabe. Jak pisałem silniki nie mogą wystartować gdy podłącze je przez mostek H. Sprawiają wrażenie jakby nie mogły się rozkręcić dopiero gdy podniosę robocika to ruszają koła a waga pierwszego jak pisałem to 250g wątpię że to za dużo dla tych silników po za tym jeżeli były by za słabe to powinny

nie jeździć przy podłączeniu do baterii bezpośredni.

Sabre - Wiem że mi do Ciebie daleko ( jesteś Ekspertem ) ale nie jestem taki głupi jak Ci się wydaje ja proszę tylko o pomoc i nie wiem dlaczego wyjeżdżasz do mnie z jakimiś problemami. Nie możesz po prostu normalnie odpowiedzieć bez zbędnych komentarzy.

Link do komentarza
Share on other sites

Wnioskując z tego co napisałeś, silnik nie ma wystarczającej energii do wystartowania. Zasilanie jest a wał stoi w miejscu, dla tego słyszysz pisk. Kiedy podniesiesz robota do góry, obciążenie jest mniejsze więc silniki zaczynają się kręcić. Musisz zrobić pomiary.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem pomiary będę robił jutro.

Jednak czy mój mostek jest kompletnie do bani bo ja nie widzę w sumie w nim nic

co by mogło powodować sytuacje którą opisałem.

Bobby - silniczki będą wystawione jutro tylko mam nadzieje że jesteś równy

i nie sprzątniesz mi ich z przed nosa poza tym raczej wystarczy i dla mnie i dla

Ciebie.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre po pierwsze wysłałem na diodę obrazki komp mi się resetną ( brakło prądu )

i teraz nie wiem jak mam niby znaleźć linki do obrazków więc żeby nie

zapychać serwera wrzuciłem obrazki jeszcze raz ale na is.

Nie pisz później, że jestem złośliwy, ale pisz po polsku. W historii przeglądarki powinieneś mieć adresy stron, które się otwierały, co innego jeśli masz kasowanie historii.

Co do przekładni, zgodnie z logiką zawsze podaje się to co jest na wejściu w pierwszej kolejności, później to co na wyjściu, stąd przełożenie 4:1 w reduktorze.

Z niczym do ciebie nie wyjeżdżam, i wierz mi, chcę ci pomóc.

Problem według mnie tkwi w mostku, gdy podasz logiczną 1 na którykolwiek z tranzystorów NPN gdy robot stoi na ziemi, to poprzez silnik, który w tym momencie stanowi zwarcie, otwierają ci się obydwa tranzystory PNP. Gdy uniesiesz robota do góry silniki ruszają i zmienia się stan na jednym z tranzystorów PNP, ponieważ silnik już jest w stanie ruszyć (nie jest zwarciem) i występuje na nim pewien spadek napięcia. Wysteruj tranzystory PNP ręcznie, odłącz ich bazy od silnika, powinno pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.